X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

To już przesądzone! Nastolatki uciekają z Facebooka na Instagram

To już przesądzone! Nastolatki uciekają z Facebooka na Instagramfot. © laszlolorik - bank zdjęć Fotolia.com

reklama


Raport został opisany między innymi na łamach Washington Post. Jak wiadomo czasami trudno określić, co tak naprawdę jest „fajne” i „cool” w oczach najmłodszego pokolenia. Z takimi właśnie założeniami spotykamy się, czytając wyniki raportu. W sferze mediów społecznościowych widać wyraźne wahania nastolatków, chociaż zdecydowanie zaczyna dominować Instagram. Już w 2013 roku nastąpił dość spory odpływ nastolatków z Facebooka, jednakże rok później nastąpiły powroty. Jak wnioskują eksperci Piper Jaffray w tym roku po raz kolejny mamy do czynienia z dość dramatycznym odpływem młodych z Facebooka. Zmiany ilustruje wykres.

fot. washingtonpost.com/news/the-intersect/wp/2014/10/07/how-do-you-solve-a-problem-like-yik-yak/

fot. washingtonpost.com/news/the-intersect/wp/2014/10/07/how-do-you-solve-a-problem-like-yik-yak/

Moda na anonimowość

Jak zaznacza autorka artykułu – Caitlin Dewey – nastolatkowie coraz chętniej korzystają z anonimowych mediów społecznościowych, co zwalnia ich z odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą identyfikacja poprzez oficjalne dane osobowe. Stąd najpopularniejsze są komunikatory, w których nie trzeba używać własnego danych personalnych, a można swobodnie czatować i kontaktować się z wybranymi osobami. Możliwe zatem, że trendy pójdę w tę stronę, umożliwiając ludziom niejako na powrót anonimowe kontakty, a nastolatkom przede wszystkim swobodę i ucieczkę przed nadzorem rodziców.

Końcowy ranking portali społecznościowych cieszących się największą popularnością wśród nastolatków w USA (jesienią 2014) zamieszczony w raporcie przedstawia się następująco:

fot. piperjaffray.com/3col.aspx?id=3268

fot. piperjaffray.com/3col.aspx?id=3268

W raporcie sprawdzimy też inne informacje na temat preferencji zakupowych, sposobu słuchania muzyki i posiadanych urządzeniach mobilnych. Raport przeprowadzono na próbie 7200 badanych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych o zróżnicowanym statusie finansowym.

  • marta z

    Bardzo dobry artykuł, podoba mi się to, że piszecie artykuły o różnych grupach użytkowników, między innymi młodzieży. Mam również pytanie – czy autor zna może jak wyglądają trendy użytkowania portali społecznościowych przez nastolatków w samej Polsce? Jestem zainteresowana tym tematem i staram się znaleźć jakiekolwiek informacje. Byłabym wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.

    • Bartek Juszczak

      Pani Marto, niestety nie dysponuję szczegółowymi danymi, ale w Polsce wciąż najpopularniejszy jest Facebook prawdopodobnie we wszystkich grupach wiekowych. Trend zakładania konta na Instagramie wśród nastolatków jest jednak bardzo widoczny i prawdopodobnie – trochę później niż w Stanach – zaczną oni się tam masowo przenosić, o ile już się to nie dzieje ;)

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail