X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Reklamodawcy pozywają Facebooka za zawyżanie statystyk wideo

Facebook znów w tarapatach. Reklamodawcy oskarżają go o ukrywanie błędu w sposobie obliczania średniego czasu oglądania wideo. Firma miała robić to świadomie.

Reklamodawcy pozywają Facebooka za zawyżanie statystyk wideoźródło: shutterstock.com

reklama


Zła passa Facebooka zdaje się nie kończyć. Po szeroko dyskutowanej aferze z Cambridge Analytica, którzy znacznie odbiła się na wizerunku portalu Zuckerberga oraz ostatnich doniesieniach o wycieku danych użytkowników, firma musi zmierzyć się z oskarżeniami reklamodawców. Wedle nich serwis świadomie zawyżał statystyki wideo. 

Grupa reklamodawców LLE One. uważa, że Facebook wprowadzał ich w błąd w kwestii liczby wyświetleń filmów, a dokładniej tego, ile czasu użytkownicy spędzają na oglądaniu płatnych reklam. W ramach tego otrzymywali oni przekłamane dane i mogli nieprawidłowo planować swoje wydatki reklamowe, a co za tym idzie – ponosić straty finansowe.

Zawyżanie danych

Pierwsze doniesienia o tym problemie pojawiły się dwa lata temu. W 2016 roku odkryli to dziennikarze The Wall Street Journal. Wtedy to Facebook przyznał, że miesiąc wcześniej zauważono błąd w sposobie obliczania średniego czasu oglądania wideo. Dane te powinny odzwierciedlać bowiem łączny czas oglądania filmu podzielony przez całkowitą liczbę osób, które odtworzyły wideo. W rzeczywistości jednak był to całkowity czas oglądania filmu podzielony jedynie, przez liczbę wyświetleń materiału.

Wtedy to wskazano także, że serwis liczby mogły zostać zawyżone o 60-80%. Jak podaje Ars Technica, teraz jednak mówi się o nawet 150-900%, a firma miała wiedzieć o tym problemie od około roku wstecz i o nim nie poinformować.

Celowe ukrywanie błędu?

Sprawa sprzed dwóch lat jest obecnie rozpatrywany w sądzie federalnym w Oakland w Kalifornii. Wraz z pojawieniem się nowych informacji działania Facebooka wzrastają do rangi oszustwa i mogą zostać uznane, że przyczynę strat finansowych. 

Wedle informacji Ars Technica, Facebook nie chciał analizować swoich danych o oglądalności, ponieważ wie, że większość reklam wideo na jego platformie jest wyświetlana przez bardzo krótki czas. Użytkownicy często przewijają tego typu materiały, a gdyby reklamodawcy mieli świadomość, że takie działania są podejmowane w stosunku do ich treści, nie byliby chętni do kontynuowania zakupu formatów na Facebooku.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail