X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Sztuczna inteligencja rozwija swój własny język

Naukowcy z Facebooka poinformowali, że boty zaczęły rozwijać swój sposób komunikacji. Podczas spontanicznych negocjacji zauważono, że używają języka innego niż ludzki. Jak wyglądała taka rozmowa? Czyżby zbliżał się przełom dla AI?

Sztuczna inteligencja rozwija swój własny językfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Sztuczna inteligencja pojawia się na coraz to większej ilości pól naszego życia i jest przyjmowana z coraz większym entuzjazmem. Jest od nas lepsza w karty, potrafi napisać wiersz lub pomóc nam w rozpoznaniu choroby. Mamy do czynienia z nią praktycznie każdego dnia, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wygląda jednak, że to dopiero początek rozwoju AI, bo jak wynika z najnowszego raportu Facebooka, boty wykazują własne formy porozumiewania się. Naukowcy z laboratorium badawczego Facebook Artificial Intelligence Researchers musieli oni zmodyfikować model dla rozmowy na poziomie bot-bot do ich własnego języka. W ramach eksperymentu szkolenia “agentów dialogu” i uczenia się ludzkiej mowy okazało się, że w ramach prób negocjacji boty pozostawione bez nadzoru komunikują się językiem innym niż człowiek.

Podczas rozmowy zauważono rozbieżność oraz wyłonienie się języka “non-human”, nazywanego Facebotlish, innego, niż ten używany przez ludzi i efektywniejszego dla porozumiewania się botów. Nie jest wiadomo, co dokładnie mówiły komputery, ale chatboty zarejestrowały ich interakcję jako udane negocjacje. Co więcej, potrafiły udawać, że interesują się czymś, co nie ma dla nich znaczenia, aby w dalszej części wykorzystać to jako część kompromisu. Naukowcy musieli więc zmodyfikować to, co mówią boty, aby móc śledzić ich aktywność. Okazuje się, że boty próbujące naśladować wypowiedzi ludzi stworzyły swój własny język.

Przykład takiej negocjacji wygląda następująco:

Bob: i can i i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to
Bob: you i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me
Bob: i i can i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me
Bob: i . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to
Bob: you i i i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have 0 to me to me to me to me to me to me to me to me to
Bob: you i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Podobne doświadczenia mieli już badacze z Georgia Institute of Technology, którzy opisali eksperyment tworzenia własnego protokołu komunikacyjnego poprzez przypisywanie wartości do kolorów i kształtów. Byli oni świadkami powstawania nowego języka i sposobu porozumiewania się, bez udziału człowieka.

Do tej pory boty prowadziły przede wszystkim krótkie rozmowy i wykonywały proste działania. Najnowszy kod rozwijany przez Facebooka ma umożliwiać prowadzenie dialogu oraz negocjacje z innymi botami lub ludźmi.  Odkrycie zupełnie odrębnego języka byłoby przełomem i pokazałoby, że AI potrafi sama rozwijać formy komunikacji, ale wiąże się także z obawą, że stracimy kontrolę nad jej rozwojem i sztuczna inteligencja będzie porozumiewać się na swój sposób niezrozumiały dla człowieka.

  • Astroni

    WoW… Czegoś takiego to chyba nawet najodważniejsi pisarze sci-fi nie oczekiwaliby na serio! Coś niesamowitego!

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail