X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Twitter zapewnia lepsze pozycje w Google

Twitter zapewnia lepsze pozycje w Googlefot. trekkyandy/cc/flickr.com

reklama


Agencja Branded3 specjalizująca się w pozycjonowaniu stron internetowych opublikowała wyniki badania, którego przedmiotem był wpływ Twittera na pozycjonowanie stron. Okazuje się, że promocja na Twitterze to nie tylko szansa na zaistnienie marki w świadomości użytkowników mikrobloga, ale również możliwość poprawienia pozycji strony w wyszukiwarce Google (nie badano innych).

Twórcy badania wykorzystali do niego stronę Twitition, za pomocą którego właściciele stron przeprowadzający określoną akcję (np. petycję) mogą w łatwy sposób rozpowszechniać na Twitterze linka do strony, na której dana akcja jest przeprowadzana. W ten sposób analizie poddano ponad 8,5 tysiąca tzw. twititions, czyli petycji i podobnego typu akcji rozpowszechnianych za pomocą Twittera.

Wyniki pokazują to, czego specjaliści od SEO od dawna odmawiali Twitterowi, czyli zauważalnego wpływu na pozycjonowanie strony. Twititions podzielono na 3 grupy, za kryterium biorąc ilość tweetów, które wygenerowały: 1-99, 100-499 oraz 500 i więcej.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę, zauważalny jest dosyć wyraźny skok strony w górę rankingu wyszukiwarki Google, o nawet 20 pozycji. W kolejnej grupie nie odnotowano większych awansów.

Oś pozioma - ilość tweetów z adresem danej strony; oś pionowa - ranking w wyszukiwarce Google / fot. Branded3.com

Najciekawsze wyniki przynosi jednak ostatnia z analizowanych kategorii, bowiem to właśnie wśród tych stron najbardziej zauważalny jest wpływ tweetów na pozycjonowanie strony.

Ilość tweetów zawierających adres danej strony a jej pozycja w wyszukiwarce Google / fot. Branded3.com

Strony, których adres znajdował się w około 500 tweetach, zajmowały średnio 46 miejsce w wyszukiwarce Google. Gdy było to 5000 tweetów było to już 31 miejsce, a gdy liczba tweetów przekraczała 7500 strona była już z reguły w pierwszej „piątce”!

Podsumowując, pierwszy pokaźny awans strona może odnotować już przy niewielkiej liczbie tweetów z jej adresem. Najbardziej zyskują jednak te strony, o których wspomina tysiące użytkowników Twittera. Osiągnięcie liczby ponad 7,5 tys. tweetów jest w zasadzie gwarancją obecności na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google.

Oczywiście, jak zaznaczają twórcy raportu, badanie nie bierze pod uwagę innych czynników mających wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. Niemniej jednak, zauważalna jest korelacja między tym jak popularna jest dana strona wśród użytkowników Twittera, a jej pozycją w wyszukiwarce Google. Biorąc to pod uwagę, wydaje się że wszelkie akcje promocyjne przeprowadzane na Twitterze, a których elementem jest odnośnik do danej strony zawarty w promocyjnych wpisach, mogą bardzo przysłużyć się rankingowi danej strony. Dobrym pomysłem może być chociażby przeprowadzanie akcji, które do wzięcia w nich udziału wymagają zgody użytkownika na automatyczne opublikowanie tweeta dotyczącego kampanii na jego profilu. W ten sposób można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – przeprowadzić udaną kampanię i poprawić pozycjonowanie strony. Marketerzy w roli specjalistów od SEO? Bardzo możliwe.

Pełen raport dostępny na Branded3.com .

  • Onegdaj

    Sorry ale dwie rzeczy.
    1 Twitter to nie  narzędzie do optymalizacji strony jak jest powiedziane pod koniec pierwszego akapitu.
    2 Korelacja nie świadczy o przyczynowości – nie można wyciągać tak daleko idących wniosków jak “Podsumowując, pierwszy pokaźny awans strona może odnotować już przy niewielkiej liczbie tweetów z jej adresem”. A już na pewno zestawianie relacji ilość tweetów do pozycji – pomijam problematykę pt. jakość strony oraz trudność frazy na której jest mierzona pozycja.

    Jest korelacja – ale to o niczym nie świadczy. Statystycznie można udowodnić, że wzrost populacji ślimaków winniczków ma wpływ na ilość urodzeń dzieci w Szwecji.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail