reklama
Muzyka dodaje emocji, wzmacnia przekaz i przede wszystkim relaksuje. Coraz częściej zatem zostaje wykorzystywana w postach, a to z kolei budzi niekiedy wątpliwości w związku z prawami autorskimi. Dlatego Facebook zdecydował się opublikować wytyczne, chroniące nas przed taką wpadką.
Prawa muzyków
Najwidoczniej, w czasie pandemii, Facebook zauważył przyrost zainteresowania postami z wykorzystaniem muzyki. Chcąc uniknąć problemów prawnych oraz nadużyć użytkowników, na swoim blogu serwis zamieścił odpowiednie wytyczne. Samo medium również daje dobry przykład, gdyż w roku 2018, gigant zaczął zawierać umowy licencyjne z twórcami muzyki. I jak czytamy, szczegóły tych umów to dane poufne, ale Facebook zdecydował się dać użytkownikom wskazówki w ich obrębie, aby nie utrudniać im publikacji postów wraz z muzyką. Te porady to:
- umieszczanie krótszych klipów muzycznych.
- Nie używanie zbyt wielu ścieżek dźwiękowych w filmie, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo usunięcia materiału.
- Film powinien mieć również odpowiednia warstwę wizualną, a dźwięk nie powinien być na pierwszym planie lub istnieć bez obrazu.
- Samo wideo z koncertem, występem artysty lub umieszczanie takiego wideo w Stories nie ma ograniczeń.
Na blogu czytamy także o obowiązku stosowania się do tych zasad zarówno na Facebooku, jak i Instagramie – bez względu na rodzaj posiadanego przez nas konta. Dodatkowo, gigant mówi o dostępności tej funkcji w ponad 90 krajach, a co z tego wynika, w tych pozostałych w dalszym ciągu mogą występować ograniczenia w związku z udostępnieniem filmu wraz z muzyką.
Nowy system powiadomień o naruszeniu praw autorskich
Facebook postanowił również ulepszyć swój system powiadomień dla użytkownika w związku z naruszeniem przez niego praw autorskich.
Do tej pory bywało bowiem tak, że gdy w opublikowanym filmie pojawiła się niedozwolona z racji licencji muzyka, została ona wyciszana w danym fragmencie lub na sam film zostały nakładane ograniczenia. Od teraz, każdy kto zdecyduje się użyć rozwiązania niezgodnego z regulacjami związanymi z prawami autorskimi i umowami licencyjnymi zawartymi z twórcami muzyki przez Facebooka, zostanie o tym poinformowany. Informacja taka wyjaśni co jest przyczyną ograniczenia oraz możliwe kroki do podjęcia, aby taką decyzję móc cofnąć.
Gdzie możemy znaleźć tę muzykę?
Listę utworów, której możemy użyć znajdziemy na Facebook Sound Collection.
Możemy w niej znaleźć tysiące utworów, znanych nam już z innych filmów na Facebooku i Instagramie. Dostępny jest tam każdy gatunek muzyczny – od rocka do hip hopu. Wszystko udostępnione jest bezpłatnie, a mamy możliwość wykorzystywania tych utworów bez żadnych ograniczeń.
Serwis społecznościowy zapowiada również powiększenie się tej playlisty. Jedyne czego od nas wymaga, to zastosowanie się do zasad związanych z przestrzeganiem praw autorskich.