X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Kraków przyciąga startupy – trwa festiwal StartKRKup

W czwartek rozpoczęła się druga edycja krakowskiego tygodnia startupów StartKRKup. W ciągu siedmiu dni odbędzie się blisko dwadzieścia darmowych wydarzeń dla osób zainteresowanych nowymi technologiami. Co znajdziemy w programie?

Kraków przyciąga startupy – trwa festiwal StartKRKupfot. materiały prasowe

reklama


Kraków to miasto, które może również pochwalić się wyjątkowo aktywną społecznością ludzi związanych z nowymi technologiami. Organizatorom festiwalu StartKRKup zależy na przyciągnięciu kolejnych osób i tworzeniu dobrego klimatu dla innowacyjnych firm. W programie są między innymi warsztaty dla młodzieży z tworzenia aplikacji, spotkanie kobiet-przedsiębiorców oraz prezentacje nowych miejskich inicjatyw dla firm technologicznych.

– Branża nowych technologii jest wyjątkowa, jeśli chodzi o otwartość i chęć dzielenia się wiedzą. Te cechy sprzyjają kreatywności i powstawaniu kolejnych innowacyjnych firm, dlatego postanowiliśmy wspierać inicjatywy takie, jak StartKRKup – wyjaśnia zaangażowanie samorządu Rafał Kulczycki, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju UMK.

W dniach 3-9 listopada odbędzie się prawie dwadzieścia różnych wydarzeń. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno licealiści zainteresowani nowymi technologiami, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą wymienić się doświadczeniami. Startupy chcą zwiększyć otwartość Polaków na ryzyko i mówienie o porażkach – stąd pomysł spotkań Fckup Stories, w trakcie których kobiety-przedsiębiorcy opowiadają o niepowodzeniach biznesowych. Inną ważną kwestią jest edukacja pracowników, stąd warsztaty dla młodzieży z zakresu projektowania i tworzenia aplikacji. Z kolei na spotkaniach Startup Stage oraz Hive53 branża będzie dyskutować o doskonaleniu produktów oraz tworzeniu skutecznych zespołów.

W trakcie festiwalu uruchomione zostaną dwie ważne inicjatywy. Działalność rozpocznie pierwszy w Krakowie miejski akcelerator dla startupów KRK Road to Success Acceleration Program. To darmowy, trzydniowy intensywny program mentoringowy dla startupów, kończący się prezentacjami przed inwestorami z Polski i zagranicy. Nastąpi również otwarcie Bio-Inkubatora w Klastrze Lifescience Kraków. To odpowiedź na oczekiwania pasjonatów nauk przyrodniczych i medycznych, dla których barierę stanowi brak dostępu do aparatury badawczej.

Dlaczego Kraków jest dobrym miejscem dla startupów?

Według raportu fundacji Startup Poland w Polsce działa prawie 2700 startupów. Kraków jest drugim po Warszawie największym skupiskiem młodych firm technologicznych – biura tutaj posiada 11 proc. wszystkich polskich startupów, czyli ok. 300 firm. Rozwojowi biznesu technologicznego sprzyja między innymi duża liczba specjalistów IT, szacowana na 20 tys. Dodatkowo co czwarty spośród 800 tys. mieszkańców miasta jest studentem. W mieście znajdują się też biura dużych międzynarodowych firm IT (Motorola, IBM, Sabre czy Cisco), a także startupów, które zdążyły odnieść sukces i ich pracownicy dzielą się doświadczeniem z młodszymi firmami. Duże znaczenie ma również dogodne położenie Krakowa i dobra komunikacja z innymi miastami, szczególnie Warszawą, Berlinem, Pragą, Wiedniem, Bratysławą i Budapesztem.

Wybrane startupy z Krakowa

Zapytano przedstawicieli kilku firm technologicznych, dlaczego zdecydowali się na prowadzenie swojej firmy właśnie w Krakowie.

 • kontakt.io – firma łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy i rozwija oprogramowanie do nawigacji w pomieszczeniach. Mają już ponad 14 tys. klientów w ponad 100 krajach świata. Joanna Bucior, PR manager: „Kraków z ogromną liczbą świetnie wykształconych talentów, centrami biznesowymi największych międzynarodowych korporacji i dynamicznie rozwijającym się środowiskiem startupów, jest bez wątpienia jednym z najlepszych miejsc w Europie Środkowej do tego by założyć i rozwijać swój biznes. W 2013 roku kiedy startowaliśmy z Kontakt.io nie mieliśmy wątpliwości, że to odpowiednie miasto do rozpoczęcia naszej beaconowej rewolucji. To przeświadczenie nie odpuściło nas do dzisiaj.”
 • Presspad – tworzą aplikacje mobilne dla czasopism. Wojciech Szywalski, vice-president: „Większość z nas stąd pochodzi, ale Kraków jest świetnym miejscem dla startupu przede wszystkim ze względu na prężnie działająca społeczność ludzi związanych z nowymi technologiami.”
 • Perfect Dashboardoprogramowanie, które ułatwia administrowanie stronami internetowymi. Bartek Jaźwiński, współzałożyciel Perfect Dashboard: „Ponieważ Kraków to najciekawsza scena startupowa w Polsce. Łatwo znaleźć inspirujący zespół, nie ma problemów z przestrzenią biurowa i pozyskaniem odpowiednich kompetencji. Równie ważne są szybki dojazd do Warszawy i świetne połączenia lotnicze z Balic, które pozwalają polecieć rano na spotkanie do Berlina i wrócić wieczorem.”
 • 2040.io systemy sztucznej inteligencji dla biznesu. Tomasz Wesołowski, założyciel: „Mieszkam w Krakowie od urodzenia, a od kilkunastu lat prowadzę tu działalność i uważam, że to świetne miejsce dla biznesu IT. Przede wszystkim ze względu na dostęp do wielu ludzi otwartych na nowe technologie i związany z tym klimat.  Dlatego też naszą nową firmę zdecydowaliśmy się zlokalizować w Krakowskim Parku Technologicznym, który staje się zagłębiem innowacyjnych startupów.”

Inne startupy:

 • Airly – dostawca niedrogich czujników jakości powietrza.
 • Estimote – producent urządzeń i oprogramowania do nawigacji wewnątrz pomieszczeń.
 • Brainly – jeden z największych na świecie edukacyjnych serwisów, służących do wzajemnej pomocy uczniowskiej.
 • InFakt – nowoczesna obsługa księgowa jednoosobowych działalności gospodarczych za pośrednictwem intuicyjnych aplikacji. Obsługują już ponad 400 tys. przedsiębiorców.
 • Turbotłumaczenia – serwis łączący profesjonalnych tłumaczy i ich klientów.
 • Flowbox – oprogramowanie dla profesjonalistów z dziedziny komputerowych efektów specjalnych.
 • Internationalcoupons – firma rozwija usługi łączące klientów szukających rabatów ze sprzedawcami szukającymi klientów. Serwisy firmy odnoszą sukcesy m.in. na rynkach Ameryki Południowej.
 • Base – jeden z czołowych światowych dostawców oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami (CRM).
 • DuckieDeck – twórcy aplikacji edukacyjnych dla dzieci.
 • Bloober Team S.A. – producent gier notowany na giełdzie NewConnect.
 • husarion.com – rozwijają łatwy w użyciu system robotyki, który nie wymaga od użytkownika wiedzy z dziedziny elektroniki i niemal każdemu pozwala zbudować własnego robota.
 • Sales Manago – dostawca oprogramowania zwiększającego sprzedaż.
 • sher.ly – dostawca systemu bezpiecznego przechowywania i współdzielenia plików w firmach.

Patronami medialnymi wydarzenia są: SocialPress, Radio Kraków, Interia, Antyweb, MamStartup, StartUp Magazine, Dziennik Internautów, Crossweb.pl, Interaktywnie.com, Marketinglink.pl, Link to Poland.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie startkrkup.pl.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail