X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Wideo na Facebooku – monetyzacja, nowości i najlepsze praktyki

Facebook stara się zainteresować użytkowników platformą Watch i formatem wideo, dlatego też informuje o kilku nowościach, testach oraz najlepszych praktykach dla zamieszczania tego typu treści na portalu. Co warto wiedzieć na tematów filmów w serwisie?

Wideo na Facebooku – monetyzacja, nowości i najlepsze praktykifot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Jakiś czas temu Facebook informował, że priorytet w serwisie zyskują te treści, które zachęcają do wzajemnych interakcji użytkowników oraz materiały wideo, które są wyszukiwane i do jakich korzystający z serwisu regularnie powracają.

Kilka dni temu twórcy portalu podzielili się informacjami o nowościach dotyczących wideo na Facebooku oraz najlepszymi praktykami na temat, co powinni robić wydawcy i twórcy filmów w serwisie, aby dostosować się do wymagań oraz monetyzować content.

Wideo nowości na Facebooku

Twórcy serwisu społecznościowego ogłosili kilka nowości: podgląd zwiastunów z Watch w kanale informacyjnym, reklamy pre-roll w Watch oraz opcję sprawdzania treści partnerów, które kwalifikują się do monetyzacji jeszcze przed opublikowaniem. Opcja pierwsza pozwoli użytkownikom na szybki wgląd w to, czego dotyczy show zanim zostaną oni bezpośrednio odesłani do Watch, gdzie będą mogli obejrzeć go w całości. Z kolei test reklam przed filmami był obiecujący i z tego też powodu zostanie rozszerzony. Trwają także pracę nad narzędziem, które pozwoli wykrywać idealne miejsca na przerwę reklamową w wideo.

Najlepsze praktyki

Twórcy radzą również, aby budować społeczności tam, gdzie użytkownicy szukają treści i robić to również poza kanałem informacyjnym, czyli w Grupach, na Stronach czy platformie Watch. Miejsca te szczególnie umożliwiają użytkownikom interakcje i skupiają ich wokół interesujących tematów.

Istotne jest także spełnianie oczekiwań odbiorców – spójny głos i format zachęcają do pewnej powtarzalności odtwarzania filmów i poświęcania na to coraz większej ilości czasu. Ciekawym rozwiązaniem są więc produkcje seryjne, po których użytkownicy mogą spodziewać się kontynuacji.

Twórcy serwisu zachęcają także, w ramach dobrych praktyk, do tworzenia harmonogramów publikacji i zachowania pewnej powtarzalności, dzięki której użytkownicy mogą oglądać kolejne odcinki w konkretnym czasie – za przykład podano tutaj nowy epizod Tii Mowry’s Quick Fix pojawiający się w każdy piątek. Jest on wyświetlany przez tysiące użytkowników, którzy wiedzą, że każdy weekend rozpoczyna się poradami kobiety. Facebook sugeruje także publikowanie innych treści powiązanych z naszymi materiałami, które pozwolą utrzymać zaangażowanie.

We wpisie podkreślana jest także rola interakcji i projektowania aktywnych doświadczeń odbiorców. Pozyskiwanie od nich tematów oraz angażowanie komentujących przybliża ich do nas i naszych treści.

Jakie treści stracą szansę na monetyzację?

W ramach starań o dobro użytkowników opcję monetyzacji stracą zaś treści, które mają mniejszy wpływ na społeczność. Możliwości zarabiania na nich będą ograniczone – dotyczy to głównie niedopasowanych formatów, które w rzeczywistości nie są filmami, a posiadają zaledwie minimalny ruch, są statyczne lub są zapętlone czy redystrybucji treści z innych źródeł o ograniczonej edycji – to oryginalne i dopasowane filmy będą zyskiwały na wartości. Problemy te nie będą egzekwowane natychmiastowo, jednakże przedstawiciele portalu chcą zasygnalizować, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach wartość tworzonych treści będzie dogłębiej oceniania.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail