X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Kolejny kraj blokuje TikToka. Czym tym razem zawiniła aplikacja?

Pakistan jest kolejnym krajem, który blokuje dostęp do TikToka. Od piątku korzystanie z aplikacji przez tamtejszych użytkowników jest niemożliwe.

Kolejny kraj blokuje TikToka. Czym tym razem zawiniła aplikacja?źródło: shutterstock.com

TikTok podbija serca młodych użytkowników, a także marek i organizacji, które dostrzegają potencjał drzemiący w aplikacji.  Tym trudniej z pewnością przyjąć użytkownikom z Pakistanu informację, że aplikacja została tam zablokowana ze względu na rozpowszechnianie niemoralnych i nieprzyzwoitych filmów.

Blokada aplikacji

Pakistański Urząd Telekomunikacyjny opublikował w piątek wieczorem krótkie oświadczenie. Wskazano w nim, że ze względu na liczbę skarg ze strony różnych segmentów społeczeństwa wskazujących na niemoralne i nieprzyzwoite treści w aplikacji, wydano instrukcje dotyczące blokowania aplikacji. W opinii Urzędu poświęcono dużo czasu na powiadamianie TikToka oraz przekazanie odpowiednich instrukcji, jednak TikTok się do nich nie zastosował.

Pakistan niejednokrotnie wyrażał swoje obawy o charakter treści, jakie pojawiają się na TikToku oraz to, w jaki sposób wpływają one na społeczeństwo. WeRSM podaje również, że niedługo po opublikowaniu komunikatu użytkownicy z kraju liczącego ponad 75 milionów internautów, zgłaszali niedostępność strony i aplikacji.

Oburzenie influencerów

Pakistańscy tiktokerzy nie pozostali bezczynni w obliczu decyzji Urzędu. W sobotę gwiazda TikToka, Hareem Shah, wezwała publicznie premiera Imrana Khana do zniesienia zakazu udostępniania. Określiła także decyzję o blokadzie jako bezpodstawną. Na konferencji prasowej wskazała także, że nie podano konkretnego powodu podjęcia takich kroków i zapewniła, że administratorzy aplikacji usuwają wulgarne treści.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Hareem shah (@hareem.shah_official_account)

Z kolei Zulqurnain Sikander, który posiada 8 milionów fanów na TikToku, uznał to za niesprawiedliwe dla społeczności artystów. Potępił zakaz wskazując, że istnieją dziesiątki innych aplikacji społecznościowych, w których udostępniane są niemoralne i nieprzyzwoite treści, lecz wobec nich nie podejmuje się tak radykalnych i rygorystycznych działań. Twórca wezwał również rząd do zniesienia ograniczenia, ponieważ aplikacja to źródło dochodu dla wielu artystów, którzy przenieśli się na platformę z powodu braku możliwości w branży.

Wiele gwiazd wyładowało swoją złość w social mediach i uznało blokadę za kolejny cios dla twórczej wolności w Pakistanie. Twierdzą oni, że aplikacja pozwoliła na ujawnienie się wielu talentów, a teraz te drzwi są twórcom zamykane. Czują się oni poszkodowani, bo nie mogą oni walczyć o uznanie, a ich ciężka praca poszła na marne. W ich opinii rozsądniejszym rozwiązaniem byłaby blokada nieodpowiednich treści, a nie całej aplikacji.

Co dalej?

Urząd zapowiada, że decyzja ta może ulec zmianie, a aplikacja ma czas na odwołanie się od niej. Konieczne jest jednak zastosowanie zadowalającego mechanizmu moderacji treści. Co więcej, Pakistański Urząd Telekomunikacyjny jest skłonny zaangażować się w te działania.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza taka sytuacja, gdy TikTok zostaje zablokowany przez organy w danym kraju. Niedawno zakaz pojawił się w Indiach. Tam jednak, w obawie o bezpieczeństwo danych i użytkowników, poza TikTokiem zakazano innych chińskich aplikacji.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail