X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Mija 8 lat od uruchomienia YouTube. Sprawdzamy, jak się zmieniał

Mija 8 lat od uruchomienia YouTube. Sprawdzamy, jak się zmieniał

reklama


Data 14. lutego większości z nas kojarzy się zapewne z Walentynkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w ten dzień oficjalnie uruchomiono YouTube, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszy Internet. Serwis został założony przez trzech byłych pracowników firmy PayPal: Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima. Wersja beta witryny została uruchomiona z kolei w maju 2005 r. i często przyjmuje się, że to właściwy dzień „urodzin” portalu.

Na przestrzeni ośmiu minionych lat YouTube rozwijał się bardzo dynamicznie i w chwili obecnej jego statystyki są wręcz porażające. 72 godziny nowych filmów co minutę, 800 milionów użytkowników miesięcznie, 4 miliardy filmów oglądanych każdego dnia – to tylko niektóre z nich.

Pierwszy film udostępniony w serwisie urósł już do miana legendy i to bynajmniej nie z powodu tego co możemy na nim zobaczyć. 19-sekundowe „Me at the zoo” zostało nagrane przez Yakowa Lapitsky’ego w ogrodzie zoologicznym w San Diego w Kalifornii i udostępnione 23 kwietnia 2005 r.

Jednym z najbardziej znaczących momentów w historii serwisu był bez wątpienia jego zakup przez Google. Transakcja przeprowadzona w październiku 2006 r. kosztowała firmę z Mountain View przeszło 1,65 mld dolarów, co najlepiej świadczy o statusie jaki w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy osiągnął YouTube.

Na stronie YouTube możemy przeczytać, że serwis posiada więcej materiałów w wersji HD niż jakikolwiek inny w Internecie. Pierwsze filmy w tej jakości pojawiły się w grudniu 2008 r. Rok później, w listopadzie 2009 r., wprowadzono Full-HD w rozdzielczości 1080p. Obecnie filmy w jakości HD stanowią 10% wszystkich materiałów wideo znajdujących się w bazie serwisu.

Grudzień 2011 r. przyniósł jedną z najbardziej znaczących zmian w wyglądzie portalu. Kolumnowy układ ekranu jaki wówczas wprowadzono funkcjonuje do dzisiaj.

Rozwój YouTube doskonale obrazuje stale rosnąca liczba wyświetleń filmów w skali jednego dnia. Granicę miliarda osiągnięto w październiku 2009 r. Podwojenie tej liczby nastąpiło w maju 2010 r., a potrojenie – dokładnie rok później. W styczniu 2012 r. serwis dobił z kolei do granicy 4 miliardów wyświetleń. Ostatnie duże osiągnięcie dotyczy liczby wyświetleń jednego filmu – teledysk „Gangnam Style” koreańskiego rapera PSY w grudniu 2012 r. jako pierwszy w historii przekroczył granicę miliarda odsłon!

Dodajmy, że w rankingu Alexa, grupującym najpopularniejsze witryny internetowe na świecie YouTube zajmuje wysokie 3. miejsce, ustępując tylko Google i Facebookowi.

YouTube a sprawa polska

A jak serwis rozwijał się w Polsce? W wynikach badania Megapanel po raz pierwszy pojawił się w czerwcu 2006 r. Zajmował wówczas 17. pozycję na liście najczęściej odwiedzanych witryn (43,5 mln odsłon, 2,5 mln użytkowników). Granicę 100 mln odsłon serwis przekroczył jeszcze w grudniu 2006 r. W styczniu 2009 r. liczba odsłon dobiła do miliarda. Jeśli chodzi o liczbę użytkowników, w październiku 2007 r. przekroczyła ona granicę 5 milionów, a podwojeniu uległa w styczniu 2010 r. Od kilkunastu miesięcy liczba polskich użytkowników YouTube oscyluje wokół 12-13 mln miesięcznie.

fot. Polskie Badania Internetu

fot. Polskie Badania Internetu

Najpopularniejszym polskim kanałem na YouTube jest obecnie kanał Macfra84, na którym swoje filmy umieszcza Maciej Frączyk, szerzej znany jako Niekryty Krytyk. Jak dotychczas zgromadził ponad 551 tys. subskrybentów. Na kolejnych miejscach znajdują się kanały RockAlone2k (343 tys.) i PROSTO TV (324 tys.).

Jeśli chodzi o liczbę wyświetleń filmów, na szczycie znajduje się kanał Nawrotka Tv (332 mln wyświetleń), wyprzedzając PROSTO TV (325 mln) i EMI Music Poland (264 mln).

Poniżej okolicznościowa infografika przygotowana przez shortymedia, podsumowująca najważniejsze wydarzenia w historii rozwoju YouTube’a.

fot. shortymedia

fot. shortymedia

  • A

    100 lat!

  • fsafsafsafas

    ta wchodze na nawrotka tv a tam 149 259 567wyświetlenia filmówjebani oszusci

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail