X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nastolatka z Iranu aresztowana za udostępnianie filmów na Instagramie

Czy udostępnianie zdjęć na Instagramie może być karalne? W niektórych przypadkach odpowiedź brzmi twierdząco. Nastolatka z Iranu została aresztowana po tym, jak odkryto, że udostępniała filmy, na których tańczy.

Nastolatka z Iranu aresztowana za udostępnianie filmów na Instagramieźródło: instagram.com/maedeh_hozhabri/

reklama


W Iranie, w oparciu o udostępniane na Instagramie treści, aresztowano grupę młodych ludzi. Wśród niej znalazła się m.in. dziewczyna, która publikowała filmy przedstawiające taniec. Tożsamość popularnej tancerki jest na razie jedyną oficjalnie potwierdzoną spośród wszystkich zatrzymanych.

Zatrzymanie Maedeh Hojrabi

18-latka, którą zatrzymano posiada obecnie na Instagramie ponad 72 tysięce obserwatorów, jednak BuzzFeed News podaje, że przed blokadą jego konto obserwowało około 600 tysięcy osób.

Na jej profilu można znaleźć filmy, na których tańczy do irańskiej i popowej muzyki w swoim pokoju. Dziewczyna ma kłopoty, ponieważ podczas nagrania nie miała na sobie dżihabu, który jest wymagany w autorytarnym kraju, gdy pokazuje się publicznie. Również jej ruchy uznano za niemoralne, a w islamie zakazany jest taniec przed mężczyznami, który nie są członkami najbliższej rodziny. To te przewinienia sprawiły, że została aresztowana.

Irańska telewizja wyemitowała w ubiegły piątek wideo, w którym dziewczyna przyznaje się do łamania norm moralnych i deklaruje, że nie to było jej intencją i nie chciała ona namawiać do niczego złego innych ludzi. Nie wiadomo jednak, czy to dobrowolne oświadczenie czy też dziewczyna złożyła je będąc pod przymusem.

Wsparcie od Amnesty International

Międzynarodowa organizacja zapobiegająca łamaniu praw człowieka przeprowadziła na ulicach Londynu akcję #DancingIsNotACrime, w ramach której irańczycy wspierają Maedeh Hojrabi. Media społecznościowe zostały zalane przez treści związane z kampanią i protesty. Wiele kobiet i mężczyzn opublikowało na swoich profilach wideo, na którym prezentują taniec w wielu miejscach i oznaczyło je wspomnianym hashtagiem, aby dotrzeć do jeszcze większej liczby osób oraz solidaryzować się z 18-latką.

Dla większości internautów wydaje się to niewiarygodne, aby aresztować kogoś za taniec. Internetowa społeczność krytykuje irański rząd za takie działania, szczególnie, że Maedeh nie jest jedyną osobą, którą zatrzymano.

To jednak nie pierwszy takie przypadek – w 2014 roku skazano na rok więzienia w zawieszeniu oraz 91 batów sześciu młodych Irańczyków, którzy udostępnili w sieci wideo przedstawiające, jak na ulicach i dachach Teheranu tańczą do ówczesnego hitu Pharella Williamsa “Happy”.

Co dalej?

Zagraniczne media podają, że dziewczyna została zwolniona z aresztu po zapłaceniu kaucji. Z pewnością nie rozwiąże to jednak w pełni problemu, który zwrócił uwagę wielu ludzi i organizacji z całego świata. Szczególnie, że z powodu tejże sytuacji zainicjowano akcję #DancingIsNotACrime.

Co ciekawe, dostęp do stron takich jak Facebook, Twitter i YouTube jest zablokowany, a ich użytkownicy mieszkający w Iranie korzystając z VPN, aby obejść blokadę. Associated Press donosi, że irańska policja blokuje podobne konta na Instagramie, a rząd rozważa blokowanie dostępu do Instagrama.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail