X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Chcesz „być zapomnianym” przez Google? Zobacz, jak to zrobić

Chcesz „być zapomnianym” przez Google? Zobacz, jak to zrobić

reklama


O nowym prawie do „bycia zapomnianym” przez wyszukiwarki internetowe informowaliśmy ponad miesiąc temu. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału w Luksemburgu właściciele wyszukiwarek internetowych mają obowiązek usunięcia „drażliwych” danych, które należy rozumieć jako informacje nieaktualne, niepełne i nieistotne, naruszających czyjeś dobre imię. Google i inne firmy muszą zając się sprawą, jeżeli zostanie w tym celu złożone należyte zgłoszenie przez poszkodowaną stronę. Prawo do bycia zapomnianym dotyczy tylko osób prywatnych.

Skorzystaj z formularza

Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej proszeni są w formularzu o podanie linku/linków, które chcieliby usunąć z wyników wyszukiwania na ich temat. Należy także podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail i nadesłać kopię dokumentu ze zdjęciem. Kluczowe jest oczywiście także złożenie wyjaśnienia, dlaczego informacje zawarte na stronach wyświetlanych w wyszukiwarce naruszają dobre imię wnioskodawcy i czy mieszczą się w kryteriach podanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Skorzystaj ze strony Forget.me

W odpowiedzi na nowe prawo firma Reputatuion VIP uruchomiła stronę Forget.me, na razie obsługiwaną w języku angielskim i francuskim, która pośredniczy w wypełnianiu wniosków w wypadku wyszukiwarki Google. Na początku musimy zarejestrować się w serwisie, a potem możemy wskazać odnośniki, które chcielibyśmy usunąć, wraz z napisaniem krótkiego uzasadnienia. Strona oferuje ponad 30 gotowych formuł, które można wykorzystać. Po rozpatrzeniu wniosku otrzymamy odpowiedź od serwisu. Póki co usługa pozostaje darmowa.

Google nie gwarantuje jednak zniknięcia linków z wyszukiwarek pozaeuropejskich, natomiast własnego systemu egzekwowania nowego prawa nie uruchomiła jeszcze wyszukiwarka Bing. Przypomnijmy również, że „drażliwe” treści nie są usuwane z sieci, znika jedynie link z wyników SERP.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail