X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Wybory w social media. Analiza komunikacji największych partii politycznych

Wybory w social media. Analiza komunikacji największych partii politycznychfot. © Sergey Nivens - bank zdjęć Fotolia.com

reklama


Nawet jeśli nie interesujecie się polityką, warto zerknąć na przygotowaną przez nas analizę. Po pierwsze, będzie można się trochę pośmiać, po drugie, możecie się nauczyć co robić, a co powinno być absolutnie zakazane w komunikowaniu się z użytkownikami poprzez media społecznościowe. Do dzieła.

KORWiN

Partia Janusza Korwina – Mikke na swoich profilach społecznościowych działa dość adekwatnie do swojej codziennej kampanii. Na Facebooku partii jest dużo kontrowersji, są też błędy wypominane opozycji, a wszystko opatrzone jest dosadnymi zdjęciami.

A tak wyglądają matki z reklamówkami.JKM: “W służbie zdrowia działa tylko weterynaria”https://goo.gl/RWtmkgJKM o…

Posted by Partia KORWiN on 20 październik 2015

Pani Premier cieszy się, że jej nie nagrano…(bez komentarza)Cała debata: http://goo.gl/FWWt8vKorwin – Film:…

Posted by Partia KORWiN on 21 październik 2015

Oczywiście nie samą opozycją człowiek żyje, dlatego na profilu partii pojawia się dużo postów związanych z liderem partii czy jego spotkań. Co ciekawe, partia zdecydowała się na zorganizowanie konkursu dla użytkowników Polonii, a jego wyniki ogłosił sam Janusz Korwin – Mikke. Bardzo dobry zabieg wizerunkowy.

“W Toruniu w ten sam dzień było spotkanie z Januszem Korwin-Mikke i Ryszardem Petru – na spotkanie z bankierem przyszło…

Posted by Partia KORWiN on 17 październik 2015

Rozwiązanie konkursu dla Polonii.Pani Magdalena mieszkająca aktualnie w Szwajcarii, ogromną przewagą, zwyciężyła w…

Posted by Partia KORWiN on 19 październik 2015

Twitter partii jest bardzo podobny do profilu na Facebooku, bo jak to niektórzy mówią, “Korwin to nie partia, to styl życia”…

 

Kukiz’15

Politykę prowadzoną przez Pawła Kukiza znamy wszyscy. Jak podsumowałabym facebookowy profil partii Kukiza? Hmm… trochę w nim Demotywatorów, trochę real time marketingu (spójrzcie na post z Tadziem Norkiem), a trochę niewłaściwych dla polityka treści. Naprawdę można wszystko zrozumieć, bo Kukiz chce trafić do wszystkich ludzi z prostotą swojego przekazu, ale jego profil na najpopularniejszym portalu społecznościowych nie jest tym, jakiego można by się spodziewać. Kukiz bez wątpienia ma charyzmę, ale tu jej zdecydowanie zabrakło, w odróżnieniu do braku profesjonalizmu. Profilu Kukiz’15 nie znalazłam ani na Instgramie ani na Twitterze. Może to i lepiej?

Tyle w temacie… ;) Posted by Kukiz’15 on 26 sierpnia 2015

 

Na wieczór… Reformy Platformy :D

Posted by Kukiz’15 on 1 październik 2015

Taka sytuacja…

Posted by Kukiz’15 on 16 październik 2015

 

Platforma Obywatelska

Bardzo duży plus idzie do Platformy za wprowadzenie cyklicznych postów na Facebooku. Od 15 października, partia codziennie wpis tematyczny, poświęcony “Liczbie dnia”. Zobaczcie sami.

Liczba dnia na dziś to 10.10% wyniesie najniższa stawka podatku dochodowego w myśl naszych propozycji z programu #PolskaPrzyszłości.10 dni pozostało do wyborów :)

Posted by Platforma Obywatelska on 15 październik 2015

8 dni – tyle pozostało do wyborów.8lat.platforma.org – tu zobaczycie, jak zmienialiśmy Polskę przez ostatnie lata :)

Posted by Platforma Obywatelska on 17 październik 2015

Liczba dnia na dziś to 5.Tyle dni zostało do wyborów. I tyle milionów e-deklaracji PIT złożyli Polacy tylko w ubiegłym roku :)

Posted by Platforma Obywatelska on 20 październik 2015

W porównaniu do Prawa i Sprawiedliwości, profil PO na Instagramie wypada dużo lepiej. Jest zdecydowanie bardziej młodzieżowy, ale przede wszystkim, pojawiają się na nim zdjęcia nie tylko najpopularniejszych polityków. Ponadto zdjęcia są nie tylko z wieców wyborczych, ale na przykład z warszawskiego biegu czy zielonogórskiej winnicy.

Super pogoda na bieganie 🏃 #kochampolske

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Platforma Obywatelska (@platformaobywatelska)

Wizyta w winnicy 🌳🌿 #winnica #podróże #spotkania #ZielonaGóra #lubuskie

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Platforma Obywatelska (@platformaobywatelska)

Witamy pierwszych gości! #PolskaPrzyszłości #Poznań #KochamPolskę #Wybory2015 #KonwencjaPO

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Platforma Obywatelska (@platformaobywatelska)

Tak, PO zdecydowanie stawia na komunikację z młodzieżą i ludźmi zaangażowanymi w media społecznościowe, czego doskonałym przykładem jest konto partii na Snapchacie.

snpachat platforma 1

platforma snapchat 2

Przechodząc na Twittera partii, można odnieść, że jego główną gwiazdą jest Pani Premier Ewa Kopacz (lub w skrócie PEK). Jej wypowiedzi są cytowane niemalże co chwilę. Trochę za dużo tego, podobnie jak w przypadku Instagrama PiS-u i zdjęć prezesa partii.

 

Prawo i Sprawiedliwość

Nie ma co się oszukiwać – kampania Prawa i Sprawiedliwości prowadzona zarówno w mediach takich jak telewizja czy radio była równie prowokacyjna i odważna na portalach społecznościowych. Na oficjalnym profilu facebookowym partii przypięto nawet ich flagowy spot.

Powiedzmy to sobie szczerze. #spot #PiS (y) Posted by Prawo i Sprawiedliwość on 20 październik 2015

Generalnie, należy przyznać, że sztab specjalistów odpowiedzialny za prowadzenie profilu partii na Facebooku, spisał się bardzo dobrze. #DamyRadę to najczęściej używany hashtag, również na profilach kandydatów tej partii. Co bardzo ciekawe, partia przygotowała nawet quiz wszystkich użytkowników, którzy mogli sprawdzić swoją wiedzę w temacie… 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w quizie. Podajcie dalej! (y) #wybory2015 #PiS Posted by Prawo i Sprawiedliwość on 19 październik 2015

Mniej więcej od września profil partii stał się zdecydowanie aktywniejszy, a w efekcie bogaty w content, co może wydać się też minusem – w końcu nawet zagorzali fani PiS mogli w pewnym momencie poczuć przesycenie ulubioną partią. Osiem postów opublikowanych 15 października robi wrażenie. Niekoniecznie pozytywne. Dominującą postacią, której zdjęcia ukazywał się niemal codziennie okazał się Jarosław Kaczyński, a wraz z nim Beata Szydło. I tu zgrabnym krokiem przechodzimy do kolejnej platformy, na której Pis jest mocno aktywny. Chodzi o Instagram partii, który gdyby nie nazwa, można by nazwać JarosławKaczyńskixBeataSzydło. Nikt by się nie zorientował, bo to zdjęcia tych właśnie osób zdecydowanie przeważają.

 

 

 

 

  Jeśli chodzi o Twittera partii, to będąc szczerą, zupełnie nie wiem o co w nim chodzi. Będąc subiektywną, jest to profil, który najmniej mnie zaciekawił. Według mnie jest prowadzony bez polotu, ale być może nie jest to wada, bo Twitter gdzieś tam taki po prostu jest. Co jednak wart zauważenia, to fakt, że hashtag #KonwencjaPis zrobił furorę w serwisie i jest w “Trendach”. twitter pis 

Razem

#efektZandberga to chyba jeden z najpopularniejszych hashtagów w ogóle tych wyborów, a istnieje zaledwie od kilku dni. Niewątpliwie wtorkowa debata i wystąpienie Zandberga napędziło aktywność m.in. fanpejdża Razem. Sam profil prowadzony jest w bardzo zachowawczy sposób, co wcale nie oznacza, że jest to jego wadą. Tyle tylko, że nie dzieje się na nim nic nadzwyczajnego… Ani obraźliwych haseł, ani dziwnych plakatów…No trudno, może następnym Razem.

Przychodzi dzień, kiedy trzeba powiedzieć dość. Pochodzimy z różnych miejsc. Łączy nas jedno – zaczęliśmy działać.www.partiarazem.pl

Posted by Razem on 17 lipca 2015

Razem to nie tylko Adrian Zandberg. RAZEM to bardzo zaangażowane struktury w całym kraju – jesteśmy w dużych i…

Posted by Razem on 22 październik 2015

Twitter partii jest mocno aktywny od czasu wspomnianej już debaty, bo właśnie od tego momentu realne szanse Razem na wejście do Sejmu skoczyły niewiarygodnie wysoko. Dzieli ich nieco ponad 1%, a dzięki Zandbergowi mają teraz rozgłos, który może już tylko pomóc. Bardzo mądre i strategiczne posunięcie. Gdyby nie lider partii, Twitter pewnie mocno przypominałby facebookowy profil.

https://twitter.com/partiarazem

https://twitter.com/partiarazem

 

 


.Nowoczesna

Jak na nowoczesną partię w każdym względzie przystało, .Nowoczesna radzi sobie naprawdę nieźle w mediach społecznościowych. Na swoim facebookowym profilu, partia ma dużo tematycznych postów, a ich komunikacja jest prosta, przystępna i po prostu… fajna. Oczywiście uderzają w konkurencję, ale robią to w zupełnie innym stylu niż Prawo i Spawiedliwość. Zobaczcie sami.

Serio Platformo?Wyborcy nie powinni głosować na Nowoczesną gdyż ten głos “na wszelki wypadek” Wam się należy?A listę…

Posted by Nowoczesna on 22 październik 2015

.Nowoczesna stara się publikować posty edukacyjne, które zwiększą świadomość obywateli na temat podatków, ustaw, gospodarki. Robią to w naprawdę ciekawej i nie ukrywamy, estetycznej formie, której nie można było spotkać na profilach innych partii.

Jednolita stawka VAT 16 % nie spowoduje pogorszenia domowego budżetu. Jest dla niego neutralna.Średni wzrost dochodu…

Posted by Nowoczesna on 20 październik 2015

Od 3 dni PiS wyraźnie wypiera się swojego projektu Konstytucji, który przez 5 lat znajdował się w programie partii.Po…

Posted by Nowoczesna on 21 październik 2015

Polskie rolnictwo doskonale się rozwija.Przed 1990 r. tylko 17 tys gospodarstw rolnych było w stanie konkurować z…

Posted by Nowoczesna on 21 październik 2015

Instagram .Nowoczesnej, podobnie jak w przypadku innych partii, skupia się na pokazaniu lidera w możliwie jak najlepszym świetle. Mamy więc zdjęcia Ryszarda Petru robiącego sobie selfie z młodymi ludźmi. Mamy również zdjęcie, na którym Petru uśmiecha się podczas wizyty w Muzeum Jałowego Sporu czy w końcu Petru kruszącego “partyjny beton”. Zdecydowanie Instagram .Nowoczesnej zasługuje na duży plus, bo jest inny niż pozostałe. Pomimo tego, że głównie pojawia się na nim lider partii, to i tak użytkownik odbiera to pozytywnie, a udostępniane zdjęcia są po prostu dobre.

#sobota #RyszardPetru i #Nowoczesna #EkipaRyszarda która juz za #tydzień skruszy partyjny beton! #kruszbeton #wybory2015

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika .Nowoczesna (@nowoczesna.oficjalnie)

#selfie nad morzem 😊 #EkipaRyszarda #pomorskie #RyszardPetru #Nowoczesna w trasie #RBus #sopot #piątek

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika .Nowoczesna (@nowoczesna.oficjalnie)

#kustosz #RyszardPetru #Nowoczesna #muzeum jałowych sporów #wybory2015

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika .Nowoczesna (@nowoczesna.oficjalnie)

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail