X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Ponad połowa reklam Internet Research Agency odwoływała się do koloru skóry

Analiza USA Today wykazała, że już więcej niż połowa reklam rosyjskiej Internet Research Agency, które miały wpływ na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych, opierała się na kwestiach rasowych.

Ponad połowa reklam Internet Research Agency odwoływała się do koloru skóryfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Jak wynika z analizy USA Today, ponad połowa reklam, które uruchomiła rosyjska agencja przed wyborami w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych dotyczyło koloru skóry. Sprawdzono 3517 reklam uruchomionych przez Internet Research Agency i odkryto, że około 1950 z nich, które wyświetlono 25 miliony razy odwoływały się do koloru skóry.

Prowadzone uprzednio badania dowiodły, że agencja wykorzystywała do reklam kontrowersyjne problemy Amerykanów takie jak kwestie rasowe, imigranci, prawo do posiadania broni, orientacja seksualna czy partie polityczne. Aktualne analizy pokazują jednak, że to napięcie na tle rasowym było ważnym elementem całej taktyki.

fot. usatoday.com

fot. usatoday.com

Z kolei 25% reklam skupiało się na problemie przestępczości i policji, również często związanych z kwestiami rasowymi i gorszym traktowaniem osób czarnoskórych. W okresie 2015-2015 średnio 44 reklamy z uruchomianych miesięcznie dotyczyły spornych kwestii i koloru skóry. Liczba za znacząco wzrosła tuż przed wyborami, a w miesiącach wrzesień-listopad 2016 zaś wzrosła do 400. Dodatkowe 900 opublikowano po wyborach, do maja 2017 roku. Zaledwie 100 reklam dotyczyło wyraźnego poparcia Donalda Trumpa lub sprzeciwu wobec Hillary Clinton.

fot. usatoday.com

fot. usatoday.com

Najbardziej rzucająca się w oczy reklama zyskała 1,3 miliona wyświetleń oraz 73 tysiące kliknięć. Wedle opinii badaczy tego typu treści promocyjne pokazują, że Rosjanie próbują zdestabilizować demokrację kierując się do grup tożsamościowych, a wpływ uruchomionych reklam był ich zdaniem znaczący.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail