X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Social media źródłem informacji o zdrowiu dla Millenialsów i generacji Z

Millenialsi i pokolenie Z czerpią informacje na temat zdrowia z social mediów. Zobaczcie, jakie profile są autorytetami dla tych grup wiekowych.

Social media źródłem informacji o zdrowiu dla Millenialsów i generacji Zźródło: shutterstock.com

reklama


Najnowsze badania wykazują, że osoby z pokolenia Z oraz Millenialsi, czerpią swoją wiedzę na temat zdrowia z social mediów. To właśnie tam szukają odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania, również w dobie panowania wirusa COVID-19.

Młodsze pokolenia ufają mediom społecznościowym

Najnowsze badania Healthline.com wykazały, że młodzi ludzie z pokolenia Z oraz Millenialsi, szukają odpowiedzi na pytania związane z kwestiami zdrowotnymi w mediach społecznościowych.

Jak twierdzą badacze, sytuacja ta może być silnie powiązana z koronawirusem i izolacją domową, co nie zmienia faktu, że mimo wszystko powinna być niepokojąca. Media społecznościowe są bowiem miejscem, gdzie informacje te nie zawsze okazują się prawdziwe i dosyć często mamy do czynienia z fake newsami. A niestety, użytkownicy nie zawsze potrafią odróżnić je od prawdy. D

latego też, Healthline postanowiło przyjrzeć się szerzej tej kwestii. W tym celu przeprowadzone zostały dwuetapowe, jakościowe badania online. Miały one miejsce na przełomie kwietnia i maja. Obejmowały osoby z przewlekłymi chorobami. Respondenci należeli do różnych grup etnicznych, wiekowych i pochodzili aż z 30 stanów w USA.

Wyniki badań dotyczących zaufania do social mediów

źródło: unsplash.com

Badanie obejmowało wszystkie grupy wiekowe. I o ile wynik 76% w odniesieniu do starszego pokolenia, w związku z szukaniem odpowiedzi na pytania zdrowotne na stronach internetowych wydaje się być mimo wszystko szokujące, warto zauważyć dane dotyczące tych młodszych generacji.

Dla Millenilasów i pokolenia Z strony internetowe nie są już źródłem informacji. Te grupy wiekowe preferują bowiem informacje czytane w social mediach. Wyniki pokazują, że aż 62% Millenialsów i 52% osób z pokolenia Z szuka informacji na kontach influencerów i profilach na mediach społecznościowych takich jak: Instagram, Facebook czy Twitter.

Niewiele lepiej wygląda to również w grupie pokolenia X, gdzie tym samym źródłom ufa aż 44%. Co więcej, pokolenie X interesuje się kondycją zdrowotną oraz alternatywami żywieniowymi. Natomiast młodsi użytkownicy preferują treści związane ze sprawnością fizyczną i zdrowiem psychicznym.

Dlaczego powinno nas to martwić?

Koronawirus sprawił, że obok dystansu społecznego, pojawił się również podział społeczeństwa w kwestii wiary w jego istnienie. W związku z tym,w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych, zaczęły pojawiać się bardzo sprzeczne teorie na ten temat. Oznacza to wysyp treści niekoniecznie zgodnych z prawdą, udostępnianych przez kolejnych, nowych użytkowników. Może to spowodować niemałe zamieszanie wśród użytkowników, a tym samym doprowadzić do dezorientacji informacyjnej.

Dlatego raz jeszcze apelujemy o to, aby każdą informację docierającą do nas sprawdzać kilka razy, u sprawdzonych źródeł. W kwestiach zdrowia może to być, np. strona WHO, w innych przypadkach, szukajmy odpowiedzi u źródeł. Często również możemy poszukać specjalisty, na którego powołują się inne osoby czy w Google. Warto to robić, bo w wielu przypadkach może się okazać, że taka osoba po prostu nie istnieje.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail