X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Uważaj na oszustów na Messengerze!

Wyłudzacze podszywają się pod znajomych na Messengerze. Jak zabezpieczyć profil i nie dać się nabrać?

Uważaj na oszustów na Messengerze!źródło: shutterstock.com

Polski Standard Płatności, operator systemu BLIK, ostrzega przed wyłudzaniem pieniędzy przez oszustów – osoby podszywające się pod znajomych na Facebooku, a głównie przez Messengera.

Jak dokładnie przebiega przestępstwo?

Oszuści włamują się na źle zabezpieczone konta na Facebooku. Wykorzystują socjotechnikę i manipulują nieświadomymi zagrożenia ofiarami. Podają się za ich znajomych lub rodzinę i proszą o przekazanie pieniędzy w trudnej sytuacji. Określoną kwotę chcą wypłacić za pomocą BLIKA. Ofiara musi podać kod BLIK, a następnie zaakceptować płatność w swojej aplikacji bankowej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

Niestety wiele osób myśli, że koresponduje ze swoim znajomym. Podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku akceptuje PIN-em transakcję. Nie sprawdza szczegółów tej płatności: np. wysokości kwoty, którą wypłaca „znajomy” lub miasta (lokalizacja bankomatu), w którym rzekomo miał się znajdować. Godząc się na realizację transakcji, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz oszusta.

Co zrobić, aby uniknąć wyłudzenia?

  • Jak najszybciej zabezpiecz swój profil na Facebooku – zastosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania (Wówczas zauważysz, gdy oszust będzie chciał zalogować się na twoje konto, gdyż będzie do tego konieczne wpisanie kodu z SMSa który otrzymasz na swój telefon) Jak to zrobić? Sprawdź tutaj: https://m.facebook.com/settings/security/
  • Zawsze potwierdzaj tożsamość „ZNAJOMYCH”, którzy  piszą do Ciebie na Messengerze i proszą o pieniądze – najlepiej zadzwoń do nich.
  • Uważnie sprawdzaj dane płatności PRZED jej zaakceptowaniem w aplikacji bankowej. Przestępca nie wypłaci pieniędzy, dopóki nie zaakceptujesz płatności PINem w swojej aplikacji bankowości mobilnej.
  • Bezwzględnie chroń swój telefon – hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Chroń również PIN do akceptacji mobilnej banku.

Jak najszybciej zabezpiecz swoje konto na Facebooku, a kiedy ktoś „znajomy” pisze, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu BLIK, zweryfikuj jego tożsamość. Zadzwoń i sprawdź, czy to realny znajomy. Nie podawaj kodu, jeśli nie masz 100% pewności, że rozmawiasz z właściwą osobą.

Wszelkie przypadki prób wyłudzenia pieniędzy należy zawsze zgłaszać na Policję.

Źródło: informacja prasowa

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail