X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Sztuczna inteligencja Facebooka pokona mistrzów pokera?

Czy sztuczna inteligencja będzie w stanie pokonać zawodowych graczy pokera?

Sztuczna inteligencja Facebooka pokona mistrzów pokera?źródło: shutterstock.com

reklama


Poker to nie lada gratka. Oprócz umiejętności logicznego myślenia, potrzebne są także zdolności aktorskie umożliwiające oszukanie przeciwnika. Facebook stworzył jednak taki algorytm, który pokona nawet najlepszego gracza. Na czym on polega?

Czym jest Pluribus?

Pluribus to nowy bot posługujący się sztuczną inteligencją. Został stworzony przez zespół Facebooka i Carnegie Mellon University.

Za pomocą maszynowego uczenia, sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć ruch każdego z graczy. Strategie Pluribusa zostały sprawdzone podczas gry przeciwko innej sztucznej inteligencji. Nie tak dawno, odbyły się pierwsze testy sprawdzające czy wyuczony system AI potrafi pokonać najlepszych graczy pokerowych. Na ai.facebook.com czytamy, że gdyby 1 żeton był równy 1 dolarowi – AI zarobiłaby około 1000 dolarów na godzinę.

Powyższy post ilustruje opracowywanie strategii w pokerze i przewidywanie ruchów przeciwnika.

Jak to wygląda w praktyce?

Podczas gry w pokera zadanie AI jest zupełnie inne. Zamiast korzystać z bazy ruchów i rozwiązań umożliwiających zwycięstwo – musi nauczyć się równowagi. Podczas gry, AI prowadzi akcję w taki sposób, aby przeciwnik nie domyślił się strategii maszyny i nie był w stanie przewidzieć jej działań.

Potrafi ona również na tyle zrównoważyć swoje działania, aby nie wydały się one zbyt oczywiste, np. kłamiąc cały czas, przyciągamy uwagę innych – sztuczna inteligencja wie, kiedy temu zaprzestać. Zatem jej algorytmy wyliczają prawdopodobieństwo ruchów innych graczy i w rezultacie stają się oni bardzo przewidywalni.

Tak niebywałe odkrycie Facebooka i Carnegie Mellon University na pewno rozbudzi naukowców do pracy nad rozwojem AI.

Dlaczego jest to innowacyjne rozwiązanie?

Pluribus uczy się znacznie szybciej niż inne boty. W dodatku, do tej pory próby gier wieloosobowych nie kończyły się sukcesem AI. Tym razem jest jednak inaczej. W dodatku warto zauważyć, iż w pokerze mamy ograniczoną ilość ruchów. Gdyby rozwinąć algorytmy i pole działalności sztucznej inteligencji – mogłoby się okazać, że pozytywnie wpłyną one między innymi na nasze bezpieczeństwo w sieci.

Zapewne na kolejne odkrycia w rozwoju AI nie będzie trzeba długo czekać. Jeżeli w tym momencie jest ona w stanie pokonać ludzkie myślenie, nie wiadomo jak rozwinie się to za kilka lat.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail