X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook mówi „NIE” udostępnianiu haseł pracodawcom i uczelniom

Facebook mówi „NIE” udostępnianiu haseł pracodawcom i uczelniom

reklama


Kandydat pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka standardowych pytań zostaje poproszony przez rekrutera o udostępnienie hasła do swojego profilu na Facebooku. Dlaczego? Być może dlatego, że jego profil ma restrykcyjne ustawienia prywatności i HR-owiec nie jest w stanie wyciągnąć żadnych wartościowych informacji. Brzmi jak żart? Być może, ale w zeszłym tygodniu media branżowe alarmowały, że podobne sytuacje przytrafiają się kandydatom coraz częściej. To jednak nie wszystko, bowiem podobne wymogi zaczęły stawiać niektóre amerykańskie uczelnie wyższe.

W związku z coraz większą liczbą tego typu doniesień Facebook postanowił zareagować. Dyrektor ds. prywatności Erin Egan w opublikowanym w serwisie oświadczeniu potwierdziła, że takie praktyki naruszają bezpieczeństwo zarówno użytkownika, jak i jego znajomych. Żaden użytkownik nie powinien ujawniać hasła dostępu do swojego profilu czy nawet zezwalać komukolwiek na korzystanie z konta. Ucierpieć przez to może bowiem on sam, jak i znajomi, którzy przekazują mu swoje prywatne informacje, nie wiedząc, że komunikują się z inną osobą. Takie działania stanowią naruszenie Oświadczenia dotyczącego praw i obowiązków, które określa stosunki na linii Facebook-użytkownik.

Zdaniem Egan, uzyskanie przez potencjalnego pracodawcę dostępu do prywatnych informacji może skutkować ponoszeniem przez niego odpowiedzialności prawnej. Może ona być wynikiem chociażby niedopełnienia obowiązków związanych z informacjami określonego typu (np. zawiadomienie o przestępstwie) czy też obowiązku ich ochrony.

Egan zapowiedziała jednocześnie, że spółka podejmie odpowiednie kroki celem zapobieżenia tego typu praktykom. W grę wchodzi zarówno współpraca z legislatorami, jak również podjęcie określonych środków prawnych.

Legalność tego typu praktyk poddało w wątpliwość ostatnio dwóch amerykańskich senatorów. Zwrócili się oni do Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o zbadanie zgodności z prawem opisywanych działań. Wysuwane są również postulaty wprowadzenia nowych przepisów, które jednoznacznie zakazałyby wysuwania przez pracodawców tego typu żądań.

 • Kkk

  w sumie z takiej sytuacji łatwo wybrnąć, rekruterowi można powiedzieć, że się ujawni więcej informacji na dzień nieznajomym. myślę, że to pytanie wcale nie ma an celu uzyskania hasła, tylko pokazanie, jak wybrnęlibyśmy z trudnej i krępującej sytuacji, znajdując kompromis.

 • Można gdybać jaki był faktyczny cel pracodawcy. W każdym razie jedno jest pewne- najlepiej nie umieszczać na fb za wiele bo nigdy nie wiesz kto gdzie jak kiedy wykorzysta informacje o tobie… chyba, że lata ci to koło nosa to droga wolna:)

 • Da

  najlepiej jest nie miec fb

 • Dda

  taki długi artykuł ,a pod nagłówkiem wystarczyło napisać “hahaha”

 • Czereza

  Ja bym najprościej w świecie i bez większego namysłu skłamał mówiąc że nie używam FB, a w tym momencie problem rozwiązuje się sam ;)

 • Tola

  Na takie pytanie odpowiedzialbym: A moze jeszcze numer i pin do mojego konta w banku chcesz koles :) Jesli chca cos wiecej wiedziec wystarczy zapytac a nie szpiegowac pzez FB…co to wogole jest za pytanie…

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail