X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Youtuberka, instagramerka oraz tiktokerka. Co chciałyby zawodowo robić polskie nastolatki?

O jakich zawodach marzą dziewczynki w wieku 10-15 lat? W jakich branżach widziałyby ich matki? Oto wyniki najnowszego badania na temat aspiracji polskich nastolatek.

Youtuberka, instagramerka oraz tiktokerka. Co chciałyby zawodowo robić polskie nastolatki?źródło: shutterstock.com

reklama


Przy okazji Dnia Kobiet zaprezentowano wyniki badania “Aspiracje dziewczynek w Polsce”. Zostało ono zrealizowane dla nowo powstającej organizacji Inspiring Girls Polska, będącej częścią międzynarodowej grupy. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, o jakich zawodach marzą polskie nastolatki, a jakie zajęcia dla swoich córek preferowałyby ich matki.

O jakim zawodzie marzą nastolatki?

Youtuberka, instagramerka, tiktokerka – to te zawody cieszyły się największą liczbą wskazań wśród dziewczyn w wieku 10-15 lat. Blisko połowa nich, bo aż 48%, uznało te zajęcia jako niezwykle interesujące. Co ciekawe, 12% matek również wytypowało właśnie je jako preferowany zawód dla swojego dziecka.

Drugą w kolejności, lecz ponad dwukrotnie mniejszą, popularnością wśród nastolatek (21%) cieszyły się zawód graficzki komputerowej oraz projektantki stron www. Na trzecim miejscu uplasowały się zawody jak adwokatka, prokuratorka, radczyni prawna czy notariuszka (18%).

źródło: biznes.newseria.pl

A jak na zawody swoich córek patrzą matki? Wskazanie numer jeden wśród nich nie odstaje znacząco od preferencji dziewczynek. Najwięcej matek chciałoby bowiem, aby ich córki zostały graficzkami komputerowymi i projektantkami stron www (26%). Dalej zaś wśród preferowanych zawodów pojawiają się lekarka, pracowniczka usług medycznych np. fizjoterapeutka (19%) lub farmaceutka, pracowniczka apteki lub laborantka (16%).

Najmniej wskazań wśród matek dotyczyło zawodów takich jak gamerka zawodowa i esportowiec (4%) oraz opiekunka senioralna, asystentka rodzin, kuratorka (4%).

Na liście TOP3 zawodów, co do których zarówno matki, jak i córki wykazywały największą zgodność, znajdują się graficzka komputerowa (zaliczana do zawodów przyszłości) oraz zawody prawnicze, takie jak: adwokatka, notariuszka czy prokuratorka.

Warto podkreślić, że 44% matek podało przynajmniej jeden taki sam zawód, jaki wskazała również ich córka. Duże rozbieżności pojawiły się jednak w opiniach matek i córek w kwestii kontynuacji nauki na studiach wyższych. Zdecydowanie więcej matek (86%) niż córek (58%) dostrzega potrzebę ukończenia studiów wyższych.

Z czego wynikają te różnice?

Różnice wśród typów nastolatek i rodziców mogą wynikać z odmiennego rozumienia danych roli. Zawody, które najchętniej typowały młode dziewczyny są nowo powstałe i wynikają z rozwoju nowych technologii oraz rynku social media. Rodzice, którzy nie muszą być dobrze zaznajomieni z przestrzenią internetu i nie zawsze rozumieją niektóre mechanizmy, mogą po prostu nie być świadomi, że działania te mogą zostać sprofesjonalizowane. Jednak sygnałem, że dostrzegają ich potencjał jest fakt, że prawie co czwarta matka typowała wspomniany już zawód graficzki komputerowej lub projektantki stron www.

Z kolei wybór numer jeden młodych respondentek nie powinien dziwić. Youtuberki, instagramerki i tiktokerki to osoby, które na co dzień podziwiają młodzi użytkownicy w social media. Nastolatki mogą obserwować ich życie, inspirować się nimi i dlatego też dążyć do tego, aby móc zajmować się podobnymi rzeczami w przyszłości. Niegdyś młode dziewczyny marzyły o tym, by zostać aktorką czy piosenkarką, którą widzieliśmy na szklanym ekranie telewizora. Dziś marzenia te również dotyczą kogoś zza ekranu, z tym, że smartfona, tableta czy komputera.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail