X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak social media wpływają na naszą psychikę?

Jak social media wpływają na naszą psychikę?

reklama


Krystine Batcho, profesor psychologii Lemoyne College (NY), uważa że media społecznościowe dokonały w społeczeństwie wiele pozytywnych, ale również tych negatywnych zmian. Jak mówi – “ogólnie rzec biorąc, jako społeczeństwo w dużym stopniu zyskaliśmy na pojawieniu się Social Media. Jednak istnieje też wiele obaw w związku z tym, że nasze interakcje z innymi stają się bezosobowe i pojawia się zjawisko dystansowania”. Batcho tłumaczy, że nasze zachowanie w cyberprzestrzeni jest nieco inne od tego jaką postawę przyjmujemy face-to-face, w trakcie prawdziwej rozmowy.

Wirtualne znęcanie się nad innymi może być idealnym przykładem tego, że to, co dzieje się w social media zdecydowanie różni się od rzeczywistości. Badania sugerują, że w mediach społecznościowych dzieje się to w sposób bardziej ekstremalny, ponieważ autorzy nie czują się odpowiedzialni za to co publikują. Przez to nie obce są nam przypadki samobójstw, popełnianych przez nastolatków i dorosłych, z powodu zastraszania w social mediach. – Gdyby te osoby miały prześladować kogoś w rzeczywistości, prawdopodobnie nie zdecydowałyby się na to z uwagi na konsekwencje, które to za sobą niesie – mówi Batcho. – Nadal istnieje jednak wiele niejasności w związku z social media, szczególnie w związku z nową generacją która rozwija swoje umiejętności korzystania z cyberprzestrzeni.

W kwietniu tego roku, pochodząca z Waszyngtonu, Melody Hensley znalazła się pod falą krytyki, po tym jak ogłosiła, że PTSD ( Post Traumatic Stress Disorder), na które cierpi  i które spowodowane było przez negatywne komentarze w Social Media, jest porównywalne z tym, na które cierpią weterani wojskowi. Zespół Stresu Pourazowego zdiagnozowano u niej 16 miesięcy temu, jako skutek internetowych nadużyć, które jak twierdzi Hensley są wynikiem jej bycia aktywną feministką i ateistką. Dodaje również, że jest obecnie nękana przez ponad 400 osób w cyberprzestrzeni i to właśnie one doprowadziły do jej PTSD.

źródło: dailymail.co.uk

źródło: dailymail.co.uk

article-2605888-1D281DED00000578-987_634x286

Jednak największy strach powinny budzić konsekwencje użycia mediów społecznościowych przez nastolatków i młodsze dzieci. Wiele z nich uznało komunikowanie online za łatwiejsze, niż twarzą w twarz. Dzieci, które mają problemy z zawiązaniem więzi społecznych, w ten sposób unikają uczenia się tych umiejętności, co nie jest dobrą rzeczą.

Michael S. Broder, znany psycholog i autor wielu bestsellerów również uważa, że korzystanie z mediów społecznościowych może przynieść wiele negatywnych skutków, które wpływają na psychiczne zdrowie człowieka. Wiele osób przychodząc do psychologa mówi o uzależnieniu od Social media i o tym, jak brak dostępu do sieci powoduje u nich lęk i nerwowość. Ludzie co raz częściej, używają też relacji jakie tworzą na portalach społecznościowych do ucieczki od rzeczywistości.

  • Kaśka

    Nękanie w sieci teraz jest niestety na porządku dziennym. Ludzie myślą, że są tam bezkarni, to jest okropne.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail