X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności rejestracji w GIODO

Pomimo kampanii informacyjnej przeprowadzonej przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych na skrzynki mailowe przedsiębiorstw przychodzą nowe maile, które wzywają do konieczności rejestracji w GIODO.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności rejestracji w GIODOfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Uwaga, jeśli na Twoją skrzynkę przyszedł e-mail  o konieczności rejestracji swojej witryny w GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych) to musisz wiedzieć, że jest to oszustwo. Po raz pierwszy sygnały o „dziwnych” wiadomościach wysyłanych drogą mailową pojawiły się już dwa tygodnie temu. Pierwsze maile, które wzywały do rejestracji w GIODO wysyłało Stowarzyszenie „Bądźmy Legalni” i „Legalni z Prawem”. Jak podał portal E-ochrona Danych pomimo przeprowadzonej kampanii informacyjnej między innymi przez GIODO na rynku wciąż pojawiają się nowe podmioty zdolne do oszustwa. Tym razem to Kancelaria Liberty rozsyła fałszywe maila i wyłudza pieniądze.

GIODO wydał specjalne oświadczenie

W związku z podmiotami, które nadal rozsyłają wiadomości o rzekomej konieczności rejestracji, na stronie GIODO pojawiło się specjalne oświadczenie: W związku z masowym rozsyłaniem przez takie podmioty jak „Bądźmy legalni”, „Legalni z Prawem” czy „Kancelaria Liberty”, maili o grożącej odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przestrzega, żeby nie odpowiadać na tę korespondencję– możemy przeczytać na oficjalnej stronie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Ochronach danych osobowych

wyłudzanie danych _na GIODO_ - Mozilla Thunderbird 2016-05-12 09.50.12

E-mail wysłany przez Kancelarię Liberty

Wysłane wiadomości zawierają nieprawdziwe informacje, wprowadzają adresatów wiadomości w błąd i żerują na braku znajomości przepisów o ochronie danych osobowych. Jak również możemy się dowiedzieć ze specjalnego oświadczenia zamieszczonego na stronie GIODO wiadomość zobowiązuje adresatów do zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji, bez względu na to, czy taki obowiązek ich dotyczy, czy nie. Nie informują bowiem, że ustawa o ochronie danych osobowych zwalnia z tego obowiązku, określając, jakich konkretnie sytuacji to dotyczy.

Kara grzywny

wyłudzanie danych _na GIODO_ - Mozilla Thunderbird 2016-05-12 10.12.18

E-mail wysłany przez Kancelarię Liberty

W e-mailu znajdziemy również informację, że w przypadku braku rejestracji zmuszeni będziemy do złożenia doniesienia/ zawiadomienia o wszczęcie procedury kontrolnej GIODO celem wyegzekwowania koniecznej rejestracji oraz wymiary kary pieniężnej. Otóż i te informacje nie są prawdziwe ponieważ ani fakt zgłoszenia zbioru do GIODO nie przesądza o popełnieniu przestępstwa, ani inny podmiot poza GIODO nie decyduje o przeprowadzeniu czynności kontrolnych.

Podmioty, które nie istnieją

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jasno zaznaczył, że wszystkie 3 podmioty, które wysyłały informację nie istnieją, nie są zarejestrowane w KRS więc nie funkcjonują w obrocie prawnym.

E-maile wysyłane przez wszystkie trzy podmioty – Stowarzyszenie „Bądźmy Legalni” i „Legalni z Prawem” oraz Kancelaria Liberty – są próbą wyłudzenia honorariów i żerują na nieznajomości przepisów ochrony danych osobowych dlatego wszelkie informacje dotyczące zgodnego z prawem stosowania ustawy o ochronie danych osobowych i wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych, w tym dotyczących obowiązków rejestracji zbiorów danych dostępne są na stronie internetowej Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail