X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Co zrobić, gdy nasza tożsamość wpadnie w ręce cyberprzestępców?

Świat online wymaga od nas zachowania odpowiednich środków ostrożności. Co jednak zrobić, gdy nie uda nam się ochronić naszej tożsamości i wrażliwych danych w internecie?

Co zrobić, gdy nasza tożsamość wpadnie w ręce cyberprzestępców?źródło:shutterstock.com

reklama


Obecność w świecie online wymaga udostępniana danych osobowych w różnych miejscach. Niestety, wrażliwe informacje coraz częściej wpadają w ręce cyberprzestępców.

 Cyberprzestępcy nie śpią

W ostatnich latach dane osobowe internautów stały się bardzo cennym towarem rynkowym. Oszuści wykorzystują różne fortele, aby przejąć tożsamość cyfrową użytkowników. Kradzież tożsamości internetowej polega na pozyskaniu danych osobowych internauty i wykorzystywaniu ich wbrew jego woli. To niesie za sobą różne skutki, w tym kradzież środków finansowych z kont internetowych. Tego typu oszustwa przynoszą starty liczone w miliardach dolarów. Według Bitdefendera w ubiegłym roku na całym świecie zgłoszono ponad dwa miliony przypadków kradzieży tożsamości cyfrowej.  Ofiary często nie wiedzą jak uniknąć nie tylko poważnych strat finansowych, ale także prawnych. Oto kilka porad przygotowanych przez specjalistów dotyczących postępowania w przypadku utraty tożsamości cyfrowej.

  1. Potwierdź rodzaj informacji ujawnionych podczas naruszenia danych.
  2. Zabezpiecz wszystkie przejęte konta, zmieniając hasło i włączając uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wszędzie tam gdzie to tylko możliwe.
  3. Sprawdź raport kredytowy i wyciągi z karty kredytowej.
  4. Zablokuj swój kredyt, aby uniemożliwić oszustom otwieranie nowych kont w Twoim imieniu – nie wpłynie to w żaden sposób na zdolność kredytową.
  5. Skontaktuj się z instytucjami finansowymi, w tym z bankiem i wystawcą karty kredytowej, aby zgłosić nieuczciwe lub podejrzane obciążenia.
  6. Zgłoś przestępstwa kradzieży tożsamości lokalnej policji.

Ile może potrwać odzyskiwanie danych?

Kłódka leżąca na rozrzuconych klawiszach klawiatury.

źródło: unsplash.com

Cofnięcie szkód i odzyskanie tożsamości może potrwać do kilku miesięcy. Każdy przypadek jest wyjątkowy, ale zawsze niesie za sobą zarówno finansowe, jak i psychologiczne obciążenie dla ofiar i ich rodzin. Jednym z najgorszych scenariuszy jest sprzedaż danych osobowych w darknecie. Wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tożsamość będzie permanentnie nadużywana.

Warto mieć na uwadze, że niektórzy dostawcy systemów bezpieczeństwa IT oferują usługi ochrony przed kradzieżą tożsamości. Ich koszt jest stosunkowo niewielki w porównaniu ze stratami jakie powoduje przejęcie przez hakerów danych osobowych.

 

źródło: informacja prasowa

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail