X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Połowa pracowników ogląda treści dla dorosłych na urządzeniach do pracy zdalnej

Najnowsze dane od firmy Kaspersky potwierdzają, że podczas pracy zdalnej coraz trudniej jest nam oddzielić sferę zawodową i prywatną.

Połowa pracowników ogląda treści dla dorosłych na urządzeniach do pracy zdalnejźródło: shutterstock.com

reklama


Podczas gdy utrzymywanie dystansu społecznego staje się powszechne, a pracownicy dostosowują się do nowego środowiska pracy, chociażby w obrębie własnego salonu, granica między życiem prywatnym a zawodowym może ulegać zatarciu.

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez firmę Kaspersky, połowa (51%) osób pracujących z domu, które zaczęły oglądać więcej treści dla dorosłych, przyznaje, że robi to na tych samych urządzeniach, które wykorzystuje do celów związanych z pracą. Dane te pochodzą z nowego raportu firmy Kaspersky.

Prywatna aktywność na urządzeniach do pracy

Nowa “normalność”, w jakiej znaleźli się obecnie pracownicy, zaczyna odbijać się na równowadze pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Niemal jedna trzecia (31%) pracowników przyznała, że poświęca więcej czasu na pracę niż wcześniej. Jednocześnie 46% przeznacza więcej czasu na aktywność prywatną. Ta zmiana może wynikać z tego, że pracownicy nie muszą dojeżdżać do pracy czy podróżować tak dużo, jak wcześniej.

Z raportu wynika również, że pracownikom trudniej jest oddzielić pracę od aktywności prywatnej, szczególnie w sferze IT. Powodem do niepokoju dla firm może być fakt, że 51% pracowników, którzy przyznali się do częstszego oglądania treści dla dorosłych od momentu przejścia na pracę zdalną, twierdzi, że robi to na urządzeniach wykorzystywanych do celów zawodowych.

Niemal jedna piąta (18%) pracowników nie waha się używać do tego sprzętu otrzymanego od pracodawców, podczas gdy 33% przyznaje się do oglądania pornografii na prywatnych urządzeniach, które wykorzystywane są również do wykonywania pracy.

źródło: unsplash.com

Komunikacja i cyberzagrożenia

Ponadto 55% pracowników twierdzi, że obecnie czyta więcej wiadomości. O ile jest to zrozumiałe – naturalnie ludzie chcą być poinformowani o rozwoju sytuacji związanej z nowym koronawirusem – w 60% czynność ta jest realizowana na urządzeniach wykorzystywanych do pracy. Wiąże się to z potencjalnym ryzykiem infekcji szkodliwym oprogramowaniem, jeśli pracownicy nie będą uważali na to, jakie zasoby oraz strony internetowe odwiedzają.

Pracownicy mają również w zwyczaju wykorzystywanie do celów związanych pracą usług, z których korzystają prywatnie – co potęguje potencjalne zagrożenia, łącznie z ujawnieniem poufnych informacji biznesowych. Na przykład 42% pracowników używa prywatnych kont poczty e-mail do celów związanych z pracą, a 49% przyznaje, że robi to częściej teraz, gdy pracuje z domu. 38% wykorzystuje prywatne komunikatory, na które nie zezwala dział IT ich firmy, a 60% twierdzi, że w nowych warunkach oddaje się takim praktykom częściej.

źródło: raport Kaspersky “How COVID-19 changed the way people work”

Organizacje nie mogą spełniać wszystkich próśb użytkowników, pozwalając pracownikom korzystać z dowolnych usług. Należy znaleźć równowagę pomiędzy wygodą użytkownika, koniecznością biznesową a bezpieczeństwem. W tym celu firma powinna zapewnić dostęp do usług zgodnie z zasadą przyznawania minimum niezbędnych uprawnień, implementować połączenia VPN oraz wykorzystywać bezpieczne i zatwierdzone systemy korporacyjne. Tego rodzaju oprogramowanie posiada pewne ograniczenia, które zmniejszają jego użyteczność, z drugiej strony jednak oferuje większą gwarancję zapewnienia bezpieczeństwa – powiedział Andriej Jewdokimow, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w firmie Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Dla firm

Firma Kaspersky zaleca pracodawcom następujące działania pozwalające zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom oraz danym firmowym:

  • Zaplanuj szkolenie z podstaw bezpieczeństwa dla swojego personelu. Może być ono realizowane online i obejmować niezbędne umiejętności, takie jak zarządzanie kontami i hasłami, bezpieczeństwo poczty e-mail, bezpieczeństwo punktów końcowych.
  • Pamiętaj o stosowaniu najnowszych poprawek dla urządzeń, oprogramowania, aplikacji oraz usług.
  • Zainstaluj sprawdzone oprogramowanie na wszystkich punktach końcowych, łącznie z urządzeniami przenośnymi, oraz włącz zapory sieciowe. Wybrane rozwiązanie powinno zawierać ochronę przed zagrożeniami WWW oraz phishingiem.

Dla pracowników

Z kolei pracownicy, którzy muszą wykonywać swoje obowiązki zawodowe w domu na prywatnych urządzeniach, powinni przestrzegać następujących zasad:

  • Zainstaluj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa w celu zapewnienia sobie wszechstronnej ochrony przed szerokim wachlarzem zagrożeń.
  • Pobieraj materiały edukacyjne oraz rozrywkowe wyłącznie z zaufanych źródeł i nie używaj do tego celu urządzeń przeznaczonych do pracy.

Więcej informacji na temat tego, jak praca z domu wpływa na pracowników, jak również pełny raport można uzyskać na stronie https://r.kaspersky.pl/vVV7h.

Źródło: Kaspersky

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail