X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jaki wpływ na nasze zdrowie fizyczne ma porównywanie się do innych w social media?

W jakim stopniu to, jak korzystamy z social media wpływa na nasze zdrowie fizyczne? Jakie zmiany w naszym samopoczuciu powodują porównania do innych użytkowników Facebooka? Przedstawiamy wyniki najświeższego badania naukowców z Uniwersytetu w Surrey.

Jaki wpływ na nasze zdrowie fizyczne ma porównywanie się do innych w social media?źródło: shutterstock.com

reklama


Od lat wiele mówi się o wpływie internetu i portali społecznościowych na zdrowie psychiczne. Różne zjawiska występujące w sieci mogą nieodwracalne odbić piętno na naszej psychice i skutkować różnego rodzaju zaburzeniami. Wiedza i świadomość na ten temat wciąż rosną, jednak jak się okazuje, powinniśmy rozpatrywać wpływu korzystania z popularnych social media nie tylko na tym polu.

Psycholog zdrowia dr Bridget Dibb oraz jej zespół z Uniwersytetu w Surrey opublikowali dzisiaj wyniki najnowszego badania na temat wykorzystania mediów społecznościowych i porównywania się do innych użytkowników a postrzegania zdrowia fizycznego. Porównywanie się do innych jest procesem, który pozwala nam na ocenę i samodoskonalenie się. Możemy porównywać się do osób, które uważamy za lepsze, jak i do tych, którzy są gorzej usytuowane od nas. Sprawdzono więc, jak użytkownicy korzystający z Facebooka łączą go z poczuciem własnej wartości, zdrowiem fizyczne oraz zadowoleniem z życia.

Social media a dolegliwości fizyczne

Jak potwierdzają badania opublikowane na stronie Heliyon, korzystanie z Facebooka może dawać widoczne efekty fizyczne. Z badań wynika, że użytkownicy, którzy wykazują tendencję do porównywania się do innych są bardziej świadomi swoich fizycznych dolegliwości, w tym problemów ze snem, wahań wagi czy napięcia mięśni. Co istotne, podobne wyniki uzyskano dla osób borykających się z depresją i doświadczających lęku. Symptomy w większości pojawiły się w żeńskiej grupie respondentów.

Poczucie własnej wartości ma znaczenie

Ważnym wnioskiem z badania jest to, że osoby, które deklarowały wysokie poczucie własnej wartości nie odnotowały wspomnianych symptomów na tle zdrowia fizycznego. Korzystający z portalu o niższym poczuciu własnej wartości zgłaszali zaś więcej objawów.

Choć na pozór wniosek ten ma negatywny wydźwięk i wskazuje na to, jaki wpływ na nasze życie może mieć użytkowanie Facebooka, jest to jednocześnie sygnał, że porównywanie się do innych w social media czyni nas bardziej świadomymi swoich problemów. Kluczowe jest także to, iż badania nie wskazują,  że media społecznościowe same w sobie są dla nas szkodliwe, ale to, że porównujemy się do innych i zestawiamy wykreowany w sieci świat ze swoim, patrząc na siebie jako gorszych.

źródło: shutterstock.com

Po wizycie na Facebooku będzie Ci lepiej?

Jeśli jesteś osobą z niskim poczuciem własnej wartości, media społecznościowe raczej nie sprawią, że poczujesz się lepiej. Patrzenie na siebie przez pryzmat treści publikowanych na Facebooku może wręcz pogorszyć samoocenę, skutkować zaburzeniami snu, problemami z postrzeganiem własnego ciała czy depresją i lękami. Nasze funkcjonowanie ma bowiem silny związek z samopoczuciem, zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

Wyniki badania pokazują również, że pozytywne społeczne porównania dokonywane podczas korzystania z mediów społecznościowych mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia. Pozytywna relacja pokazuje, że uczestnicy czuli się pełni nadziei i zainspirowani, ale jednocześnie byli świadomi gorszego zdrowia fizycznego.

Jak twierdzi dr Dibb, porównanie się z innymi nie jest nową koncepcją, jednak wraz z rozwojem mediów społecznościowych staje się ono częścią naszego codziennego życia. Należy jednak pamiętać, że w pewnym stopniu mamy kontrolę nad tym, co trafia do nas na Facebooku i jak z niego czerpiemy. Podstawową kwestią jest więc nie to, ile czasu poświęcamy na social media, ale jak z nich korzystamy. Przyszłe badania na tym obszarze mogłyby szerzej wyjaśnić mechanizm porównywania się w mediach społecznościowych.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail