X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Wielkanoc 2020 = Wielka próżnia w reklamie?

Które polskie marki, mimo trudnej sytuacji, zdecydowały się na wielkanocną komunikację? Jaką strategię zastosowały?

Wielkanoc 2020 = Wielka próżnia w reklamie?źródło: shutterstock.com

reklama


Artykuł przygotowany przez eksperta

Przegląd i recenzja najlepszych przekazów reklamowych, to coroczna tradycja branży marketingu tuż po świętach. Dzieje się to zarówno w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jak i Wielkiej Nocy. W tym roku jest nieco inaczej.

Największe serwisy branżowe milczą. Na próżno szukać tego rodzaju podsumowań. Powód jest oczywisty. Całość komunikacji jest dostosowywana do COVID-19. Na jaki przekaz postawiły marki, które jednak zdecydowały się na wielkanocną komunikację?

Większość reklamodawców uznała, że ta Wielkanoc będzie zupełnie inna, niż ta którą znaliśmy dotychczas. Nie wypada epatować skaczącymi zajączkami, kolorowymi pisankami czy smakowitymi mazurkami. Część marek wycofała się z emisji reklam wielkanocnych, uznając, że nie jest to odpowiedni czas na przygotowane jeszcze przed pandemią kreacje.

Na polskim rynku są jednak marki, które skoncentrowały swój przekaz na Wielkanocy. Mimo tylu przeciwności, odważyły się na taki ruch. Niestraszne im były trudności produkcyjne, fatalne nastroje społeczne oraz spekulacje rynku. Już teraz można stwierdzić, że było to bardzo rozsądne posunięcie. I udowadniają to badania. Okazuje się, że coraz więcej Polaków jest zmęczonych ciągłym przekazem o pandemii i oczekuje, że w mediach zaczną się pojawiać informacje niezwiązane z COVID-19 – deklaruje tak aż 77% z nas. Konsumenci mediów, zamknięci we własnych domach, chcą więcej rozrywki, tematów gospodarczych, sportu czy porad kulinarnych.

Na jaką strategię zdecydowały się marki, które dobrze odczytały te oczekiwania?

Strategie komunikacji marek w „nietypowe” Święta Wielkanocne A.D 2020:

1) Strategia typu mix

Przykład strategii, opartej na równoległej emisji kampanii stricte produktowej, w połączeniu z dedykowaną kampanią stworzoną na potrzeby obecnej sytuacji. Taki rodzaj strategii został wdrożony przez markę Lidl. W spocie (kręconym w domu), Karol Okrasa apeluje i zachęca do #zostaniawdomu oraz informuje, że marka, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, otwiera sklepy całodobowo.

Jednocześnie, marka prowadzi komunikację opartą na spotach stricte produktowych, informujących o promocjach cenowych. Podobną strategię zaimplementowała sieć sklepów Biedronka. Wizerunkowy spot z kampanii pokazuje, jak wielopokoleniowa rodzina w czasie epidemii wspólnie spędza Święta Wielkanocne, łącząc się przez wideo komunikatory internetowe. Równolegle prowadzona jest kampania produktowa.

Spot Lidl nawiązujący do obecnej sytuacji związanej z pandemią:

Spot Lidl stricte produktowy:

Spot Biedronka nawiązujący do obecnej sytuacji związanej z pandemią:

Spot Biedronka stricte produktowy:

2) Strategia stricte kontekstowa

Przykład strategii komunikacji, w ramach której Wielkanoc została osadzona w całości w obecnych realiach. Na taką praktykę zdecydowała się marka UPC, która przygotowała dedykowany spot z życzeniami. Bohaterowie pozostają w domach, komunikują się ze swoimi bliskimi wykorzystując rozwiązania technologiczne, oferowane dzięki połączeniu internetowym od UPC. Dodatkowo marka zdecydowała się na akcję #dzialamyztroska, gdzie ukazuje swoich pracowników w niecodziennych sytuacjach domowych.

Pracownik działu produktu pracuje z domu w krótkich spodenkach, lider obsługi klienta przeprowadza telekonferencję jeżdżąc na orbitreku, a pracownica administracji malując kolorowanki ze swoim synem. Wszystko po to, by pokazać, że niezależnie gdzie znajdują się teraz, z pełnym zaangażowaniem spełniają swoje role.

Podobna strategia kontekstowa została również wykorzystana przez sieci operatorów komórkowych Play oraz T-Mobile.

Spot UPC wizerunkowy:

 Spot UPC w ramach akcji #dzialamyztroska:

3) Strategia neutralna

Przykład strategii komunikacji, w ramach której marka nie nawiązuje w swoim przekazie do kontekstu pandemii, skupiając się wyłącznie na pozytywnym tonality, odwołującym się do Świąt Wielkanocnych. Ciekawym case’m takiej komunikacji jest żartobliwa kampania sieci Żabka. Marka zdecydowała się na wykorzystanie zabawnych spotów z 2019 roku, opartych na dialogu pracowników z klientami. Fabuła spotu nawiązuje do zakupów świątecznych.

Inną marką budującą w Święta stricte pozytywny przekaz jest Ferrero, ze swoją Kinder Niespodzianką. To produkt skierowany do najmłodszych odbiorców, którzy niewiele rozumieją z obecnej sytuacji, a marka ta typowo kojarzy się właśnie z Wielkanocą. Decyzja o takiej komunikacji nie powinna nikogo zaskakiwać.

Spot Żabki:

4) Strategia konkursowa

Przykład strategii komunikacji, skupionej na drobnych aktywacjach dla których pretekstem są Święta Wielkanocne. W czasach COVID-19 ten rodzaj strategii był najchętniej wykorzystywany przez marki, szczególnie te powiązane z branżą spożywczą. Siedzenie w czterech ścianach sprzyja masowemu gotowaniu, a trend ten wykorzystał sektor FMCG, przeprowadzając wiele aktywacji, szczególnie konkursowych.

Wielkanocny Quiz Galbani:

Konkurs Wielkanocny Polonaise:

Konkurs Wielkanocne Inspiracje Ferrero Rocher:

Wielkanocny Konkurs Profi:

5) Strategia influencerska

Przykład strategii komunikacji, skupionej na doborze influencerów, którzy stają się ambasadorami Wielkanocy. Za wzorcowy przykład można uznać aktywację marki Cukier Królewski #NajlepszeJestBlisko, czyli brakujący składnik. Kampania oparta jest na klarownym insighcie, zakładającym że w tym roku każdemu z Polaków będzie czegoś brakować w okresie Wielkiej Nocy. Jednemu wspólnych spotkań przy stole, komuś innemu tradycyjnych wypieków babci, a jeszcze komuś wzajemnego polewania wodą w Śmigus – Dyngus. Odpowiedzią na to jest Cukier Królewski, który ukaże jak znaleźć #brakujacyskladnik Wielkanocy i przyrządzić tak Święta, aby było słodko, smacznie i rodzinnie.

W tym celu marka zaprasza Damiana Kordasa, Super Styler, O Matko i Córko oraz Andziaks, którzy dzielą się swoimi sposobami na dbanie o bliskość relacji i osłodzenie chwil.

Wykaz powyższych kampanii pokazuje, że dla chcącego nic trudnego. Polacy jak nigdy dotąd oczekują od marek czegoś pozytywnego. Czegoś co pokrzepi ich serca. Czegoś co pozwoli zagospodarować ich czas i da im namiastkę normalności, do której w końcu kiedyś wrócimy.

O autorze:

Szymon Krzysiak

Szymon Krzysiak

Senior Strategy Planner, Insignia

Od 10 lat obecny w branży marketingu i reklamy. Na co dzień zajmuje się opracowywaniem strategii komunikacji dla marek komercyjnych, strategii repozycjonowania oraz budowania portfela marek. Wnikliwie analizuje świat konsumenta, grupy docelowe oraz aktualne trendy. Weekendami zamienia się w konferansjera na eventach, imprezach masowych i weselach, animując publiczność. Powiązany bezpośrednio z firmą Mistrzowskie Wesele.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail