X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Elektroniczny lizak VR – poczuj smak wirtualnej rzeczywistości

Elektroniczny lizak VR może zrewolucjonizować sposób, w jaki użytkownicy doświadczają rzeczywistości wirtualnej. Choć urządzenie znajduje się w fazie eksperymentalnej, naukowcy są pełni optymizmu co do jego dalszego rozwoju i zastosowań w przyszłości.

Elektroniczny lizak VR – poczuj smak wirtualnej rzeczywistościźródło: shutterstock.com

reklama


Wirtualna rzeczywistość fascynuje użytkowników możliwością zanurzenia w cyfrowych światach. Do tej pory skupiała się na wizualnych i dźwiękowych aspektach doświadczeń, ale dzięki innowacyjnym badaniom wirtualny świat zyskuje kolejny wymiar – smak.

Czym jest elektroniczny lizak VR?

Elektroniczny lizak VR to nowatorskie urządzenie zaprojektowane, aby umożliwić odczuwanie smaków podczas korzystania z wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie przypomina spłaszczonego lizaka wyposażonego w małe woreczki wypełnione hydrożelem chemicznym. Substancja ta w połączeniu ze śliną użytkownika symuluje różne smaki: słony, słodki, gorzki czy kwaśny.

Urządzenie wymaga kontaktu z językiem użytkownika, a kluczową rolę w działaniu urządzenia odgrywa metoda jonoforezy. Proces ten polega na wykorzystaniu niewielkich impulsów elektrycznych, które przenoszą jony z substancji chemicznej na język użytkownika. Gdy lizak zostanie dotknięty, impulsy o zmiennym natężeniu zaczynają stymulować określone receptory smakowe.

Dzięki tej technologii użytkownik może odczuć smak jedzenia lub napoju, który jest częścią wirtualnego doświadczenia – na przykład czekolady, słonego popcornu czy kwaśnego cytrusa. Innym ważnym elementem jest synchronizacja smaków z wirtualnymi obrazami. Podczas korzystania z lizaka VR w grze czy symulacji użytkownik może „skosztować” wirtualnych potraw, co znacznie zwiększa immersję.

Możliwe zastosowania elektronicznego lizaka

Elektroniczny lizak VR został stworzony przez badaczy z City University of Hong Kong i Uniwersytetu w Tokio. Urządzenie ma znacząco poszerzyć immersję w wirtualnej rzeczywistości poprzez aktywację zmysłu smaku, ale nie jest to jedyne z jego potencjalnych zastosowań.

Lizak VR otwiera nowe możliwości dla różnych branż. Przykładowo restauracje mogłyby zaprezentować swoje menu, oferując klientom degustację dań, zanim złożą zamówienie. Ponadto dzięki lizakowi VR użytkownicy mogliby również próbować kuchni różnych krajów bez wychodzenia z domu.

Urządzenie ma potencjał w terapii osób z utratą węchu lub smaku, oferując symulację doznań smakowych. Technologia pozwalałaby ponadto na standaryzację testów dla osób cierpiących na zaburzenia smaku – diagnozy byłyby wtedy szybsze i dokładniejsze. Lizak VR może znaleźć zastosowanie także w edukacji. Poznawanie smaków przez dzieci stałoby się wówczas interaktywne i bardziej angażujące.

Cel i potencjał urządzenia

Projekt lizaka VR został zaprojektowany, aby wprowadzić kolejny zmysł do świata wirtualnej rzeczywistości. Umożliwia tym samym użytkownikom jeszcze głębsze zanurzenie w cyfrowych środowiskach. Naukowcy z City University of Hong Kong i Uniwersytetu w Tokio podkreślają, że ich celem jest rozwijanie samej technologii i eksploracja nowych obszarów interakcji między ludźmi a maszynami. Więcej o prowadzonych przez nich badaniach możesz przeczytać w tym artykule: Miniaturized, portable gustation interfaces for VR/AR/MR

Lizak VR otwiera drzwi do nowych możliwości, jakie może przynieść integracja smaku w cyfrowych doświadczeniach. Urządzenie znajduje się w fazie eksperymentalnej, co oznacza, że musi mierzyć się ograniczeniami. Użytkowanie lizaka jest możliwe jedynie przez godzinę, ponieważ tyle działają hydrożele odpowiedzialne za wytwarzanie smaku. Po tym czasie muszą zostać wymienione. Badacze pracują obecnie nad przedłużeniem tego okresu i poszerzeniem zakresu dostępnych smaków.

Reklama

[FM_form id="1"]