X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

WhatsApp zaatakowany przez izraelskich hakerów

Użytkownicy WhatsAppa ofiarami ataku hakerskiego. W wyniku luki bezpieczeństwa hakerzy mogli zainstalować oprogramowanie szpiegowskie na urządzeniach mobilnych korzystających z komunikatora.

WhatsApp zaatakowany przez izraelskich hakerówźródło: shutterstock.com

reklama


WhatsApp uchodził dotąd za jeden za najbezpieczniejszych komunikatorów, a wszystko to dzięki szyfrowaniu wiadomości typu end-to-end. Niestety, na początku maja odkryto pewien problem.

Twórcy aplikacji wzywają do jej zaktualizowania z powodu obaw, że hakerzy mogą wprowadzać szpiegowskie oprogramowania na urządzenia mobilne właśnie za pomocą komunikatora.

Oprogramowanie szpiegowskie

Atakujący wykorzystali lukę bezpieczeństwa w aplikacji i w ten sposób mogli rozpowszechniać oprogramowanie szpiegujące wśród użytkowników komunikatora. Wspomniane oprogramowanie zostało stworzone przez tajną izraelską organizację spyware NSO Group, która była już odpowiedzialna w przeszłości za działania przejmujące kontrolę nad aparatem i mikrofonem urządzenia.

Do zainstalowania oprogramowania wykorzystywano funkcję rozmowy głosowej. Nawet, jeśli połączenie nie zostało odebrane lub odnotowane w rejestrze połączeń, bez podejmowania bezpośrednich działań przez użytkownika instalowano oprogramowanie pozwalające na kradzież danych.

Takie działanie dało hakerom możliwość zdalnego dostępu do telefonu danego użytkownika, wglądu w jego wiadomości, kontakty oraz uruchomienie kamery.

Kogo dotyczyła luka bezpieczeństwa?

Jak podaje Telegraph, WhatsApp deklaruje, że ofiarami ataku była „wybrana liczba” użytkowników, w tym działacz Amnesty International. Wskazano także, że problem dotyczył użytkowników posiadający poprzednie wersje aplikacji na iOS i Android.

Co dalej?

Incydent zagrożenia bezpieczeństwa został zgłoszony przez twórców aplikacji do odpowiednich organów – Departamentu Sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych. Także Amnesty International złożyło w sądzie odpowiedni wniosek.

Błąd, który pozwolił na dokonanie wspomnianych naruszeń został już naprawiony. Dla bezpieczeństwa wszyscy użytkownicy WhatsApp powinni upewnić się, że posiadają najnowszą wersję komunikatora, a jeśli nie, to niezwłocznie go zaktualizować. 

Reklama

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail