X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook wyjaśnił zasady korzystania z muzyki w postach

Facebook postanowił dać nam wytyczne w kwestii wykorzystania muzyki w naszych filmach wideo. Wszystko po to, abyśmy uniknęli nadużyć w związku z prawami autorskimi.

Facebook wyjaśnił zasady korzystania z muzyki w postachźródło: shutterstock.com

reklama


Muzyka dodaje emocji, wzmacnia przekaz i przede wszystkim relaksuje. Coraz częściej zatem zostaje wykorzystywana w postach, a to z kolei budzi niekiedy wątpliwości w związku z prawami autorskimi. Dlatego Facebook zdecydował się opublikować wytyczne, chroniące nas przed taką wpadką.

Prawa muzyków

Najwidoczniej, w czasie pandemii, Facebook zauważył przyrost zainteresowania postami z wykorzystaniem muzyki. Chcąc uniknąć problemów prawnych oraz nadużyć użytkowników, na swoim blogu serwis zamieścił odpowiednie wytyczne. Samo medium również daje dobry przykład, gdyż w roku 2018, gigant zaczął zawierać umowy licencyjne z twórcami muzyki. I jak czytamy, szczegóły tych umów to dane poufne, ale Facebook zdecydował się dać użytkownikom wskazówki w ich obrębie, aby nie utrudniać im publikacji postów wraz z muzyką. Te porady to:

  • umieszczanie krótszych klipów muzycznych.
  • Nie używanie zbyt wielu ścieżek dźwiękowych w filmie, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo usunięcia materiału.
  • Film powinien mieć również odpowiednia warstwę wizualną, a dźwięk nie powinien być na pierwszym planie lub istnieć bez obrazu.
  • Samo wideo z koncertem, występem artysty lub umieszczanie takiego wideo w Stories nie ma ograniczeń.

Na blogu czytamy także o obowiązku stosowania się do tych zasad zarówno na Facebooku, jak i Instagramie – bez względu na rodzaj posiadanego przez nas konta. Dodatkowo, gigant mówi o dostępności tej funkcji w ponad 90 krajach, a co z tego wynika, w tych pozostałych w dalszym ciągu mogą występować ograniczenia w związku z udostępnieniem filmu wraz z muzyką.

Nowy system powiadomień o naruszeniu praw autorskich

Facebook postanowił również ulepszyć swój system powiadomień dla użytkownika w związku z naruszeniem przez niego praw autorskich.

Do tej pory bywało bowiem tak, że gdy w opublikowanym filmie pojawiła się niedozwolona z racji licencji muzyka, została ona wyciszana w danym fragmencie lub na sam film zostały nakładane ograniczenia. Od teraz, każdy kto zdecyduje się użyć rozwiązania niezgodnego z regulacjami związanymi z prawami autorskimi i umowami licencyjnymi zawartymi z twórcami muzyki przez Facebooka, zostanie o tym poinformowany. Informacja taka wyjaśni co jest przyczyną ograniczenia oraz możliwe kroki do podjęcia, aby taką decyzję móc cofnąć.

źródło: facebook.com

Gdzie możemy znaleźć tę muzykę?

Listę utworów, której możemy użyć znajdziemy na Facebook Sound Collection.

źródło: facebook.com

Możemy w niej znaleźć tysiące utworów, znanych nam już z innych filmów na Facebooku i Instagramie. Dostępny jest tam każdy gatunek muzyczny – od rocka do hip hopu. Wszystko udostępnione jest bezpłatnie, a mamy możliwość wykorzystywania tych utworów bez żadnych ograniczeń.

Serwis społecznościowy zapowiada również powiększenie się tej playlisty. Jedyne czego od nas wymaga, to zastosowanie się do zasad związanych z przestrzeganiem praw autorskich.

 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail