X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Marki mają pozytywny wpływ na nasze życie, ale i tak im nie ufamy

Marki mają pozytywny wpływ na nasze życie, ale i tak im nie ufamy

reklama


Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska przy współpracy z ARBO Interactive, Grupą IQS, OPI, SWPS i WP.pl opublikował wyniki badania dotyczącego obecnością marki w serwisach społecznościowych pt. „A Ty komu ufasz?”. Twórcy badania wychodzą z założenia, że obecność marki w Internecie, a w mediach społecznościowych w szczególności, to od dłuższego czasu wręcz konieczny element strategii komunikacyjnej danej firmy. Budowanie relacji z fanami, angażowanie konsumentów – dzięki serwisom społecznościowym znacznie łatwiej prowadzić takie działania.

Prezentowanie marki w mediach społecznościowych można porównać do pracy na żywym organizmie. Wszystkie działania należy realizować z wyjątkową precyzją. Wielokrotnie przekonali się o tym administratorzy fan-page, którzy opublikowali niefortunne pytanie, bądź nieprzemyślany post – przekonuje Paweł Kolenda, Menedżer ds. Badań w IAB Polska – W raporcie można także przeczytać o badaniach widzianych oczami ekspertów marketingu on-line. Piszą o potencjale marki w serwisach społecznościowych, roli strategii i umiejętności prowadzenia marki w świecie społeczności online, a także o tym, jak ważne jest zaufanie do marki w tworzeniu relacji z fanem.

Z badania wynika, że 43% użytkowników social mediów swoją aktywność kieruje ku markom. Jedna trzecia ankietowanych zadeklarowała oglądanie profili marek, nieco mniej, bo 20% respondentów, chce znaleźć rekomendacje zakończone zakupem, a 18% korzysta z mediów społecznościowych między innymi po ty, by zarekomendować określone produkty czy usługi swoim znajomym.

fot. IAB Polska

Treści produktowe interesują nas bardziej niż rozrywka

Co istotne, jak wskazują dane zawarte w raporcie więcej z nas oczekuje od marki treści produktowych, a nie rozrywki. Coraz silniej przemawiają do nas vouchery czy kupony, niekoniecznie zaś śmieszne obrazki. Znaczenia treści rozrywkowych nie sposób jednak deprecjonować, skoro w dalszym ciągu aż 76% użytkowników deklaruje sympatię do nich.

fot. IAB Polska

Przywiązanie do rozrywki widać jeszcze na przykładzie innych danych. Okazuje się, że największą popularnością wśród internautów cieszą się marki z branży mediów o rozrywki. Dopiero za nimi uplasowały się marki z branży gastronomicznej, modowej czy telekomunikacyjnej.

fot. IAB Polska

Znajomym ufamy znacznie bardziej niż markom

Istotną część raportu stanowią wyniki badań dotyczących zaufania użytkowników do marek. Wynika z nich, że spory ich odsetek pozytywnie odbiera wpływ social mediów na relacje z najbliższymi, sposób zdobywania nowych informacji ze świata czy też dzielenie się informacjami i pomysłami z innymi.

fot. IAB Polska

Znacznie gorzej przedstawiają się dane o ocenie wiarygodności informacji w zależności od kogo użytkownik je otrzymał. W tym przypadku zaufanie do bliskich, a nawet dalszych znajomych jest dalece większe niż w przypadku marek.

fot. IAB Polska

Pełną treść raportu można ściągnąć ze stron IAB Polska.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail