X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Co inni mogą zrobić ze zdjęciami naszych dzieci w internecie?

Co inni mogą zrobić ze zdjęciami naszych dzieci w internecie?fot. zanimwrzucisz.fdn.pl

reklama


Zdjęcia dzieci i kotów to w mediach społecznościowych najpopularniejsze treści, skutecznie angażujące nie tylko naszych znajomych, ale także fanów nawet największych fan page’y. I choć bezrefleksyjne publikowanie zdjęć swojego kota na Facebooku jest zaledwie niewinną rozrywką, to już w przypadku dzieci, publikacja zdjęć może być zjawiskiem niebezpiecznym i naruszeniem prywatności. II edycja kampanii społecznej „Pomyśl, zanim wrzucisz” Fundacji Dzieci Niczyje, która wystartowała 15 lipca, wykorzystuje memy do zwrócenia uwagi na  kwestie ochrony prywatności dzieci w internecie.

Chcemy zwrócić uwagę rodziców na kwestię ich odpowiedzialności za prywatność dzieci – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje. – Zdarza się, że zamieszczając zdjęcie w internecie tracimy nad nim kontrolę. Próby jego usunięcia skazane są na niepowodzenie, bo każde zdjęcie, które spotkało się z zainteresowaniem internautów, zostaje natychmiast powielone, jest poddawane przeróbkom, może stać się motywem złośliwych memów – dodaje Wojtasik.

Memy uczą ochrony prywatności

Materiały kampanii zostały przygotowane na wzór popularnych  memów. Zdjęcia, pozornie niewinne, opatrzono opisem „Znajdziesz mnie w sieci” czy „Ściągnij nas do siebie”, co ma zwrócić uwagę na niczym nieograniczony dostęp do zdjęć dzieci w internecie. Pod wizerunkiem dziecka znajduje się pytanie „Czy wiesz, co inni mogą zrobić ze zdjęciem Twojego dziecka umieszczonym w internecie?”. Na wszystkich materiałach znalazła się także  informacja o projekcie FDN Helpline.org.pl, który powstał, by służyć wsparciem dzieciom, które doświadczyły cyberprzemocy.

fot.: http://zanimwrzucisz.fdn.pl/

fot.: http://zanimwrzucisz.fdn.pl/

fot.: http://zanimwrzucisz.fdn.pl/

fot.: http://zanimwrzucisz.fdn.pl/

pomysl-zanim-wrzucisz-FDN_plakaty-2

Jak bezpiecznie publikować zdjęcia?

Jednym z ważnych elementów kampanii jest e-poradnik dla rodziców „Pomyśl, zanim wrzucisz”. Znalazły się w nim podstawowe informacje na temat ustawień i ochrony prywatności w portalach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram oraz Picassa Web Albums.

Dlaczego warto zadbać o ochronę prywatności naszych dzieci w internecie? Autorzy poradnika wyjaśniają już na samym początku: – Zastanów się (…), zanim wrzucisz do internetu zdjęcia swojego dziecka z plaży – w kostiumie kąpielowym lub bez. Dla ciebie to radosne wspomnienia, dla osób o skłonnościach pedofilskich pożywka dla chorej wyobraźni. A przede wszystkim pomyśl czy za kilka lat dziecko nie będzie ci miało za złe, że jego intymne zdjęcia trafiły do internetu.

fot. FDN/Poradnik "Pomyśl, zanim wrzucisz"

fot. FDN/Poradnik “Pomyśl, zanim wrzucisz”

Poradnik można pobrać na stronie www.zanimwrzucisz.fdn.pl.

Kampania rozpoczęła się już w ubiegłym roku. W ramach zeszłorocznej akcji za wycieraczki samochodów trafiły zdjęcia dzieci znalezione w internecie. Skojarzenie z ulotkami agencji towarzyskich, miało skłonić rodziców do refleksji i zwrócenia uwagi na to, że zdjęcia ich pociech mogą znaleźć się rękach osób lub w miejscach, w których na pewno nie chcieliby ich znaleźć. Kampania spotkała się z pozytywnym przyjęciem polskich internautów.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail