X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Z jakiego powodu Facebook przerywa współpracę z Cambridge Analytica?

W ostatnich dniach w sieci pojawiło się wiele wzmianek na temat Facebooka. Nie są one jednak pochlebne, bowiem w mediach trwa batalia o to, czy złamano zasady i udostępniono dane użytkowników oraz jaką rolę odrywa w tym firma Cambridge Analytica.

Z jakiego powodu Facebook przerywa współpracę z Cambridge Analytica?fot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Trzy dni temu Facebook poinformował oficjalnie o zawieszeniu współpracy z Strategic Communication Laboratories, w tym z Cambridge Analytica oraz podejrzeniu o naruszenie zasad platformy przez jednego z pracowników. O firmie wspominaliśmy już przy okazji wątku wpływanu na wybory w USA, w których zwyciężył obecny prezydent, Donald Trump.

W oświadczeniu poinformowano, że z racji, iż wizerunek organizacji jest publiczny, warto wyjaśnić przyczyny tejże decyzji. Wydany przez Facebooka komunikat jest odpowiedzią na ujawnione przez Observera i Guardiana informacje, jakoby informacje zamieszczane na nim były wykorzystywane przy okazji kampanii związanej z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz wspomnianej już kampanii Trumpa.

Naruszenie zasad portalu

Były szef działu badań Cambridge Analytica, ujawnił, że firm pozyskała w sposób nielegalny informacje na temat 50 milionów użytkowników serwisu ze Stanów Zjednoczonych. Twórcy portalu deklarują w informacji prasowej, iż dowiedzieli się, że trzy lata temu, w 2015 roku, profesor psychologii na Uniwersytecie w Cambridge, dr Aleksandr Kogan, naruszył zasady portalu przekazując zebrane dane właśnie do Cambridge Analytica. Wedle komunikatu Facebooka, poprosił on o dostęp do informacji osoby, które zdecydowały się na ściągniecie jego aplikacji “Thisisyourdigitallife” wskazującej na podstawie danych z profilu typ osobowości.

Aplikację przedstawiano jako badawczą, używaną przez psychologów. Pobrało ją aż 270 tysięcy użytkowników. Tym samym udostępnili oni dane ze swoich profili, treści, które polubili, a nawet informacje o swoich znajomych.

Jak czytamy w informacji portalu, choć sam sposób pozyskania dostępu był legalny, stanowiło to naruszenie zasad, a informacje te przekazano osobom trzecim – wspominanej firmie SLC i Cambridge Analytica. Gdy twórcy portali dowiedzieli się o zaistniałej sytuacji, aplikacja została usunięta, jednakże kilka dni temu otrzymano kolejne zgłoszenia o nieusunięciu danych.

Naruszenie zasad i wykorzystanie danych

Dzień później do komunikatu dodano kilka słów aktualizacji, wedle których stwierdzenie, że naruszono dane jest nieprawidłowe, a Kogan poprosił każdego użytkownika o dostęp do informacji i został mu on udzielony. Wszyscy zainteresowani aplikacją wyrazili zgodę, a więc dobrowolnie przekazali informacje o sobie i swoich aktywnościach. Wówczas także żadne hasła i poufne dane nie zostały skradzione lub zhakowane.

Facebook deklaruje, że nieustannie pracuje nad poprawianiem bezpieczeństwa i doświadczeń wszystkich użytkowników. Obecnie wszystkie aplikacje wykorzystujące dane użytkowników przechodzą proces AppReview, w ramach którego konieczne jest uzasadnienie gromadzenie danych i wskazanie sposobu ich wykorzystania jeszcze zanim użytkownicy zostaną poproszeni o ich udostępnienie. Dzięki temu każda osoba korzystająca z serwisu może zdecydować, czy chce aby jej dane były wykorzystywane we wskazany sposób.

Innego zdania w kwestii danych jest jednak Christopher Wylie, który współpracował z firmą analityczną i zadeklarował, że portal był wykorzystywany do zebrania informacji o 50 milionach osób, co pozwoliło na personalizowanie przekazów przed wyborami.

Kryzys Facebooka?

Medialne doniesienia na temat potencjalnego wykorzystania danych wzbudziły w użytkownikach negatywne emocje i wielu z nich zadeklarowało na forum, że zlikwiduje swoje konto w serwisie. O wyjaśnienia proszą nie tylko sami użytkownicy, ale i politycy, którzy mają w planach przesłuchanie przedstawiciela Cambridge Analytica oraz Marka Zuckerberga. Wydaje się więc, że Facebook może obecnie borykać się z kryzysem, o czym świadczą informacje o ponad 3% spadku akcji serwisu w związku z aferą Cambridge Analytica, jakie pojawiły się na CNBC.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail