X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie social media 2016 – Polska i świat

Jakie kampanie social media 2016 warto zapamiętać? Które marki wyróżniły się swoimi działaniami w bieżącym roku? Swoje typy wskazali nam przedstawiciele agencji VML Poland, Havas, GoldenSubmarine, Insignia, Monday PR, HyperCrew oraz platformy REACHaBLOGGER.

reklama


Rok 2016 rokiem dominacji wideo w sieci i w mediach społecznościowych. Jak pisaliśmy w listopadzie przy okazji artykułu o roli wideo w mediach społecznościowych, już osiem procent wszystkich komunikatów publikowanych przez strony na Facebooku to właśnie wideo. Dlatego też wielu ekspertów zakwalifikowało kampanie opierające się na formacie wideo oraz treściach z YouTube jako kampanie social media. Działania w mediach społecznościowych były jednym z głównych kanałów komunikacji dla wielu marek. Pojawiło się bardzo dużo kampanii opartych na działaniach na Facebooku, Instagramie, Snapchacie, Twitterze czy Vine. Poprosiliśmy siedmiu ekspertów o wytypowanie trzech najlepszych polskich i światowych kampanii social media. Prym wiodą takie marki jak Ikea, Allegro, Adidas czy bohater słynnego viralu -DecoMorreno. Co ciekawe, większość osób wskazała przynajmniej jedną kampanię społeczną, m.in “Show Me Your Ears” czy “Złap raka za jaja”, co świadczy o przystosowaniu tego typu działań promocyjnych do trendów i zachowań odbiorców. Przedstawiamy typy kilku ekspertów z branży marketingowej.

Sebastian Bryks – Digital Strategic Planner, Havas

Sebastian Bryks

Na świecie:

1) Like my addiction

Kampania społeczna „LIKE MY ADDICTION” zrealizowana przez fundacje Addict AIDE zdecydowanie była jedną z najbardziej pomysłowych realizacji w social media w 2016 roku. Dlaczego? Ponieważ do jej realizacji stworzono fikcyjne konto na Instagramie. Bohaterką profilu była dziewczyna, która na pierwszy rzut oka ma idealne życie. Jej followersi zafascynowali się jej lifestylem, ale nie potrafili jednak zauważyć jej prawdziwego problemu – alkoholizmu. O sile tej kampanii świadczy dobór odpowiedniego touchpointu (z Instagram korzystają głównie młodzi użytkownicy SoMe, a to właśnie do nich kierowany był finalny przekaz) oraz nieszablonowy pomysł (eksperyment związany ze stworzeniem fikcyjnej postaci), co przyłożyło się na duży zasięg organiczny kampanii i finalnie na jej sukces. Kampania społeczna „LIKE MY ADDICTION” zrealizowana przez fundacje Addict AIDE zdecydowanie była jedną z najbardziej pomysłowych realizacji w social media w 2016 roku. Dlaczego? Ponieważ do jej realizacji stworzono fikcyjne konto na Instagramie. Bohaterką profilu była dziewczyna, która na pierwszy rzut oka ma idealne życie. Jej followersi zafascynowali się jej lifestylem, ale nie potrafili jednak zauważyć jej prawdziwego problemu – alkoholizmu. O sile tej kampanii świadczy dobór odpowiedniego touchpointu (z Instagram korzystają głównie młodzi użytkownicy SoMe, a to właśnie do nich kierowany był finalny przekaz) oraz nieszablonowy pomysł (eksperyment związany ze stworzeniem fikcyjnej postaci), co przyłożyło się na duży zasięg organiczny kampanii i finalnie na jej sukces.

Kampania społeczna „LIKE MY ADDICTION” zrealizowana przez fundacje Addict AIDE zdecydowanie była jedną z najbardziej pomysłowych realizacji w social media w 2016 roku. Dlaczego? Ponieważ do jej realizacji stworzono fikcyjne konto na Instagramie. Bohaterką profilu była dziewczyna, która na pierwszy rzut oka ma idealne życie. Jej followersi zafascynowali się jej lifestylem, ale nie potrafili jednak zauważyć jej prawdziwego problemu – alkoholizmu. O sile tej kampanii świadczy dobór odpowiedniego touchpointu (z Instagram korzystają głównie młodzi użytkownicy SoMe, a to właśnie do nich kierowany był finalny przekaz) oraz nieszablonowy pomysł (eksperyment związany ze stworzeniem fikcyjnej postaci), co przyłożyło się na duży zasięg organiczny kampanii i finalnie na jej sukces.

Czytaj więcej: Louise Delage symbolem bezrefleksyjnej konsumpcji social mediów?

2) Check it before it’s Removed

Kampania „Check it before it’s Removed” to świetny przykład wykorzystania algorytmu w social media. Na czym polegała akcja? 70 odważnych kobiet opublikowało swoje zdjęcia z odsłoniętymi biustem na Facebooku i Instagramie, w celu zachęcania młodych kobiet do badania swoich piersi. W opisie zachęcały one, aby szybko udostępniać ich content, zanim zostanie on usunięty z social mediowych platform przez algorytm wykrywający „nieodpowiednie” treści. Świetny pomysł oraz „efemeryczność” przekazu przyczynił się do viralowego sukcesu kampanii.

3) House of Cards FU 2016

Netflix, udostępniając nowy sezon House of Cards, stanął przed trudnym zadaniem. Jak sprawić, aby ludzie w social media zaczęli rozmawiać o fikcyjnym białym domu, gdy najgorętszym tematem były prawdziwe wybory prezydenckie w USA? Netflix postanowił stworzyć „prawdziwą” kampanie wyborczą Frankowi Underwood (główny bohater HoC), która viralowo podbiła Internet.

W Polsce:

1) Tubular UnCover

Jedną z najciekawszych polskich kampanii social media była akcja przygotowana przez Adidasa razem z Maffashion. Wykorzystywała ona najpopularniejsze kanały social media – Facebooka, Instagrama i Snapchata do stworzenia wirtualnego teleturnieju na żywo, w którym do wygrania były buty Adidas Tubular. Bardzo angażująca i kreatywna akcja, która łączyła w jeden ekosystem 3 duże platformy SoMe oraz siłe influence marketingu.

2) KFC Snapchat – Sery Losu

Ciekawe kampanie z wykorzystaniem Snapchata w Polsce to nadal rzadkość. Na naszym rynku wciąż nie możemy korzystać z zaawansowanych formatów reklamowych na tym kanale, przez co marakterzy muszą wykazywać się dużą kreatywnością w planowaniu kampanii na Snapie. Dobrym przykładem przeprowadzania pomysłowych akcji jest profil KFC. W 2016 roku marka stworzyła format „Sery Losu” – cykliczny program na Snapchacie, który skutecznie angażował młodszą grupę docelową.

3) Viral – Decomorreno

Marce DecoMorreno należą się brawa, za to jak wykorzystała viralowy potencjał jednego zdjęcia na zamkniętej grupie na FB. Produkt sam w sobie może nie jest sexy w komunikacji, ale dzięki odpowiedniemu kontekstowi i dużej dawki humoru stał się jednym z najbardziej gorących tematów w polskich mediach społecznościach.

Magda Królikowska – Copywriter, VML Poland

Magda Królikowska, - Copywriter, VML Poland

Rok 2016 obfituje w wiele fajnych, ciekawych i inspirujących kampanii. Na temat niektórych z nich do tej pory toczą się w VML Poland rozmowy i spory. Ja postanowiłam wybrać i przypomnieć Wam te, które zapadły mi w pamięci najbardziej. Chociaż gdybym mogła, wymieniłabym ich zdecydowanie więcej.

Na świecie:

1) #checkitbeforeitsremoved

Pomysł genialny w swej prostocie, dobrze zrealizowany. Dodatkowo, można powiedzieć, że kampania pokonała social media ich własną bronią – wykorzystała algorytmy w ważnej i słusznej sprawie. Propsy za ten projekt!

2) #manboobs4boobs

I znów w temacie cycków! Chociaż tym razem z trochę innej perspektywy, czyli #manboobs4boobs. Niby temat ten sam, ale realizacja inna. Znów pomysł prosty, fajny i tak oczywisty, że aż dziwne, że nikt nie wpadł na niego wcześniej. A przecież nasze zdrowie to sprawa najważniejsza. Nie ma się co rozpisywać – w tym roku cycki rządzą ;-)

3) Kenzo

Niech będzie zatem jeszcze Kenzo w reżyserii Spike’a Jonze i z Margaret Qualley w roli głównej. Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Wiele emocji, wiele dyskusji w jej temacie. Dynamika i jedyna w swoim rodzaju choreografia. Może nie każdy z nas poleciał od razu do sklepu po nowy zapach Kenzo, ale na pewno długo o tej reklamie nie zapomnimy. Dziwna, niepokojąca, ale również ciekawa, inna, wychodząca z clutteru. No suprise – no fun! Kenzo, robicie to dobrze!

W Polsce:

Jeśli chodzi o polskie produkcje to tutaj wybór był dużo prostszy. Było kilka kampanii, które w tym roku pozamiatały totalnie! Myślę, że nie zdziwię nikogo, jeśli powiem, że mój wybór padł na:

1) IKEA oraz dodatkowo duży plus za “Eksperyment społeczny”

#Jesiennezmiany to przede wszystkim hiperrealizm, naturalizm, rzeczywistość pokazana bez Photoshopa. Powiew prawdy w opozycji do często uprawianego wyidealizowanego obrazu macierzyństwa i życia rodzinnego w ogóle. I to bardzo mi się bardzo podoba!

2) Allegro

Czy jest jeszcze ktoś nie widział bądź nie słyszał o historii dziadka, który postanowił nauczyć się języka angielskiego, żeby móc porozmawiać z odwiedzaną na Święta wnusią? Nie muszę chyba odpowiadać ;-) Ten spot to świetna robota! Pomimo, że należę do tych, którzy mogą się napisać o sobie #nieplakalamnareklamieallegro, to bardzo doceniam klimat, jakość realizacji, pomysł, wykorzystanie insightu. Mega robota!

3) Legendy Polskie

\

Chyba nie zdziwię nikogo, jeśli dodam jeszcze Allegro „Legendy polskie”, czyli Tomasz Bagiński powraca! Kontrowersyjne, nieszablonowe, śmieszne, bardzo dobrze zrealizowane wariacje na temat polskich legend. Kreatywność i nienachalność tych produkcji urzekła mnie. Czekam na więcej!

Anna Ortman – Social Media Specialist, Insignia

Anna Ortman

Coraz trudniej dotrzeć ze swoją reklamą do naszych odbiorców, na których nie działają już proste komunikaty i kampanie reklamowe. Z roku na rok konkurencja rośnie, przenosząc swoje działania do online i właśnie do kanałów social media. W tym roku do akcji marki angażowały influencerów, nadawały live i łączyły swoje działania na różnych kanałach społecznościowych. Prostej recepty na sukces w 2016 roku nie było, ale poniżej przedstawione kampanie śmiało można zaliczyć do jednych z najbardziej udanych kampanii w social media 2016 roku.

Na świecie:

1) Nieistniejąca gwiazda walczy z alkoholizmem

Jak w ciągu dwóch miesięcy zdobyć ponad 100 tysięcy obserwatorów na Instagramie promując temat alkoholizmu wśród młodzieży? Słaba akcja, a jednak coś fajnego udało się zrobić. Rozwiązanie znalazła francuska agencja, która stworzyła fikcyjną postać o idealnym życiu, ale również z wielkim problemem – uzależnieniem od alkoholu. Kampania miała na celu zwrócenie uwagi na problem, który coraz częściej spotykamy w obecnych czasach. Media społecznościowe bardzo często pozwalają nam “kolorować” swoją rzeczywistość, pokazując idealne życie, piękne miejsca i same przyjemne sytuacje. Na cudownych zdjęciach Louise Delage odnajdujemy jednak coś jeszcze. Kieliszek, na każdym zdjęciu.  Kampania, pomimo trudnego tematu i trudnej grupy, dotarł do niej w doskonały sposób i na pewno nie pozostawił bez refleksji. O problemie zaczęto rozmawiać, a sama akcja zaskoczyła i dała nam powód do refleksji.

2) Deadpool załatwił nawet social media

Ogrom pracy super kreatywnego teamu sprawił, że nasz Internet, a w szczególności social media, zalała kampania nowego filmu Deadpool. Komiksowa postać weszła w nasz realny świat. Nie tylko otworzyła swoje kanały społecznościowe (łącznie z Tinderem) i systematycznie publikowała wpisy promujące, ale potrafiła zrozumieć swoich odbiorców i komunikować się z nimi tak, jak sami by tego chcieli. Deadpool nie stronił od wulgaryzmów, specyficznego poczucia humoru i odważnych, okazjonalnych zdjęć i filmów. Treści udostępniane były wirusowo, memy powstawały każdego dnia, a oficjalne filmy uzyskiwały swoje parodie. Powstały nawet nowe emotikony inspirowane gwiazdą. Deadpool doskonale wszedł w komunikację ze swoimi fanami, czego efektem był ponadprzeciętny buzz w Internecie.

3) Disney w szczytnym celu

Kampanią, która uzyskała świetny odbiór, ale i doskonałą odpowiedź grupy docelowej była prosta akcja w szczytnym celu. Park Disneya poprosił fanów o udostępnianie na swoich kanałach społecznościowych zdjęcia z uszami Myszki Miki oraz hasztagiem #ShareYourEars. W zamian za każde opublikowane zdjęcie Disney obiecał Fundacji Make-A-Wish wpłatę 5 $. Na reakcje użytkowników nie trzeba było długo czekać. W sieci pojawiło się ponad 220 tysięcy zdjęć ze słynnymi uszami, a sam Disney podwoił swój obiecany wkład na poczet Fundacji.

W Polsce:

1) Webturniej z udziałem Maffashion i Adidas

Aktywacja TubularUncover wprowadzająca nowe modele butów adidas Tubular w sieci Sizeer doskonale trafiła do swojej grupy docelowej i osiągnęła spektakularne efekty, łącząc współpracę znanej influencerki, działając wielokanałowo (Facebook Mentions, Snapchat, Instagram) i całkowicie real-time. Akcja połączyła online z offline, które zostało przeniesione do Złotych Tarasów, gdzie została zbudowana interaktywna instalacja z 50 par Tubularów. Każda para posiadała swój ukryty hasztag. Można go było odkryć rozwiązując zagadki na Snapchacie Maffashion i udzielając odpowiedzi na Instagramie. Transmisja teleturnieju była prowadzona live na Facebook Mentions Maffashion, który uzyskał ponad pół miliona zasięgu podczas livestreamu. Cała akcja trwałą zaledwie 100 minut i zaangażowała blisko 80% fanów Maffashion. Akcja jest przykładem nie tylko na doskonale połączenie świata offline z online, ale także połączenia różnych kanałów społecznościowych marki z kanałami influencera. Dzięki elementowi rywalizacji i doskonałemu dopasowaniu influencera do zadania, zakończyła się sukcesem. Co istotne, zapewne już na etapie opracowywania strategii aktywacji został napisany także scenariusz case’a, który prezentuje się równie imponująco co sama akcja. Polecam!

2) Pogromca Głodu ratuje Izaka i fanów Snickersa

Konkurs “Pogromca Głodu” marki Snickers to kolejny przykład na to, jak wielką siłę przekazu, szczególnie w grupie millenialsów, mają influencerzy, a ich odpowiednie dobranie może zagwarantować sukces marce i zadowolenie fanów marki. Aktywacja zorganizowana w IV kwartale 2016 roku w ciągu 6 tygodni uzyskała blisko 19 milionowy zasięg komunikacji i 12,5 tysiąca zgłoszeń konkursowych w całej sieci. Konkurs był prosty i polegał na wytypowaniu swojego znajomego, który potrzebuje pomocy pogromcy Głodu (Roberta Burneiki), jednak sama jego realizacja jest przykładem doskonałego dopasowania strategii działania do grupy docelowej marki. Aktywacja w sieci rozpoczęła się live streamingiem z wjazdu na chatę Pogromcy Głodu do popularnego gamera Izaka, następnie przeniosła się na kanały samej marki Snickers, a przede wszystkim do influencerów: Izaka, SA Wardęgi, Rojo i Roberta Burneiki. Konkurs przyniósł marce nie tylko dobre wyniki, ale przede wszystkim doskonały odbiór marki wśród bardzo trudnej grupy docelowej. Przemyślany ekosystem działania pomiędzy wszystkimi kanałami społecznościowymi wykorzystywanymi przez fanów marki (Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Snapchat, Twitch), a także współpraca z influencerami doskonale dopasowanymi do ich zainteresowań, zagwarantowały marce wysokie zasięgi, a przede wszystkim bardzo pozytywny odbiór całej akcji. W komentarzach u influencerów można przeczytać liczne komentarze fanów zaskoczonych tym, jak doskonale marka wpisała się w ich świat.

3) DecoMorreno staje się najpopularniejszą książką

15592489_1499817740045838_161265162_n

Każda marka marzy o przeprowadzeniu doskonałej akcji wirusowej, której efekty będą na długo zapamiętane. W tym roku śmiało możemy zaliczyć do tych wiralowych perełek nową powieść autorstwa DecoMorreno, a mianowicie kakao, które stało się hitem Internetu i nie tylko. Opowieść rozpoczęła się od zamieszczenia na zamkniętej grupie na Facebooku niewinnego pytania o inne książki autorstwa DecoMorreno, a skończyła na 4 miejscu w rankingu top 100 książek Internautów w serwisie Lubimyczytać.pl książki pt. “Najwyższa jakość” autorstwa Cacao DecoMorreno, dedykowanym wydarzeniem na Facebooku “Przeczytam wszystkie książki DecoMorreno w 2016 roku” (39 tys. obserwujących), przede wszystkim ….. zasięgiem. Marka zareagowała natychmiastowo. Z żartem weszła w komunikacje ze wszystkimi użytkownikami wspominającymi o nowej książce, kontynuowała “pisanie książek” na innych artykułach i zorganizowała konkurs na swojej stronie na Facebooku. To oczywiście wybrane działania, jednak wszystko sprowadza się do zaskakującego efektu. Efekt nowej książki nie tylko rozniósł się wiralowo po sieci, ale także promocje nowego bestselleru można było zauważyć w sklepach stacjonarnych, a cała akcja stała się inspiracją dla innych marek w działaniach real time’owych. To dopiero sukces!

Przemysław Morawski – Social Media Manager, hyperCREW

Przemysław Morawski - Social Media Manager, agencji hyperCREW

Na świecie:

1) Lowe’s – #LowesFixInSix

Seria publikowanych na Vine krótkich filmików z serią sprytnych porad dotyczących dbania o dom. Brzmi jak świetny pomysł na kampanię dla marketów sprzedających narzędzia, materiały budowlane i rzeczy związane z domem. Dlatego kampania marki Lowe’s – #LowesFixInSix – zasługuje na uwagę. Prosty pomysł, atrakcyjna realizacja i wirusowy potencjał akcji przyniosły efekty, jednocześnie pozycjonując markę jako pomocnego kompana, z którym rozwiążemy każdy domowy problem.

2) Wrangler – #WildWayHome

Wrangler Europe promując swoją linię ubrań Active Ready postanowił zainspirować odbiorców do zerwania z codzienną rutyną i wybrania innej, dzikszej drogi do domu. Kampania pod hasłem Wild Way Home, której ambasadorami byli freeclimberzy, James Kingston i Magdalena Sieczkarek oraz brytyjski poeta Harry Baker, zachęcała do wybicia się z rytmu swoich codziennych zachowań, spojrzenia inaczej na swoje miasto i swoje życie. Z ich udziałem powstał emocjonujący film, w którym Magda i James prezentują swoje umiejętności na miejskich dachach a Harry czyta swój wiersz napisany specjalnie na potrzeby kampanii. W akcję zaangażowano również innych ludzi z pasją, m.in. bloggerów, fotografików, szefów kuchni, którzy zabierali odbiorców na wycieczkę po swoich miastach. Związane z nimi materiały publikowane były na Facebooku marki oraz na dedykowanym landing page’u. Kompleksowe podejście do akcji, skupienie się na wartościach marki i prezentowanie produktów w ich kontekście oraz oddanie narracji influencerom pozwoliło zainteresować produktem odbiorców z grupy docelowej i zainspirować ich do działania w duchu marki.

3) MPA – Melanoma Likes me

Melanoma Patients Australia to organizacja działająca na rzecz Australijczyków chorujących na raka skóry. Przygotowana przez nią kampania, mająca zwracać uwagę na niebezpieczeństwo wystąpienia tego nowotworu jest genialna w swojej prostocie. Na raka skóry narażone są osoby przebywające na słońcu. MPA stworzyła więc wirtualną postać, którą nazwała _Melanoma i dzięki połączeniu jej ze specjalnym algorytmem monitorującym hashtagi na Instagramie, za jej pośrednictwem lubiła, komentowała i śledziła osoby, dodające zdjęcia oznaczone hashtagami związanymi z opalaniem. Automatyzacja całego procesu pozwoliła docierać z informacją o niebezpieczeństwie w momencie, w którym jest się na niego najbardziej narażonym. Kreatywne podejście do wykorzystania mechanizmów Instagrama i wyrazisty sposób zwrócenia uwagi na istotę kampanii sprawiają, że nie sposób tej akcji nie docenić.

W Polsce:

1) Siemens – #kochamTO!

Dla każdej marki najważniejsi są ich odbiorcy, dlatego Siemens zamiast skupiać się na swojej ofercie, skupił się na swoich klientach. Założenie było proste – klienci Siemensa to ludzie z pasją. Oddano więc im landing page, na którym mogli się nimi pochwalić i pokazać to, co w życiu kochają najbardziej. Ci, których realizacje tej idei były najciekawsze zostali nagrodzeni.
Ambasadorem akcji został Marek Kamiński, który dzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją swoich życiowych pasji, między innymi poprzez podcasty i krótkie wideo. Powstała internetowa przestrzeń dla osób, które chcą czerpać z życia więcej.

2) Miasto Kotów/Allegro – Mafia w Sieci

Po sukcesie kampanii Mafia dla Psa, którą jeszcze dziś pamiętają niemal wszyscy, jej kontynuacja również spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Tym razem Mafia pomagała kotom. Wykorzystanie Youtuba do publikacji kolejnych odsłon akcji oraz nawiązania do popularnych aktywności w tym kanale (np. prowadzenie kulinarnego vloga) przyniosło materiał, który skutecznie zainteresował odbiorców i przełożył się na cel akcji – pomoc fundacji Miasto Kotów.

3) Dziki Sad/Jestem sprzyJeżeńcem – Grupa Żywiec/Dziki Sad

Komunikacja nowego produktu Grupy Żywiec, cydru Dziki Sad, oparta na tym, co znamy już z komunikacji flagowej marki grupy – Żywca – czyli zabawnych, dwuznacznych hasłach nawiązujących do motywu przewodniego, w tym przypadku jeży, jest tym, co w social media sprawdza się zawsze, o ile jest właściwie zrealizowane. A kreacje Dzikiego Sadu są.
Wpisana w to akcja Jestem SprzyJeżeńcem, mająca wspierać stowarzyszenie „Nasze Jeże”, udziałem, w której można było pochwalić się m.in. na Instagramie doskonale współgrała z całym tonem komunikacji i pozwoliła wytworzyć skupioną wokół marki społeczność.
Kreatywne, pełne humoru podejście do komunikacji, połączone z realną pomocą idealnie przedstawia świat wartości marki.

Magdalena Szulc – Social Media Manager, GoldenSubmarine

Magdalena Szulc Social Media Manager, GoldenSubmarine

Na świecie:

1) Lego

Klocki Lego zna każdy, nawet jeśli nie każdy bawił się nimi w dzieciństwie. Lego na Facebooku obserwuje 11 milionów użytkowników i 1,4 miliona na Instagramie. Największe przyrosty miały miejsce w tym roku, głównie w wyniku ożywienia na profilach – widać wyraźnie, że marka zmieniła nieco strategię komunikacji i/lub agencję prowadzącą profile. Nie jest to wprawdzie jedna kampania, ale ciągła komunikacja, która wpływa na sukces marki. Profile są żywe, kolorowe, posty zamieszczane są w różnorodnych tematach i, co ciekawe, filmy nagrywane są w różnych językach. Marka często także posługuje się Real time marketingiem.

2) IKEA

Na uwagę zasługuje w tym roku IKEA, która bardzo umiejętnie gra Real time i odpowiada na potrzeby użytkowników, w tym… Kanye’ego Westa. Ostatnio wprowadziła na stronie opisy produktów wzorując się na najczęściej wyszukiwanych frazach w Google (np. „mój partner chrapie” przy opisie łóżka), a wcześniej w tym roku … wyśmiała social media w kampanii „Let’s relax”, w której pokazała jak wyglądałby Instagram w XVII wieku. Na filmie widzimy jak arystokratyczna rodzina zasiada do rodzinnego obiadu. Zanim będą mogli zjeść, ich nadworny malarz musi najpierw uwiecznić jedzenie. Kiedy obraz jest gotowy musi on zostać pokazany i zatwierdzony przez resztę społeczeństwa. Oczywiście następuje to za pomocą lajków. Na koniec video pojawia się hasło „It’s a meal. Not a competition”.

ikea_kanye

W kwietniu IKEA zareagowała na post opublikowany na Twitterze przez Kanye’ego Westa, który wyraził chęć by zaprojektować dla marki kilka mebli.  Na australijskim profilu marki pojawił się post, który przedstawia projekt łóżka o nazwie Yeezy – tej samej, co linia butów, którą West zaprojektował dla Adidasa. Pojawiły się też inne prześmiewcze gadżety, np. lustro z wizerunkiem celebryty.

3) Knorr

Knorr i miłość od pierwszego… smaku. Czyli przez żoładek do serca. Akcja miała miejsce na YouTubie, Twitterze i poprzez interaktywne quizy online. Uczestnicy video zostali dobrani w pary na podstawie swoich preferencji smakowych. Podczas wspólnej kolacji mogli lepiej się poznać czy nawet… nakarmić się wzajemnie. I choć pozornie brzmi to tandetnie i w stylu „Undressed: Randka w łóżku”, to całość wygląda lekko i… smakowicie.

W Polsce:

1) Dziki Sad

W życiu ludzie szukają świeżych i intrygujących idei, które pozwolą im spróbować czegoś nowego. Teraz mogą je znaleźć w Dzikim Sadzie, czyli nowym produkcie od Grupy Żywiec. Komunikacji digitalowej nadano nietuzinkową i memową konwencję, co wpisało się w potrzeby grupy docelowej nieustająco poszukującej świeżych pomysłów z poczuciem humoru. Działania na Facebooku wykorzystują zabawę słowem i przyjazne grafiki. Tworząc komunikację, połączono prostotę i kreatywność, będące kluczem do popularności treści w serwisach społecznościowych. Przyciągające wzrok rebusy złożone ze słów lub zdań, w które można wpisać wyraz „jeż” w postaci zdjęcia jeża, idealnie wpisały się w oczekiwania fanów.

2) Tubular UnCover

W marcu br. w salonie Adidasa w Złotych Tarasach miał miejsce wielokanałowy webturniej z udziałem Maffashion. „Tubular UnCover” połączył ze sobą trzy najpopularniejsze w grupie docelowej kanały: Facebook Mentions, Snapchat oraz Instagram. Na potrzeby konkursu w przestrzeni sklepu Sizeer stworzono instalację, która stylistyką nawiązywała do futurystycznych, wielkomiejskich budowli. W jej wnętrzu umieszczonych zostało 50 par butów, które były do wygrania. Każda z nich oznaczona była odrębnym hashtagiem, ale mającym jeden stały człon: #sizeertubular.Maffashion dawała widzom zagadki do rozwiązania – podpowiedzi w formie zdjęć oraz wideo zamieszczała na swoim profilu na Snapchacie. Akcja była dobrze dostosowana do grupy docelowej oraz do marki: dynamiczna, pomysłowa i nowatorska.

3) IKEA i influencerzy

Kolejną kampanią, o której chciałabym wspomnieć, jest współpraca IKEA z influencerami. Zasługuje na uwagę, ponieważ jest to pierwsza w Polsce kampania z influencerami na tak szeroką skalę. Oprócz gwiazd blogo i vlogosfery, takich jak choćby Red Lipstick Monster (która m.in. wykorzystała produkty IKEA w swojej najnowszej książce „Tajniki DIY”), w akcji wzięło udział także kilkudziesięciu innych blogerów i vlogerów. Z roku na rok kampanie IKEA z udziałem influencerów są coraz ciekawsze.

Piotr Łokuciejewski – Project Manager, platforma REACHaBLOGGER

Piotr Łokuciejewski - Project Manager, platforma REACHaBLOGGER

Na świecie:

1) Coca-Cola

Coca-Cola i butelka, która robi selfie – kampania z Izraela, bardzo fajny przykład przenikania się offline z online. Customer experience przeniesiony od razu do sieci – natychmiastowo i bez opóźnień. Bardzo mi się ten koncept podoba

2) Tasty on Buzzfeed

Zdobycie 60 milionów fanów na całym świecie oraz otwarcie dwóch subbrandów (Nifty i Tastyjunior) – bezwzględny sukces zespołu Tasty. Gratulacje i prosimy o więcej pyszności.

3) Kampania wyborcza Donalda Trumpa

Pierwsza, w której tak wielką rolę grał mikroblog (Twitter) oraz YouTube. Nasuwa się porównanie do kampanii Kennedy / Nixon – wtedy też nowe medium doprowadziło jednego z kandydatów do zwycięstwa.

W Polsce:

1) Raiffeisen Bank i Eksluzywny Menel

Jest to bardzo przemyślana koncepcja, do której wizerunek kreowany przez Kamila Pawelskiego pasuje doskonale. Bankowość przedstawiona przez pryzmat stylu (który się ma – jak mówi Menel). Bardzo kibicuję tej kampanii. Wnosi powiew świeżości w nieco zastały segment rynku.

2) “Złap raka za jaja”

Kampania „Złap raka za jaja”, zainicjowana przez Melting Pot – świetny przykład wirusowego zbudowania zasięgu oraz spontanicznego dołączania się kolejnych mediów do kampanii (zaczęło się od Facebooka i www, potem było radio, telewizja, blogi, vlogi etc.). Duży sukces kolektywu strategicznego przypieczętowany Mixx Award za tę właśnie kampanię. Gratulacje!

3) Johnnie Walker Blenders’ Batch Red Eye Finish

Kampania z Sokołem i Dawidem Podsiadło. Bardzo ciekawe podejście, próba odmłodzenia marki oraz spięcia jej z „niepokornymi” artystami młodego pokolenia. Brawo!

Łukasz Leśniewski – Senior Social Media Specialist, Monday PR

_v3a7260_cropp_1Najciekawsze kampanie z 2016 nie żyją tylko i wyłącznie w SM, a łączą w sobie różne media. Social występuje w nich w roli agregatora, „wabika”, którego zadaniem jest zdobycie uwagi użytkownika.

Na świecie:

1) #ShareYourEars

Dobrym przykładem jest działanie Disneya i fundacji Make-A-Wish pod hasłem #ShareYourEars, które wykorzystywało ikonicznego bohatera i popularne platformy. W ramach kampanii fani dzielili się selfie z uszami myszki Mickey, za każde dodane zdjęcie Disney przelewał na konto fundacji $5. Akcja dwukrotnie przebiła założony cel, zbierając łącznie 2 miliony dolarów.

2) #POGBACK

Kolejnym przykładem synergicznego działania, jest prowadzona przez Manchester United akcja #POGBACK, której celem było wytworzenie i zagregowanie buzzu wokół rekordowego transferu Paula Pogby. Hashtag służył jako łącznik dla różnych kanałów i formatów (tekst, galerie, wideo, wideo na żywo itp.) oraz treści tworzonych przez fanów. W ciągu zaledwie 24 godzin został użyty ponad 126 tysięcy razy. Zasięg wszystkich wzmianek szacuje się nawet na pół miliarda użytkowników.

3) Mass Effect Andromeda

Jako fan gier chciałbym też zwrócić uwagę na promocję Mass Effect: Andromeda. Tu SM występuje właśnie w roli wabika: buduje zainteresowanie fragmentami treści naśladujących materiały szkoleniowe misji kosmicznej. Pełne, interaktywne wideo są dostępne na stronie lądującej. Każdy, kto ukończy szkolenie Inicjatywy Andromeda, otrzyma w nagrodę hełm do wykorzystania w grze. Premiera jest przewidziana na wiosnę 2017, do tego czasu warto śledzić media marki.

W Polsce

1) #TasteTheFeeling

W Polsce mieliśmy coraz więcej przykładów odważniejszego wykorzystania influencerów. Kampania Coca-Coli #TasteTheFeeling jednym się podobała, drugim mniej, ale trzeba pamiętać że jej grupą docelową byli młodzi widzowie. Dla nich sama okazja zobaczenia swoich idoli w nietypowych, inscenizowanych sytuacjach była sporą atrakcją. Potwierdzają to wyświetlenia poszczególnych filmów – liczone w milionach.

2) Dziki Sad

Trzeba też podkreślić udany start marki Dziki Sad. Ten profil pokazał, że standardowe środki: pomysłowa, oszczędna kreacja i dobre copy – wciąż mają się dobrze w mediach społecznościowych. Cała komunikacja Dzikiego Sadu to przykład siły prostoty którą oglądamy zastanawiając się, dlaczego „to nie my na to wpadliśmy”. Myślę, że jeżyk wyniesie na kolcach jeszcze kilka nagród.

3) Techland

Na koniec znów gry. Chciałbym wyróżnić całokształt komunikacji wydawnictwa Techland. W 2016 nie mieli takiego „złotego strzału”, jak #DrinkRightDyingLight, ale mówienie o tak różnorodnych produktach (wszystkie gatunki gier) do tak specyficznej i wymagającej grupy jak gracze samo w sobie jest już trudne. Techland zaś nieustannie robi to bardzo dobrze, sprawnie żonglując kontekstami, nawiązaniami i komunikacją skierowaną na sprzedaż.

Monika Kuchta-Nykiel

Monika Kuchta-Nykiel

Redaktor prowadząca

Zobacz wszystkie artykuły autora
  • Agnieszka Dutkiewicz

    Wszystko fajnie, ale naprawdę Frankowi Underwoodowi, a nie Frankowi Underwood. Nazwiska zakończone na spółgłoski odmieniają się bardzo prosto, nie ma w tym nic podchwytliwego, dziecko sobie poradzi. Ja rozumiem błędy w nietypowych przypadkach, czasem naprawdę jest trudno. Ale jak się chce publikować artykuły, to taką naprawdę podstawową odmianę nazwisk można by ogarnąć (po pierwsze ogarnąć fakt, że się je odmienia).

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail