X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Zarządzanie przez cele – czyli jak zmotywować swoich pracowników.

Zarządzanie przez cele – czyli jak zmotywować swoich pracowników.

reklama


Artykuł sponsorowany

Czym jest metoda zarządzania przez cele?

Założenia tego modelu motywacji są bardzo proste – aby osiągnąć sukces należy jasno określić cel i skonstruować właściwą drogę do realizacji tych założeń. Jednak mimo, że założenia są proste, realizacja nie jest już takie łatwe, bowiem określenie właściwych przedsiębiorstwu celów to jedynie start.

Jak prawidłowo wdrażać ten model?

Kiedy już wyznaczymy cele, musimy podjąć działania w celu jego osiągnięcia i stopniowe wdrażanie ich w życie firmy. Właśnie formułowanie założeń jest najistotniejsze – każdy przedsiębiorca powinien pamiętać tutaj o regule SMART. Co kryje się pod tym skrótem? SMART oznacza kolejno: Specific – czyli konkretne wyrażanie i definiowanie celów, dzięki czemu można podejmować prawidłowe kroki; następnie Measurable – co oznacza, że cel musi być także mierzalny; Achievable – dopasowane do pracowników, wykonujących dane działania, aby skłonni byli osiągnąć zamierzone cele; Rational – czyli racjonalne, logiczne i przemyślane cele, które zapewnią przedsiębiorstwu powodzenie oraz Trackable – co oznacza możliwość prześledzenia poszczególnych etapów realizacji celu. Istotne jest także, aby określanie celów odbywało się w obecności wszystkich pracowników, którzy będą brali udział w realizacji zadania, tak, aby każdy z nich mógł zdecydować czy podoła zleceniu. Konieczne jest, aby pracownik w pełni rozumiał do czego się zobowiązuje oraz jakie wymagania się przed nim stawia.

Co nam daje taki sposób motywacji?

Działania zgodne z modelem zarządzania przez cele, pozwalają na zaangażowanie do pracy wszystkich członków firmy – zarówno z kadry kierowniczej, jak i tych z niższego szczebla. To z kolei umożliwia także ich integrację i poznanie. Konieczna jest jednak wiara w swoich pracowników i ich umiejętności oraz zaufanie do kierownictwa. Zarządzanie przez cele pozwala na aktywnie działanie wszystkich pracowników, a także pozwala wesprzeć kierowników oraz dyrekcję w wykonywaniu powierzonych im obowiązków. Sprawia również, że pracownicy niższego szczebla czują się bardziej potrzebni, a dzięki temu lepiej wykonują swoje zadania.

O czym pamiętać?

Podczas osiągania postawionych wcześniej celów należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Po pierwsze, należy dać pracownikom pewną swobodę w działaniu przy jednoczesnym kontrolowaniu osiąganych przez nich wyników – odpowiednie połączenie tych dwóch rzeczy sprawia, że mimo stałej kontroli kierownictwa, pracownik nie czuje skrępowania i lepiej mu się pracuje. Z kolei świadomy tego, że ktoś jednak go ocenia, powierzone mu zadania wykonuje staranniej. Taka kontrola ma jeszcze jedną zaletę – na każdym etapie pracy można szybko wykryć pewne nieprawidłowości, a następnie je skorygować. To pomoże uzyskać jak najlepszy efekt końcowy.

Dobrze też pamiętać o tym, że przy pracy nad planowaniem zarządzania przez cele, możemy skorzystać z wielu pomocy – np. narzędzia Motiveo.pl, który pomoże managerom określić kluczowe czynniki konieczne do osiągnięcia sukcesu. To profesjonalne narzędzie, które pozwoli zwiększyć sprzedaż i stworzyć odpowiedni system motywacyjny dla pracowników. System ten pozwoli użytkownikom – zarówno przełożonym, jak i pracownikom – na opracowanie optymalnego i dostosowanego do specyfiki branży modelu motywacyjnego oraz śledzenie postępu zaimplementowanych działań.

Model zarządzania przez cele, tak jak każdy inny model motywacyjny ma swoje zalety oraz wady – jedną z nich jest to, że nie nadaj się dla każdego przedsiębiorstwa. Aby odpowiednio prowadzić działania motywacyjne zgodne z tym modelem, konieczne jest poświęcenie czasu oraz prawidłowe wyszkolenie kierownictwa. Warto jednak też pamiętać o plusach, jakimi są np. zwiększenie sprzedaży, lepsze samopoczucie pracowników, którzy czują się doceniani czy udoskonalenie komunikacji między pracownikami. Z kolei wszystkie te rzeczy przekładają się na efektywność zespołu i osiąganie sukcesów przez firmę.

stopka_pl_motiveo

Artykuł sponsorowany

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail