X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Perspektywy m-commerce w Polsce. Czy warto już inwestować w ten rynek?

Perspektywy m-commerce w Polsce. Czy warto już inwestować w ten rynek?

reklama


Liczba użytkowników tabletów w Polsce wynosi ok. 1,1 miliona. Odsetek osób, które dokonują zakupów z wykorzystaniem tego urządzenia stanowi 10% całości (TNS Polska, „Mobile Life 2013”). Według raportu IAB Polska Mobile, 31% osób używających smartfony robi zakupy wykorzystując m-commerce.

Jak wynika z raportu „E-commerce” portalu Interaktywnie.com, sprzedaż za pośrednictwem urządzeń mobilnych w ujęciu globalnym wzrasta dynamicznie. Badania dowodzą, że grupę bardzo aktywnych konsumentów stanowią głównie użytkownicy tabletów, którzy na poszukiwanie produktów w e-sklepach poświęcają więcej czasu niż użytkownicy komputerów osobistych.

M-commerce w Polsce

W Polsce e-zakupy za pomocą urządzeń mobilnych nie są jeszcze tak popularnym zjawiskiem, jak na Zachodzie, jednak z roku na rok obserwuje się coraz większe zainteresowanie konsumentów takim sposobem korzystania ze sklepów online. Wielka Brytania jest liderem pod względem zakupów wykorzystujących m-commerce. Dane dostarczone przez Affilliate Window dowodzą, że ok 22% odwiedzin sklepów internetowych to ruch kierowany ze smartfonów i tabletów, co stanowi 18% całkowitej sprzedaży. Działający na brytyjskim rynku e-commerce portal z kodami rabatowymi voucherful.co.uk, należący do grupy International Coupons, notuje z kolei 26% ruchu z urządzeń mobilnych, z czego 15% to odwiedziny z tabletów, a 11% to ruch kierowany ze smartfonów. Najnowszy raport angielskiego stowarzyszenia Interactive Media in Retail Group w Wielkiej Brytanii dowodzi ogólny wzrost mobilnej sprzedaży w 2012 roku o 204%. Liczba polskich m-konsumentów jest diametralnie mniejsza niż na rynkach bardziej rozwiniętych i stanowi – w zależności od badania – 16% (raport Gemius i eCommerce Polska) lub jedynie 8% (raport Marketing Mobilny 2012).

odwiedziny sklepów internetowych w GB

Portal kodyrabatowe.pl, będący częścią międzynarodowej grupy International Coupons, przyjrzał się temu, jak polscy konsumenci korzystają z e-commerce za pomocą urządzeń mobilnych. Według przeanalizowanych danych wynika, że ruch w branży e-commerce generowany przez urządzenia mobilne stanowił w ostatnim półroczu ok. 9%. Mobilni internauci najczęściej zainteresowani są produktami z kategorii modowej (19,98%). Na drugim miejscu plasują się urządzenia RTV i AGD (5,98%), a na trzecim usługi telekomunikacyjne (2,7%). W dalszej kolejności znajdują się książki i gry (2.36%), artykuły spożywcze (2.28%), zdrowie i uroda (1.96).

m-commerce w Polsce

Jak mówi Kamil Brożek, Polish Market Manager w KodyRabatowe.pl, blisko 73% ruchu w m-commerce generują użytkownicy smartfonów. – Pozostałe 27% ruchu w e-commerce dokonywanego za pomocą urządzeń mobilnych wygenerowali użytkownicy tabletów. Najpopularniejszymi systemami operacyjnymi urządzeń mobilnych okazują się Android, iOS, Windows Phone – dodaje Brożek.

popularne kategorie m-commerce Polska

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail