reklama
Popularność oraz łatwa dostępność urządzeń mobilnych bez wątpienia zmieniła nasze życie i wpłynęła na relacje interpersonalne. Dzięki nim możemy porozumiewać za pomocą komunikatorów i serwisów społecznościowych, szybko konsumować informacje oraz godzinami scrollować ekran telefonu. Amerykański fotograf, Eric Pickersgill, stworzył projekt Removed, w którym w dość nietypowy sposób postanowił pokazać psychologiczne i społeczne skutki życia w erze smartfonów.
Projekt Removed
Jak możemy przeczytać na stronie projektu Removed, dzięki urządzeniom mobilnym łączenie ludzi stało się szybkie, a przebywający w odległych miejscach mogą być bliżej nas niż kiedykolwiek. Korzyści płynące z wykorzystania technologii są więc oczywiste, ale nie brak także konsekwencji psychicznych i społecznych. Nasze urządzenia osobiste zmieniają nasze zachowanie i wręcz stanowią jedność z naszym ciałem, wtapiając się w ogólny krajobraz. Sygnalizują także nieznajomym naszą niedostępność oraz podzielność uwagi pomiędzy tymi, którzy są fizycznie z nami oraz tymi, którzy są w świecie online.
Wgapieni w smartfony
Siedząc pewnego ranka w kawiarni i obserwując rodzinę, Pickersgill zauważył, że mimo tego, że fizycznie są razem, ojciec i dwie nastoletnie córki skupiały się na swoich telefonach, a matka patrzyła w okno i wyglądała na samotną w towarzystwie najbliższej rodziny. Twarz kobiety i skupienie ojca oraz dziewczynek na własnych rękach zapadły mu głęboko w pamięci.
Udostępnione w ramach projektu zdjęcia przedstawiają rekonstrukcje scen, które codziennie dostrzega mężczyzna. Pickersgill twierdzi, że nauczyliśmy się odczytywać ekspresję ciała, gdy ktoś używa urządzeń mobilnych i jest to aktywne nawet, gdy bez fizycznej obecności przedmiotu. Dlatego też na fotografiach nie pojawiają się bezpośrednio smartfony i tablety, a mimo to odczytanie intencji fotografa oraz czynności, jaką wykonuje dana postać jest w pełni możliwe.
Poniżej prezentujemy kilka fotografii tworzonych od 2014 roku w Północnej Karolinie i udostępnionych w ramach projektu Removed.
W czerwcu tego roku fotografie powstały także w Azji, a już wkrótce twórca opublikuje materiał z Indii. W rozmowie z CNN autor projektu zadeklarował również, że ma nadzieję, iż odbiorcy zdjęć zatrzymają się na chwilę i zastanowią nad tym, ile czasu, który moglibyśmy wykorzystywać na relacje z innymi, przeznaczamy na korzystanie ze smartfona oraz doświadczą tego, co przeżył on obserwując rodzinę w kawiarni.
Więcej zdjęć w ramach projektu