X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Zakupy w internecie: telewizory najchętniej kupujemy w poniedziałek, a kosmetyki we wtorek

Zakupy w internecie: telewizory najchętniej kupujemy w poniedziałek, a kosmetyki we wtorek

reklama


Serwis kodyrabatowe.pl, będący częścią międzynarodowej grupy International Coupons (zrzeszającej 18 portali z kodami rabatowymi), przygotował dane na podstawie 30 tys. sprzedaży. Analiza wyników pokazuje, że internauci najchętniej kupują na początku tygodnia, zwłaszcza w poniedziałek (19,5%). Kolejne dni tygodnia to stopniowy spadek zainteresowania zakupami online.

Zebrane dane wskazują, iż najmniejsza liczba badanych dokonywała zakupów w sobotę (9,03%). Wydawać by się mogło, że to właśnie w weekend internauci dokonują najwięcej zakupów online ze względu na więcej wolnego czasu. Dlaczego jest inaczej? Sprawę wyjaśnia Kamil Brożek, Polish Market Manager Kodyrabatowe.pl: – Różne są powody powstawania takich spadków dla sklepów internetowych. Często to po prostu wolne od pracy dni, kiedy ludzie nie mają ochoty spędzać czasu wertując kolejne strony sieci. Dla sprzedawców ważne jest, aby te wahania sprzedaży wyrównać z ogólną tendencją wzrostową, wykorzystując w swoich działaniach np. promocje, które zwiększą sprzedaż pod koniec tygodnia.

Powtarzające się zachowania klientów obserwujemy również w przypadku konkretnych godzin dokonywania zakupów online. Internauci najczęściej kupują wieczorem, w godzinach 20:00 – 22:00 (łącznie aż 22,47%). Równie atrakcyjne okazują się dla konsumentów godziny poranne, między 10:00 a 12:00. W tych godzinach odsetek kupujących utrzymuje się w granicach około 6%.

fot. kodyrabatowe.pl

fot. kodyrabatowe.pl

Co kupujemy najchętniej?

Portal kodyrabatowe.pl przeanalizował również najchętniej kupowane przez użytkowników produkty. Okazuje się, że najczęstszymi produktami kupowanymi w sieci są: elektronika, odzież, książki, gry i kosmetyki. Coraz częściej zaopatrujemy się w sieci również w produkty spożywcze.

fot. kodyrabatowe.pl

fot. kodyrabatowe.pl

Szczególnie szybko zwiększa się liczba osób, w zdecydowanej większości kobiet, które kupują w sieci odzież. Dostęp do wielu zagranicznych marek, które nie są obecne w polskich sklepach stacjonarnych, oraz możliwość bezproblemowej i szybkiej wymiany lub zwrotu towaru skłaniają internautów do zakupu ubrań online.

fot. kodyrabatowe.pl

fot. kodyrabatowe.pl

Kupno produktów z kategorii „Zdrowie i Uroda” przynosi nieco odmienne wnioski. Poniedziałek w tym wypadku nie jest już dniem najwyżej sprzedaży (16,56%). Okazuje się nim wtorek z wynikiem 23,44%. W środę sprzedaż maleje do 14,10%, by od piątku odnotować kolejny spadek, tym razem do 9,02%. W niedzielę obserwujemy wzrost do 13,44%.

fot. kodyrabatowe.pl

fot. kodyrabatowe.pl

Użytkownicy kupują o określonych porach i w określone dni tygodnia. Ważne jest tu odniesienie do kupna poszczególnych produktów. – Polacy kupują telewizory najczęściej w poniedziałek, natomiast kosmetyki i perfumy już we wtorek. Mając takie dane warto odpowiednio dostosować przygotowywane promocje i rabaty, zachęcając nimi klientów do aktywności, szczególnie w sprzedażowo najsłabsze dni. Można też pójść w drugą stronę i wzmacniać komunikację w najbardziej optymalne do sprzedaży dni – mówi Brożek.

fot. kodyrabatowe.pl

fot. kodyrabatowe.pl

Stale przyspieszający rozwój technologii i e-commerce wymagają od nas zbierania danych dotyczących naszych klientów. Jak podkreślają przedstawiciele serwisu kodyrabatowe.pl, nie należy zastanawiać się, czy Big Data Marketing jest nam potrzebny, lecz jakie kroki podjąć, aby wykorzystać jego możliwości. Jak zatem w gąszczu sklepów internetowych przykuć uwagę konsumenta? Odpowiedź jest prosta: poznać jego zwyczaje i preferencje, a następnie skutecznie wykorzystać tę wiedzę w działaniach.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail