X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Stories z Holokaustu – nietypowy projekt na Instagramie

Jak mogłyby wyglądać relacje w social media z getta? Możemy dowiedzieć się tego wchodząc na profil 13-letniej Żydówki - Evy.

Stories z Holokaustu – nietypowy projekt na Instagramieźródło: instagram.com/eva.stories

reklama


Media społecznościowe dostarczają nam wielu wiedzy na temat naszych znajomych, interesujących nas zagadnień czy aktualnych zdarzeń. Niewielu z nas potrafi jednak połączyć ze sobą informacje na temat historycznych wydarzeń z Instagramem. A projekt, który to robi może budzić podziw.

Pozwala nam zobaczyć, jak w erze social media Holokaustu mógłby doświadczać dzisiejszy nastolatek.

Hi, my name is Eva

W kwietniu na Instagramie pojawił się profil @eva.stories. Trzy tygodnie temu opublikowano pierwszą relację, z filmem z 13 lutego. Przedstawiła się w niej Eva – nastoletnia Żydówka. Zaprezentowała siebie i swoją rodzinę. I przeniosła nas do 1994 roku.

źródło: instagram.com/eva.stories

Ten wyjątkowy profil to ambitne relacje, oparte na faktach i pamiętniku Evy Heyman, która zginęła w październiku 1944 roku w Auschwitz w komorze gazowej. Nastolatkana osiem miesięcy przed swoją śmiercią zaczęła pisać pamiętnik. Publikowane w Stories treści są oparte właśnie na nim i stanowią odpowiedź na pytanie – co, gdyby dziewczyna z Holokaustu posiadała profil na Instagramie? Najprawdopodobniej właśnie to.

źródło: instagram.com/eva.stories

Stories z getta

Wchodząc w profil dziewczyny, w pasku relacji zapisanych relacji możemy zobaczyć szereg posegregowanych wedle dat materiałów z okresu luty – maj 1944. Każda z nich dotyczyła różnych wydarzeń, z którymi miała styczność nastolatka – jej 13-tych urodzin, nauki, relacji z chłopakiem, spotkań z przyjaciółkami, czasu z dziadkami czy spotkań z przyjaciółmi. Wszystko to jednak odbywało się w getcie, pod nadzorem władz i w strachu o dalszy los i bliskich. 

źródło: instagram.com/eva.stories

źródło: instagram.com/eva.stories

źródło: instagram.com/eva.stories

źródło: instagram.com/eva.stories

Większość materiałów jest oznaczona hashtagiem #lifeduringwar, a ich lokalizacja to właśnie getto. Klimat relacji z czasem staje się coraz mniej przyjemny, gdyż naziści coraz częściej pojawiają się w domach węgierskich Żydów, konfiskując przy tym interes rodziny Evy, nakazując noszenia żółtych gwiazd. Zanim deportują ich do obozu śmierci w Auschwitz, gdzie Eva zostanie pozbawiona włosów, ubrań i stanie się numerem.

Dwa dni później na jej oczach umrze bliska jej osoba, a niewiele później sama trafi do komory gazowej. 

źródło: instagram.com/eva.stories

źródło: instagram.com/eva.stories

źródło: instagram.com/eva.stories

źródło: instagram.com/eva.stories

Refleksja dla młodzieży

Profil @eva.stories bez wątpienia działa na wyobraźnie i składania do refleksji. Obserwuje już 1,7 miliona użytkowników. Trudno przejść obok niego obojętnie – nawet w pełnym innych, kolorowych treści Instgramie. Często nie doceniamy tego, co mamy, a ludzie młodzi nie zdają sobie sprawy, w jakich czasach przyszło nam żyć. Nowoczesna forma prezentacji za pomocą Instagram Stories ma trafić właśnie do nich i uzmysłowić im pewne rzeczy.

Komunikacja została dostosowana do obecnych realiów – krótki format znikających wideo czy wykorzystanie emoji mogą pomóc lepiej zrozumieć młodemu pokoleniu, jak wyglądało życie osób w ich wieku kilkadziesiąt lat temu i przypomnieć o dokonanym ludobójstwie.

Historia w erze social media

Opowiadania stworzono dla uczczenia Izraelskiego Dnia Pamięci o Holokauście, który obchodzony jest 1 maja. Promowano je także na billboardach.

Za projekt odpowiedzialny jest Mati Kochavi, izraelski biznesman i miliarder z branży technologicznej, oraz jego córka, którzy pomogli w realizacji tej wielomilionowej (ze względu na ze względu na stroje, scenografię i zaangażowanie 400 pracowników i aktorów) produkcji wideo.

Jak wyjaśniał w jednej z wypowiedzi Kochavi, chcąc przybliżyć historię młodemu pokoleniu musimy robić to tam, gdzie są oni. W tym przypadku np. na Instagramie.

źródło: instagram.com/eva.stories

źródło: instagram.com/eva.stories

Taka próba zaprezentowania historii i upamiętnienia sześciu milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście wzbudziła różne emocje i kontrowersje. Pojawiła się krytyka, że ​​projekt czyni okrucieństwa Holokaustu zbyt “trywialnym”.

Profil ma jednak bardzo dużą liczbę obserwatorów i zwraca uwagę na istotny moment dla historii całego świata, o którym wciąż nie wie wielu ludzi młodych. Ubiegłoroczne badania wykazały bowiem, że wielu nastolatków nie potrafi zidentyfikować Auschwitz lub nie słyszało nigdy o Holokauście. Tego typu przedsięwzięcie może im przybliżyć im to w bardziej adekwatny dla nich sposób i zachęcić do dalszej edukacji na ten temat. 

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail