X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jaki wpływ na Twój sen ma korzystanie z social media w łóżku?

W jaki sposób korzystanie ze smartfona przed snem wpływa na jego jakość? Jakich problemów dostarcza nam taka aktywność i jak z nimi walczyć? Infuture hatalska foresign institute opublikował raport pt. "Sypialnia przyszłości".

Jaki wpływ na Twój sen ma korzystanie z social media w łóżku?źródło: shutterstock.com

reklama


Infuture hatalska foresign institute opublikował wczoraj raport “Sypialnia przyszłości”, w którym zaprezentowano osiem prawdopodobnych scenariuszy sypialni jutra. Zdiagnozowano kilka problemów, na które odpowiadają proponowane rozwiązania. Jednym z nich jest nadmiar bodźców i digitalizacja naszego życia.

Nadmiar bodźców

Z badania ilościowego infuture hatalska foresign institute wynika, że już co czwarta osoba mierzy się z uzależnieniem od internetu i mediów społecznościowych. Wśród osób w wieku 18–24 lata aż ¾ zanim zaśnie korzysta z internetu, a blisko połowa używa mediów społecznościowych.

Co więcej, 45% rozmawia przez media społecznościowe tuż przed snem. Nie pozwalamy sobie nawet na odpoczynek od aktywności online, a sypialnia w coraz mniejszym stopniu jest dla nas miejscem kojarzonym ze spokojem i wyciszeniem się.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest FOMO. Obawiając się, że możemy coś ważnego przeoczyć, poświęcamy uwagę i angażujemy się w social media. Nadmiar bodźców i strach, przed przegapieniem ich wpływa negatywnie na jakość naszego odpoczynku. 

Światło niebieskie

Jak czytamy w raporcie, niespokojne myśli i ich gonitwa utrudniają zasypianie i spokojny sen ponad połowie Polaków. Nie zapominajmy, że urządzenia z ekranami LED oraz LCD emitują światło niebieskie. W nadmiarze jest ono szkodliwe dla wzroku, a gdy jesteśmy nieustannie wpatrzeni w ekran smartfona, towarzyszy nam ono do późnych godzin.

Przeprowadzone przez infuture institute badania wykazują także, że co 10. osoba swoich problemów z zasypianiem upatruje w zbyt długim patrzeniu na ekrany urządzeń. Dotyczy to korzystania z telefonu, tabletu, laptopa tuż przed snem.

źródło: shutterstock.com

Scenariusz przyszłości

Jeden z zaprezentowanych przez infuture hatalska foresign institute scenariusz to Bedroom of Inner Peace. Zakłada on, że sypialnia przyszłości stanie się w domu szczególnym miejscem. Będziemy mogli odciąć się od nadmiaru bodźców ze zdigitalizowanego świata, światła ekranów i zadbać o swoją higienę psychiczną.

W tym miejscu zatroszczymy się o swoją równowagę i zrelaksujemy się. Pomocne w tym będą różne rozwiązania, dodatki i urządzenia pomocne w wyciszeniu. Autorzy raportu wymieniają m.in.:

  • kabiny floatingowe, które izolują nas od wszelkich bodźców i odprężają zarówno umysł, jak i ciało,
  • maskę Dreamlight, która ułatwia zasypianie lub wstawanie emitując różne odcienie światła (pomarańczowe światło potęguje senność, a zielone ułatwia budzenie),
  • okulary PEGASI Smart Sleep Glasses II poprawiające jakość snu stosując terapię światłem,
  • specjalną lampę, podobną do wagi szalkowej, która zmusza do odłożenia smartfona,
  • pokrowiec Bagby, zaprojektowany tak, aby nie zabierać ze sobą telefonu do łóżka,
  • fotel Offline blokujący sygnały wi-fi,
  • budzik The Sensorwake Trio, który wykorzystuje do budzenia światło, zapach i muzykę,
  • urządzenie Vobot Halo, wyposażone w Alexę i sterowane głosem, które dostosuje budzenie do naszych preferencji,

Co więcej, przy okazji scenariusza dotyczącego digitalizacji Eric Boudart, Global Interior Design Leader w IKEA, wskazał, że:

“(…) nawet millenialsi, którzy udostępniając swoje zdjęcia w mediach społecznościowych, odczuwają potrzebę prywatności. Nawet mieszkając razem i dzieląc przestrzenie wspólne (takie jak kuchnia czy łazienka), lubią zachowywać swoją prywatność w takim miejscu jak sypialnia.

Czy w przyszłości sypialnia będzie dla nas miejscem, w którym będziemy mogli schronić się i odetchnąć od świata zakręconego wokół social media, powiadomień, wibracji telefonu i lajków na Instagramie?

Cały raport dostępny na stronie Infuture Hatalaska Foresign Institute.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail