X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Social video – przepis na sukces w mediach społecznościowych czy nic nie znaczący truizm?

Oto 3 eksperckie wskazówki, które pomogą Ci tworzyć efektywne treści wideo do social media.

Social video – przepis na sukces w mediach społecznościowych czy nic nie znaczący truizm?źródło: shutterstock.com

reklama


Przy okazji lektury trendów prognozowanych przez ekspertów z branży marketingowej łatwo dojść do wniosku, że 2020 rok w reklamie (znowu!) będzie rokiem wideo. O dominacji tego formatu świadczą między innymi stale rosnąca konsumpcja treści wideo w internecie oraz coraz większy ich udział w planowanych działaniach marek.

Rozwój wideo silnie związany jest także z komunikacją projektowaną w mediach społecznościowych. W tym aspekcie warto jednak mieć na uwadze, że pod pojęciem social video można dziś rozumieć wiele różnych formatów działań, które niekoniecznie powinniśmy traktować zbiorczo. Wideo w mediach społecznościowych nie jest bowiem tylko formatem “zapisu” treści, ale w przypadku części platform social media natywną ich częścią, a nawet językiem.

Świadomość różnorodności w ramach social video pozwala zrozumieć, z jak dużym uogólnieniem mamy do czynienia czytając o trendzie wideo w social media. Ciężko bowiem porównywać do siebie content na YouTube do formatu ulotnych Stories, treści live, czy wideo na TikToku, które to same w sobie stanowi zupełnie osobną kategorię/format działań. Warto zauważyć, że serwisy “napędzane” wideo, jak YouTube czy właśnie TikTok, zyskują w Polsce coraz większą popularność, bazując na zupełnie innym rozumieniu formatu wideo (zarówno pod względem tworzenia, jak i konsumpcji treści).

Jak przekuć tę świadomość w sukces marki w mediach społecznościowych?

1) Nie generalizuj

Nie warto dać sobie wmówić, że gwarancją powodzenia wideo w mediach społecznościowych będą zawsze: krótka forma, logo na początku filmu oraz przekonanie, że social video użytkownicy na pewno odtworzą bez dźwięku. To naprawdę zależy od platformy, czy też konkretnego placementu w danym serwisie. Inaczej należy podchodzić do budowania contentu na Stories, inaczej z myślą o wykorzystaniu go na Facebooku marki, a jeszcze inaczej produkując help content na YouTube. Wraz z rozwojem technologii zachowania użytkowników również ulegają zmianie, co dotyczy także najpopularniejszych platform społecznościowych.

źródło: badania Zenith

Jak pokazują badania Online Video Forecast przeprowadzone przez agencję Zenith w oparciu o tendencję wzrostu popularności wideo na 51 rynkach, prognozowana liczba minut oglądanych dziennie przez użytkowników w Internecie w 2021 roku wzrośnie do 100 minut.

2) Miej świadomości roli video

Przed rozpoczęciem działań należy wiedzieć, jaką rolę wideo powinno odgrywać w komunikacji. Za jego pośrednictwem możemy przekazać użytkownikowi bardziej emocjonalne treści. Z drugiej strony krótkie wideo pozbawione “głębokiego story” to dobre narzędzie zwrócenia uwagi użytkownika scrollującego content w social media.

Przykłady kampanii społecznościowych z użyciem „storytellingowych” wideo:

Przykłady kampanii społecznościowych z wykorzystaniem wideo pozbawionego storytellingu:

3) Wykorzystaj mediowy potencjał wideo

Operowanie formatami wideo w reklamie płatnej w social media pozwala efektywnie budować zasięg komunikacji marki, również w obrębie tych samych ekosystemów społecznościowych (jak np. Facebook-Instagram-Messenger). W projektowanych działaniach zawsze należy jednak pamiętać o perspektywie odbiorcy, krytycznie podchodząc do tego, czy w wybranym placemencie wyjściowe wideo dalej będzie dla użytkownika tak samo atrakcyjne/zrozumiałe.

Podsumowując, aby sprawnie poruszać się w świecie social video niezbędnym punktem wyjścia jest poznanie i zrozumienie specyfiki całego spektrum rodzajów wideo w mediach społecznościowych. To od Ciebie zależy więc, czy do social video podejdziesz serio – ze świadomością wdrażając zdobytą wiedzę do projektowanych działań marki, czy też potraktujesz je jako kolejne słowo-klucz, które przez kilka następnych lat nie wyjdzie z marketingowej mody.

O tym, jak wiele rodzajów wideo istnieje w mediach społecznościowych, można dowiedzieć się z lektury “Przewodnika po Social Media w Polsce” autorstwa Grupy Roboczej Social Media działającej przy IAB Polska. Przewodnik dostępny jest do pobrania bezpłatnie pod tym linkiem: https://iab.org.pl/badania-i-publikacje/przewodnik-po-social-media-w-polsce/.

O autorze:

Adam Kręgielewski

Adam Kręgielewski,

Strategy Planner w LABCON (Group One), członek Grupy Roboczej IAB Social Media

Strateg z silnym backgroundem social- i digital- mediowym. Z branżą reklamową związany od 6 lat. Doświadczenie zawodowe zdobywał realizując i nadzorując projekty dla takich klientów jak: allegro, adidas, Huawei, Sephora, Ben&Jerry’s (Unilever), innogy, Husqvarna, ibis, Mercure czy Hochland.. Prowadził zajęcia w ramach Szkoły Marketingu Interaktywnego SKM SAR. Zwycięzca konkursu Young Creatives Cannes 2019 w kategorii media. W pracy strategicznej nie lubi schematyczności. Wierzy w dobre pomysły i ich pozytywny wpływ na biznes klienta.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail