X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Co zastaniemy pod choinką? Zobacz, jakie prezenty kupowaliśmy w internecie

Elektronika i odzież – e-sklepy z tymi produktami cieszyły się największą popularnością podczas grudniowych zakupów w sieci. Rok temu w grudniu strony e-sklepów odwiedziło 71 proc. internautów, a pięć lat temu w tym samym miesiącu ─ 63 proc. Zobacz więcej w najnowszej analizie Gemiusa.

reklama


Gemius sprawdził, jakiego rodzaju sklepy internetowe były najpopularniejsze wśród polskich internautów. W analizie uwzględniono ruch na stronach internetowych e-sklepów w grudniu w latach 2011-2015.

– Strony WWW e-sklepów odwiedzają coraz młodsze osoby, które często mają już dostęp do narzędzi płatniczych, na przykład kart kredytowych. Na zakupy w internecie otwierają się też coraz starsi internauci. Coraz popularniejszy staje się m-commerce oraz multichanneling, czyli rozpoczynanie zakupów na jednym urządzeniu, a finalizowanie na innym ─ mówi Marek Molicki, menedżer regionalny w Gemiusie.

Elektronika najpopularniejsza w sieci

W ciągu ostatnich pięciu lat w grudniu największym powodzeniem cieszyły się e-sklepy oferujące AGD, RTV, elektronikę, fotografię i komputery. W analizowanych miesiącach odwiedzało je średnio 33,3 proc. użytkowników sieci. Popularne były również sklepy z odzieżą (29 proc.) oraz sklepy wielobranżowe (28,8 proc.). Najmniejsze zainteresowanie budziły e-sklepy z erotyką (1,2 proc.) oraz z kwiatami (0,5 proc.).

fot. Gemius

fot. Gemius

E-perfumerie w górę

Analizując preferencje Polaków dotyczące grudniowych e-zakupów, widzimy, że w ostatnich latach na popularności najbardziej zyskały e-sklepy z perfumami i kosmetykami ─ w grudniu 2011 roku odwiedziło je 4,1 proc. użytkowników sieci, podczas gdy w 2015 roku było to ponad trzy razy tyle ─ 13,8 proc. internautów.

Książki, muzyka i filmy w dół

Podczas grudniowych zakupów w sieci w 2011 roku e-sklepy z książkami, muzyką i filmami odwiedził co czwarty internauta (26,1 proc.), rok temu był to co piąty użytkownik sieci (22,6 proc.). W 2015 roku Polacy nie tak chętnie jak przed pięciu laty zaglądali na strony internetowe sklepów oferujących broń i militaria ─ spadek z 3,2 proc. w grudniu 2011 roku do 2 proc. w grudniu 2015 roku.

Prof. Grzegorz Mazurek, kierownik studiów podyplomowych marketing w internecie w Akademii Leona Koźmińskiego, wyjaśnia:

Ogromną rolę w zmianie zakupów muzyki czy filmów odgrywa ich dostępność w modelu streamingu. Firmy z rynku muzycznego i filmowego, zamiast sprzedawać pudełkowe DVD czy płyty CD w opakowaniach, raczej udostępniają nam kody lub sprzedają subskrypcje na dostęp do tych materiałów. Zmieniają się również preferencje najmłodszej grupy obdarowywanych ─ obecnie dzieci nie postrzegają fizyczności prezentu jako czegoś koniecznego. Dostęp do gry w internecie lub możliwość dokupienia gadżetów do wirtualnego bohatera są traktowane na równi z otrzymaniem prezentu tradycyjnego, a często nawet jako coś bardziej atrakcyjnego.

Grudniowe zakupy rok temu

Jak pokazują dane Gemiusa, w ostatnim miesiącu 2015 roku niemal trzy czwarte użytkowników sieci odwiedziło strony internetowe e-sklepów. Największym powodzeniem cieszyły się elektronika (38,9 proc.) i odzież (36,9 proc.), najmniejszym kwiaty (0,5 proc.) oraz militaria (2 proc.).

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail