X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak komunikować się z Millenialsami?

Jak wzbudzić zainteresowanie i emocje u pokolenia Y? Co zrobić, by zbudować długofalową więź z Millenialsami? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy już 26 i 27 stycznia.

Jak komunikować się z Millenialsami?fot. materiały prasowe

reklama


Kim jest Twój prawdziwy odbiorca zwany Millenialsem? Nie jest tylko „piętnastolatkiem”, „dwudziestolatkiem”, „małolatem”. To specyficzna grupa wiekowa, szczególnie przywiązana do smartfonów i używająca mediów oraz internetu na swój sposób. Dzięki urządzeniom mobilnym są oni aktywni w social mediach, komunikują się z innymi, poszukują informacji i robią zakupy. W jej skład wchodzą osoby urodzone w latach 1980-2000. Pokolenie to niesie ze sobą potencjał komercyjny, którego nie sposób ignorować. Jak zatem do nich dotrzeć, co im zaproponować i czym zaskoczyć, by wzbudzić ich zainteresowanie, a przy tym pracować z ciekawymi narzędziami i zmieścić się w budżecie?

Już za w czwartek, w Warszawie, rozpocznie się dwudniowa konferencja (26-27 stycznia 2017 roku) Millennials Marketing Forum. Pojawią się na niej między innymi tacy praktycy praktycy jak Aleksandra Borowic – Marketing Manager Poland w H&M, Mikołaj Winkiel – Chief Evangelist w Brand24, Magdalena Daniłoś – CEO agencji marketingowej OFFON Agency i ewangelista video marketingu, Piotr Suchodolski – Marketing Director w Virgin Mobile Polska czy Marcin Maj – Prezes Zarządu OS3.

Opowiedzą oni o tym, jakie mity krążą wokół pokolenia Milenium, jak pozbyć się schematów w myśleniu o nim, wyzwolić siłę rekomendacji wśród młodych i wykorzystać w pełni ich potencjał. Wskażą jak zbudować więzi z Millenialsami, jak mówić i przekazywać, by wzbudzić ich emocje. Przedstawią na przykładach jak prowadzić (Young) Customer Service w mediach społecznościowych. Prezentujący pokażą w jaki sposób wykorzystać miłość Milenialsów do obrazków i formatu wideo oraz jakie kanały angażują i sprzedają. Wyjaśnią również jak „mobilne” myślenie może wpłynąć na jakość komunikacji z „pokoleniem smartfona”.

Wśród case studies znajdą się działania H&M, Nationale-Nederlanden, Samsung Electronics Polska, Uber i wiele innych.

Organizatorem konferencji jest Puls Biznesu. Dokładny program wydarzenia oraz bilety dostępne są na stronie wydarzenia: http://konferencje.pb.pl/konferencja/1031,millennials-marketing-forum

Portal Social Press jest patronem medialnym wydarzenia.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail