X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook mówi „NIE” udostępnianiu haseł pracodawcom i uczelniom

Facebook mówi „NIE” udostępnianiu haseł pracodawcom i uczelniom

reklama


Kandydat pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka standardowych pytań zostaje poproszony przez rekrutera o udostępnienie hasła do swojego profilu na Facebooku. Dlaczego? Być może dlatego, że jego profil ma restrykcyjne ustawienia prywatności i HR-owiec nie jest w stanie wyciągnąć żadnych wartościowych informacji. Brzmi jak żart? Być może, ale w zeszłym tygodniu media branżowe alarmowały, że podobne sytuacje przytrafiają się kandydatom coraz częściej. To jednak nie wszystko, bowiem podobne wymogi zaczęły stawiać niektóre amerykańskie uczelnie wyższe.

W związku z coraz większą liczbą tego typu doniesień Facebook postanowił zareagować. Dyrektor ds. prywatności Erin Egan w opublikowanym w serwisie oświadczeniu potwierdziła, że takie praktyki naruszają bezpieczeństwo zarówno użytkownika, jak i jego znajomych. Żaden użytkownik nie powinien ujawniać hasła dostępu do swojego profilu czy nawet zezwalać komukolwiek na korzystanie z konta. Ucierpieć przez to może bowiem on sam, jak i znajomi, którzy przekazują mu swoje prywatne informacje, nie wiedząc, że komunikują się z inną osobą. Takie działania stanowią naruszenie Oświadczenia dotyczącego praw i obowiązków, które określa stosunki na linii Facebook-użytkownik.

Zdaniem Egan, uzyskanie przez potencjalnego pracodawcę dostępu do prywatnych informacji może skutkować ponoszeniem przez niego odpowiedzialności prawnej. Może ona być wynikiem chociażby niedopełnienia obowiązków związanych z informacjami określonego typu (np. zawiadomienie o przestępstwie) czy też obowiązku ich ochrony.

Egan zapowiedziała jednocześnie, że spółka podejmie odpowiednie kroki celem zapobieżenia tego typu praktykom. W grę wchodzi zarówno współpraca z legislatorami, jak również podjęcie określonych środków prawnych.

Legalność tego typu praktyk poddało w wątpliwość ostatnio dwóch amerykańskich senatorów. Zwrócili się oni do Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o zbadanie zgodności z prawem opisywanych działań. Wysuwane są również postulaty wprowadzenia nowych przepisów, które jednoznacznie zakazałyby wysuwania przez pracodawców tego typu żądań.

 • Kkk

  w sumie z takiej sytuacji łatwo wybrnąć, rekruterowi można powiedzieć, że się ujawni więcej informacji na dzień nieznajomym. myślę, że to pytanie wcale nie ma an celu uzyskania hasła, tylko pokazanie, jak wybrnęlibyśmy z trudnej i krępującej sytuacji, znajdując kompromis.

 • Można gdybać jaki był faktyczny cel pracodawcy. W każdym razie jedno jest pewne- najlepiej nie umieszczać na fb za wiele bo nigdy nie wiesz kto gdzie jak kiedy wykorzysta informacje o tobie… chyba, że lata ci to koło nosa to droga wolna:)

 • Da

  najlepiej jest nie miec fb

 • Dda

  taki długi artykuł ,a pod nagłówkiem wystarczyło napisać “hahaha”

 • Czereza

  Ja bym najprościej w świecie i bez większego namysłu skłamał mówiąc że nie używam FB, a w tym momencie problem rozwiązuje się sam ;)

 • Tola

  Na takie pytanie odpowiedzialbym: A moze jeszcze numer i pin do mojego konta w banku chcesz koles :) Jesli chca cos wiecej wiedziec wystarczy zapytac a nie szpiegowac pzez FB…co to wogole jest za pytanie…

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail