X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w social media

Dlaczego warto wdrożyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe i co może się stać, gdy ktoś włamie się na nasze social media?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w social mediaźródło: unsplash.com

reklama


Włamanie na konto w portalu społecznościowym to dla Ciebie kiepski żart, który może skończyć się publikacją kompromitujących treści na tablicy albo usunięciem kilku zdjęć? W rzeczywistości skutki mogą być dużo gorsze, dlatego trzeba solidnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo.

Po co cyberprzestępcy włamują się na portale społecznościowe?

Chcąc zrozumieć powagę sytuacji, trzeba uzmysłowić sobie, dlaczego przestępcy włamują się na konta w serwisach społecznościowych. Powodów jest co najmniej kilka. Jednym z najczęściej spotykanych jest wykorzystywanie przejętego konta do wyłudzania pieniędzy od znajomych ofiary. Kradzież tożsamości stwarza ku temu doskonałe warunki. Równie częstym celem jest wykorzystywanie cudzych kont do rozsyłania podejrzanych linków i zainfekowanych załączników. Tym samym nasz profil może posłużyć jako narzędzie dla oszustów trudniących się phishingiem. Uzyskanie dostępu do konta w portalu społecznościowym daje też ogromne możliwości w zakresie pozyskiwania danych wrażliwych, niezbędnych do dalszej działalności przestępczej. Trzeba też pamiętać, że jeśli konto będzie powiązane z jakąkolwiek metodą płatności, to sprawcy również mogą ten fakt wykorzystać do swoich celów. Nie jest więc tak, że włamanie na konto użytkownika mediów społecznościowych to jedynie niewinny żart. Przeciwnie – taka sytuacja może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje. Dlatego warto zachować ostrożność i starannie zabezpieczać swoje konta w social mediach. Istnieje na to wiele sposobów, wśród których jednym z najlepszych jest weryfikacja dwuetapowa.

Na czym polega uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Kłódka leżąca na podświetlanej klawiaturze.

źródło: shutterstock.com

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe, określane często jako weryfikacja dwuetapowa to sposób logowania, który wymaga wykorzystania dodatkowej warstwy zabezpieczającej, oprócz standardowego wpisywania loginu i hasła, które mogą zostać stosunkowo łatwo wykradzione lub złamane przez hakera. Weryfikacja dwuetapowa polega na tym, że logowanie należy potwierdzić np. w aplikacji na smartfonie lub wpisując token w formie kodu przesłany, np. SMS-em. Innym wariantem na uwierzytelnianie dwuskładnikowe może być wymóg podania dodatkowej informacji autoryzującej. Wśród takich informacji mogą być dane biometryczne, kody PIN, numery kart kredytowych i wiele innych. Oczywiście czynników zabezpieczających, które może uwzględniać weryfikacja dwuetapowa, może być więcej. Takimi elementami ochronnymi  może być, chociażby ograniczony czas na wpisanie niezbędnych danych albo uniemożliwienie logowania z określonych lokalizacji. Wiele z tych sposobów na uwierzytelnianie dwuskładnikowe znamy między innymi z bankowości elektronicznej.

Wiedząc, na czym polega uwierzytelnianie dwuskładnikowe, warto zastanowić się jak wykorzystać tę metodę w praktyce na portalach społecznościowych.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – Facebook

Jak wygląda weryfikacja dwuetapowa Facebooka i w jaki sposób skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe na tym portalu? W ramach uwierzytelniania dwuskładnikowego Facebook wymaga potwierdzenia próby logowania lub wprowadzenia specjalnego kodu za każdym razem, gdy ktoś próbuje uzyskać dostęp do konta użytkownika z nieznanej przeglądarki internetowej lub z nieznanego urządzenia mobilnego. Dodatkowo Facebook może przesyłać powiadomienia o tego typu próbach logowania.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe Facebook – konfiguracja

Chcąc włączyć opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego, należy wejść w ustawienia konta i znaleźć zakładkę „bezpieczeństwo i logowanie”, a następnie kliknąć opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego. Klikamy „edytuj” i wybieramy sposób ochrony konta. Do wyboru mamy skorzystanie z aplikacji uwierzytelniającej, takiej jak choćby Google Authenticator, wykorzystanie fizycznego klucza zabezpieczeń lub użycie wiadomości tekstowej SMS. Następnie trzeba postępować według kolejnych poleceń. Jeśli wybierzemy na przykład wiadomość tekstową, to musimy podać numer telefonu, wprowadzić otrzymany kod przesłany SMS i całą operację zatwierdzić hasłem logowania do portalu Facebook.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe Instagram konfiguruje się podobnie jak na portalu Facebook. Tutaj też wchodzimy w ustawienia, wyszukujemy zakładkę „zabezpieczenia” i wybieramy opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego. Instagram proponuje dwie metody zabezpieczeń, czyli korzystanie z aplikacji uwierzytelniającej lub zastosowanie kodów SMS. Jeśli dla odmiany wybierzemy aplikację, taką jak na przykład Duo Mobile, to musimy wprowadzić wyświetlony w niej kod potwierdzający i gotowe.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail