X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak nowy Facebook Places wykorzystuje nasze zdjęcia? Prywatność tu nie istnieje

Jak nowy Facebook Places wykorzystuje nasze zdjęcia? Prywatność tu nie istniejeFacebook Places, źródło: facebook.com

reklama


Wyszukiwarka miast

Aby korzystać z katalogu miejsc, należy być zalogowanym na Facebooku i wejść na stronę www.facebook.com/places. W oknie głównym pojawia się wówczas informacja „odkryj wspaniałe miejsca w każdej miejscowości” – na razie bowiem wyszukiwanie ograniczone jest wyłącznie do miast. Nie ma możliwości wpisania nazwy konkretnego baru czy teatru, dlatego konkurencyjne Yelp czy TripAdvisor mają przewagę nad usługą Facebooka. Jak zaznacza searchengineland.com, nowa usługa nie jest jeszcze do końca dopracowana, jednak zapewne ulegnie to zmianie i będzie ona coraz bardziej użyteczna. Serwis Zuckerberga będzie do tego dążyć chociażby po to, aby namówić firmy do umieszczania u siebie reklam.

Facebook Places, źródło: facebook.com

Facebook Places, źródło: facebook.com

Dopiero po wyszukaniu miasta możemy rozpocząć „poznawanie” jego ciekawych miejsc. Zostały one pogrupowane w dwunastu kategoriach: restauracje, hotele, bary, kawiarnie, atrakcje publiczne, sztuka i rozrywka, siłownie, kina, szkoły, teatry, sklepy spożywcze oraz punkty orientacyjne. Wyszukiwanie po kategorii utrudnia sprawę wówczas, gdy już wiemy, o którym miejscu chcemy poznać opinię, a w mieście znajduje się przykładowo 200 tego typu placówek. Dobrym zobrazowaniem tego problemu mogą być duże aglomeracje miejskie i próba znalezienia w nich konkretnego baru. Z pomocą przychodzi jedynie możliwość wyszukiwania po dzielnicach.

Prywatność? Raczej nie istnieje

Niewątpliwie plusem Facebook Places jest to, że dzięki tej usłudze dowiemy się, co sadzą o danym miejscu nasi znajomi. Oczywiście jeśli w tej konkretnej restauracji czy kinie byli, oznaczyli się, dodali zdjęcie lub zostawili komentarz. To z kolei jest namacalnym dowodem na to, w jakim celu Facebook gromadzi i przetwarza informacje. To, że to robi nie jest żadną nowością, jednak w tym przypadku możemy zaobserwować jak głęboko sięga ingerencja w naszą prywatność. Po wpisaniu danej miejscowości i wybraniu na przykład hoteli, najpierw wyświetlają się zdjęcia naszych znajomych, a później przypadkowych osób, które w tym hotelu były, oceniły go lub po prostu cokolwiek napisały (nawet jeśli z opinią o hotelu nie ma to nic wspólnego).

Zdjęcia widoczne poniżej to wynik wyszukiwania hoteli w Warszawie. Nie sądzę, by właściciele co najmniej kilku z nich byli zadowoleni z faktu pojawienia się w wyszukiwarce.

hotele, źródło fb com

Facebook Places, źródło: facebook.com

  • A to nie jest przypadkiem tak, że te osoby opublikowały wpis publiczny i dlatego widzimy go teraz oglądając dane miejsce?

    • Marlena Bogusz

      Myślę, że nawet jeśli zdjęcie zostało opublikowane jako publiczne, to jego wykorzystywanie w katalogu miejsc Facebooka jest nie do końca w porządku. Zapewne, gdyby nie Facebook Places, zdjęcie nie dotarłoby do tak dużej liczby osób. Co więcej – przypadkowych osób.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail