X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook podbija polską wieś i małe miasta

Facebook podbija polską wieś i małe miasta

reklama


Na podstawie danych Megapanelu i PBI serwis Wirtualne Media opublikował dane dotyczące użytkowników Facebooka i NK.pl .

Okazuje się, że liczba użytkowników mediów społecznościowych nie zmieniła się znacząco. Na początku 2012 r. było to ok. 16,7 mln internautów, czyli o ok. 500 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Co ciekawe, w lutym 2011 zasięg social mediów był nieznacznie większy niż obecnie, wynosił bowiem 87,5%, przy obecnym na poziomie 86,91%. Szczytowym okresem były jednak minione wakacje, w szczególności lipiec.

Facebook na fali wznoszącej, NK.pl – wręcz przeciwnie

Szczegółowe dane dotyczące Facebooka i NK.pl pokazują, że obydwa serwisy znajdują się obecnie w zupełnie przeciwnych fazach rozwoju. Podczas gdy niemal wszystkie wskaźniki amerykańskiego giganta na przestrzeni 2011 roku znajdowały się w fazie wzrostowej, polski portal systematycznie tracił. Widać to chociażby na przykładzie podstawowej kategorii, czyli zasięgu. Ten w przypadku Facebooka zyskał 15 pkt procentowych (64,85%), podczas gdy wskaźnik dla NK zmalał o 10 pkt (55,81%). Przypomnijmy, że jeśli chodzi o liczbę użytkowników, Facebook wyprzedził polskiego konkurenta we wrześniu ubiegłego roku.

Mieszkańcy wsi i małych miast coraz chętniej rejestrują się na Facebooku…

Porównując zmiany jakie zaszły w profilu użytkowników korzystających z obydwu serwisów na przestrzeni 2011 roku, warto zauważyć, że najbardziej dynamiczny wzrost ich liczby Facebook odnotował wśród mieszkańców wsi i małych miast (do 50 tys. mieszkańców), wyniósł on bowiem aż 47%. Jeśli chodzi o wiek użytkowników, najszybciej przybywało tych najmłodszych, w wieku 7-14 lat (50,7%) i to pomimo faktu, że oficjalnie tylko ci mający 13 i więcej lat mogą rejestrować swoje konta w serwisie. Bardzo dynamicznie rosła również liczba najstarszych użytkowników, w wieku 55 lat i więcej (42%).

…a starsi internauci coraz częściej opuszczają NK.pl

Gdy spojrzeć na NK okaże się, że największy odpływ użytkowników nastąpił wśród mieszkańców miast o liczbie mieszkańców między 20 a 100 tysięcy (spadek o 10,6%). Jeśli idzie o wiek użytkowników, największe fale „ucieczek” odnotowano w kategorii wiekowej 45-54 (-19%) oraz 15-24 (-9,5%). Co ciekawe wśród internautów w wieku 35-44 oraz 55 i więcej odnotowano niewielki wzrost, odpowiednio o 1 i 6%.

Dane objęły również wykształcenie i zawód użytkowników. W przypadku Facebooka najbardziej dynamiczny wzrost nastąpił wśród tych z podstawowym i średnim wykształceniem (39 i 37%), a jeśli idzie o rodzaj wykonywanej pracy – wśród tych zaliczanych do kategorii „inni” (45%) oraz tzw. „białych kołnierzyków” (38%). NK z kolei najszybciej opuszczali użytkownicy z podstawowym wykształceniem (-9%), „białe kołnierzyki” (-14,5%) oraz uczniowie (-9%). Liczba „niebieskich kołnierzyków” oraz tych zaliczanych do kategorii zawodowej „inni” nieco wzrosła (1,8 i 6%).

Pełne zestawienie wraz z wykresami można obejrzeć na stronach Wirtualnych Mediów.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail