X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nowe przepisy dla sprzedających w internecie od 2025 roku

Nowe przepisy DAC7 zmieniają zasady rozliczeń na platformach takich jak Allegro czy Airbnb. Kogo obejmą zmiany?

Nowe przepisy dla sprzedających w internecie od 2025 roku

reklama


Wprowadzenie przepisów wdrażających dyrektywę DAC7 oznacza obowiązek przekazywania przez platformy internetowe szczegółowych danych dotyczących użytkowników i ich transakcji. Pierwsze raporty obejmą lata 2023 i 2024. Zmiana ta ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i przeciwdziałanie „szarej strefie”.

Nowe regulacje handlu na platformach internetowych

Nowe przepisy mają za zadanie ograniczenie nieformalnej działalności gospodarczej, która często odbywa się za pośrednictwem platform internetowych. Dotyczy to sprzedaży towarów na Allegro, eBay, Amazon czy Vinted, a także usług świadczonych na Fixly, OLX czy Booksy. Pod lupę fiskusa trafią również osoby wynajmujące nieruchomości na Airbnb czy Booking oraz kierowcy współpracujący z platformami takimi jak Uber i Bolt.

Osoby osiągające z takich działań miesięczny dochód powyżej 3225 zł powinny zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać podatki oraz składki ZUS. Wiele osób unikało tego obowiązku, zakładając, że monitorowanie milionów transakcji przez urzędy skarbowe jest niewykonalne lub przynajmniej trudno wykonalne. Teraz, ze względu na obowiązek przekazywania raportów przez platformy internetowe, fiskus będzie mógł łatwo zidentyfikować takie przypadki.

Warto zaznaczyć, że obowiązek raportowania będzie dotyczyć jedynie tych użytkowników, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji rocznie i przekroczyli próg przychodów wynoszący 2000 euro w danym roku kalendarzowym.

Jakie dane trafią do urzędów skarbowych?

Platformy internetowe przekażą urzędom skarbowym szczegółowe informacje, w tym:

  • imię i nazwisko użytkownika,
  • adres,
  • numer identyfikacyjny,
  • dane rachunku bankowego,
  • szczegóły dotyczące zawartych transakcji.

Dodatkowo Airbnb i Booking udostępnią numery ksiąg wieczystych wynajmowanych nieruchomości oraz liczbę dni ich udostępniania.

Użytkownicy będą informowani przez używane przez nich platformy internetowe, jakie dane otrzymały urzędy skarbowe. W ten sposób będą mogli przygotować argumenty na swoją obronę w przypadku kontroli administracji skarbowej.

Konsekwencje dla „nieformalnych” przedsiębiorców

Osoby, które prowadziły działalność w sposób zorganizowany i ciągły, a nie przeprowadziły wymaganej rejestracji, mogą spodziewać się postępowań podatkowych. To oznacza konieczność uregulowania zaległych podatków, w tym VAT czy podatku dochodowego, wraz z odsetkami. Do tego dochodzą zaległe składki ZUS, które mogą sięgać około 24 tysięcy złotych rocznie. W pewnych przypadkach, gdy podatnicy nie dopełnią obowiązków, mogą zostać objęci egzekucją skarbową, co wiąże się z zajęciem kont bankowych i innych aktywów.

Nowe przepisy dotyczące raportowania handlu i najmu w internecie to krok w walce z „szarą strefą”. Platformy internetowe od stycznia 2025 roku będą zobowiązane do przekazywania szczegółowych danych o użytkownikach i ich transakcjach, co umożliwi skuteczniejsze egzekwowanie prawa podatkowego. Choć zmiana może być uciążliwa dla „nieformalnych” przedsiębiorców, w dłuższej perspektywie ma na celu uporządkowanie rynku i zapewnienie uczciwej konkurencji.

Reklama

[FM_form id="1"]