X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Smartfon – gadżet nie dla każdego Polaka

Smartfon – gadżet nie dla każdego Polaka

reklama


W kwietniu 2013 dom mediowy MEC już po raz trzeci zrealizował badanie dotyczące użytkowania smartfonów przez polskich internautów. Wśród młodych osób, posiadanie takiego urządzenia deklaruje 63% osób w wieku 15-29 lat. Podobnie jest w przypadku mieszkańców dużych miast, powyżej 500 tys. osób (60%), oraz w grupie lepiej zarabiających – powyżej 5 000 zł na gospodarstwo domowe (66%).

Jak wynika z analizy, urządzenia takie jak tablety czy konsole wciąż są poza zasięgiem części Polaków, ich ceny wprawdzie spadają, ale wciąż nie są na tyle niskie, by stać się urządzeniami obecnymi w kieszeni czy domu każdego Polaka.

Różne grupy wiekowe, różne potrzeby

W porównaniu z rokiem 2012 użytkowanie smartfonów zdecydowanie spowszedniało. Nie są to już narzędzia biznesowe, na których sprawdzamy głównie służbową pocztę, a przedmioty codziennego użytku służące zarówno do celów rozrywkowych (serwisy społecznościowe, słuchanie muzyki i gry), jak i praktycznych (wykonywanie przelewów i sprawdzanie pogody).

Główną cechą determinującą to w jaki sposób korzystamy ze smartfona jest oczywiście wiek. Osoby poniżej 30 roku życia, znacznie częściej używają Internetu w telefonie do kontaktu ze znajomymi – korzystania z serwisów społecznościowych (Facebooka używa 65% osób w tym wieku, a tylko 25% osób mających co najmniej 30 lat) i komunikatorów (28%), a także czytania blogów i forów internetowych (odpowiednio 10% i 18%).

Wśród młodszych smartfony częściej wykorzystane są także do celów rozrywkowych – słuchania muzyki i radia (45%), oglądania VOD (20%), YouTube’a (53%) i przeglądania treści erotycznych (11%).

Wśród osób mających co najmniej 30 lat odsetki osób korzystających ze smartfona, by słuchać muzyki, oglądać filmy na YouTube’ie czy korzystać z komunikatorów, są zdecydowanie niższe.

Osoby mające co najmniej 30 lat rzadziej wykorzystują możliwości rozrywkowe telefonu, wzrasta zaś wykorzystanie potencjału usługowego Internetu. Osoby starsze chętniej korzystają z nowych rozwiązań technologicznych takich jak robienie zakupów za pomocą Internetu w telefonie (13% vs 9% wśród młodszych), załatwiania spraw finansowych (23% vs 13%) i korzystania z porównywarek cenowych (18% vs 7%).

W 2013 roku badanie MEC zostało przeprowadzone na próbie N=2259 internautów, w wieku powyżej 14 roku życia, metodą CAWI.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail