reklama
Jak podaje Bloomberg, w wywiadzie opublikowanym na początku tego tygodnia przez Vox, Mark Zuckerberg przyznał, że Facebook skanuje linki i obrazy wysyłane za pomocą komunikatora. Firma korzysta także ze zautomatyzowanych systemów czytania rozmów, gdy te zostaną oznaczone flagą i uznane za łamiące zasady serwisu. Wszystko po to, aby upewnić się, że ich zawartość jest zgodna z regulaminem usługi, a gdy okaże się, że jest inaczej, móc je zablokować.
W rozmowie z przedstawicielem amerykańskiego portalu firma zapewniła, że do skanowania udostępnianych w ramach nich materiałów wykorzystywane są takie same narzędzia, jak do rozpoznawania nadużyć w przypadku serwisu społecznościowego. Same informacje zaś nie są wykorzystywane do reklam. CEO serwisu przytoczył przykład, gdy dowiedział się w ten sposób o rozpowszechnianiu propagandy i podburzaniu do przemocy w Myanmar, co pozwoliło na zablokowanie takich wiadomości i zniwelowanie niepokojących zachowań.
Wykrywanie nieprawidłowości
Treści pojawiają się w obrębie aplikacji nie mogą wykraczać poza standardy społeczności. System jest w stanie skanować zdjęcia i linki, a także blokować ich rozprzestrzenianie się, zanim trafią do szerszego grona osób. Fotografie są sprawdzane na podstawie techniki wykrywania zdjęć, aby np. odnaleźć obrazy wykorzystujące dzieci czy odnośniki do stron www i sprawdzić je pod kątem złośliwego oprogramowania oraz wirusów. W ten sposób możliwe jest szybkie zablokowanie wszelkich nadużyć na platformie.
Tajne konwersacje lub alternatywy dla komunikatora
Informacje te mogą więc nieco zdziwić osoby, które spodziewały się pełnej prywatności korespondencji w ramach komunikatora. Szczególnie, że ujrzały światło dzienne w niezbyt szczęśliwym dla Facebooka czasie, bo portal boryka się obecnie ze sporym kryzysem związanym z wyciekiem danych (jak się okazuje, nawet 87 milionów użytkowników). Przypomnijmy jednak, że Messenger daje nam możliwość szyfrowania rozmów, z tym, że musimy ręcznie włączyć tą opcję i wybrać “Tajną konwersację”. Uruchamianie funkcji jest jednak konieczne dla każdego wątku pojedynczo. Szyfrowanie zapewnia także WhatsApp oraz Signal, które domyślnie kodują wszelkie treści. Mamy więc możliwości, aby komunikować się w bezpieczniejszy sposób niż dotąd.