X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najwięksi reklamodawcy łączą siły w walce z seksizmem w reklamie

W ramach nowej inicjatywy ogłoszonej przez Unilever podczas Cannes Lions, czołowi reklamodawcy tacy jak m.in Johnson & Johnson, Procter & Gamble oraz Alibaba łączą siły w walce z seksizmem w reklamie. Jakie działania zostaną przed nich podjęte?

Najwięksi reklamodawcy łączą siły w walce z seksizmem w reklamiefot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Świat reklamy jest obecnie bardzo różnorodny i poddany wielu nowym trendom. Istnieją jednak pewne niezmienne tematy, które przyciągają uwagę i sprzedają. Należy do nich m.in seks oraz przedstawienie ról życiowych obu płci. Nierzadko jednak twórcy reklam kierują się stereotypami i seksizmem, w myśl którego mężczyźni i kobiety nie są sobie równi. Każdego dnia trafia do nas tysiące komunikatów, które mogą powodować utrwalanie szablonowego myślenia, dlatego też, jak donosi Huffington Post, w ramach Cannes Lions została ogłoszona nowa inicjatywa reklamodawców, której celem jest eliminacja seksizmu w reklamie.

Sojusz The Unstereotype Alliance został zawarty pomiędzy Unileverem, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Mattel and Diageo, Marsem, Alibabą, a także Facebookiem, Google, Twitterem i agencjami IPG oraz WPP. Inicjatorem pomysłu jest Unilever, który w ubiegłym roku wycofał własną reklamę z powodu odwołania do stereotypów. W odpowiedzi na głosy kobiet powstała nowa kampania “Magic”, która daje zupełnie nowe spojrzenie na ten temat i nakłania mężczyzn do odnalezienia “magii”.

Unilever jest producentem mnóstwa reklam i aktualnie podejmuje szereg działań analizujących portrety kobiet w przekazach reklamowych, aby zmienić stereotypy. W ramach sojuszu zaangażowane firmy miałaby podejmować analogiczne kroki. Inicjatywa skupia uwagę na zmianie ról kobiety i mężczyzny w społeczeństwie oraz dyskryminacji płciowej. Firma zakłada trzy cele planowanych działań: ukazywanie ról odnoszących się do aspiracji i szerszych osiągnięć, a nie obowiązków, utożsamianie postaci z osobami, które czują się autentyczne i charakterystyczne oraz reprezentowanie różnorodności oraz piękna w sposób przyjemny, będący pozytywnym źródłem samooceny.

Mimo kampanii takich jak na przykład Always #LikeAGirl czy Dove “Prawdziwe piękno”, w reklamie wciąż pojawiają się przestarzałe koncepcje oraz stereotypy na temat kobiet. Najczęściej pełnią one role gospodyni domowej lub matki, a ich rola jako kobiet biznesu schodzi na dalszy plan. Ubiegłoroczne badania Unilever wykazały, że tylko 3 procent reklam przedstawia kobiety jako liderki i menedżerki i aż 40 procent nie utożsamia się z wizerunkiem przedstawianym przekazach.

Obecnie jesteśmy świadkami zmian wartości społecznych i tego typu treści są coraz rzadziej tolerowane. Dzięki takim narzędziom jak media społecznościowe użytkownicy błyskawicznie reagują na obraźliwe treści i zachęcają do sprzeciwu wobec nich inne osoby. Reklamodawcy muszą więc być bardziej uważni i tworzyć komunikaty tak, aby jeden nieprzemyślany krok nie nadszarpnął znacznie ich wizerunku.

Promuj biznes na łamach SOCIALPRESS.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail