X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Na czym polega plandid, czyli najnowszy trend fotograficzny na Instagramie?

Instagram został opanowany przez najnowszy trend fotograficzny jakim jest plandid. Wpisujące się w niego treści znajdziemy m.in. na profilach popularnych twórców internetowych i światowej klasy modelek. Na czym polega jego fenomen?

Na czym polega plandid, czyli najnowszy trend fotograficzny na Instagramie?fot. instagram.com/maffashion_official

reklama


Przez bardzo długi czas użytkownicy internetu i mediów społecznościowych dzielili się z innymi głównie starannie dopracowanymi zdjęciami, które z powody swojego perfekcjonizmy traciły na naturalności. Sieć zalewały także selfie, czyli zdjęciami swojej osoby wykonanymi “z ręki” lub selfiesticka. Dbano o odpowiednie światło, kąt, sposób patrzenia na obiektyw i zastanawiano się nad receptą na idealny autoportret. Ostatni trend, jaki ujawnił się w mediach społecznościowych jednak nieco odstaje od wyżej opisanych zjawisk. Bowiem plandid to z założenia zdjęcia uchwyconych przypadkowo chwil, które wyglądają bardziej naturalnie. Sama nazwa pochodzi od słów “planned candid” – czyli dosłownie rzecz ujmując, planowanego niepozowania.

Fotografie utrzymane w tą myśl sprawiają wrażenie naturalnych, jak gdyby użytkownik został uchwycony w ruchu, np. podczas wychodzenia z basenu, plażowania lub wykonywania dowolnej czynności. Co ważne, w większości są to zdjęcia osób, które nie patrzą w obiektyw, a więc zupełnie odbiegające od zasad selfie. Odbiorca tego typu treści ma poczucie, jakby zdjęcie to było wykonane spontanicznie i naturalnie, podczas gdy w rzeczywistości może być ono pozowane, a użytkownicy prezentują się nieco lepiej niż na zdjęciach z przypadku. Tego typu fotografie znajdziemy na instagramowych kontach najpopularniejszych blogerek modowych typu Jessica Mercedes czy Maffashion oraz światowej klasy modelek, takich jak Bella Hadid, Kylie Jenner czy Anja Rubik:

fot. instagram.com/maffashion_official

fot. instagram.com/maffashion_official

fot. instagram.com/jemerced

fot. instagram.com/jemerced

Anja Rubiik

fot. instagram.com/anja_rubik

fot. instagram.com/bellahadid

fot. instagram.com/bellahadid

fot. instagram.com/kyliejenner

fot. instagram.com/kyliejenner

Wspomniane zagraniczne modelki są uznawane za mistrzynie w owym trendzie, a więc można stawiać je za wzór tworzenia plandid. Czy także w Polsce zdominuje on w ogromnej mierze profile influencerów i użytkowników? Wydaje się, że wiele osób od dawna publikowało treści, które można by przypisać do tego typu obrazów, jednakże robili to oni nieświadomi rozwijającego się zjawiska. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na ową naturalność i swobodę, co pozytywnie zwiastuje instagramowych fotografiom. Ich wykonanie nie jest jednak takie proste, gdyż potrzebujemy do tego drugiej osoby, która uchwyci nas w odpowiednim momencie.

  • Ten artykuł jest na serio?? O_O
    Jeszcze chwila i przypisana zostanie ideologia, do odpowiednio skrzyżowanych
    nóg na zdjęciach…przypadkowo, niecelowo ustawionych do pozowanego zdjęcia.
    Lanie wody na potęgę.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail