X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Pokolenie Z chętniej odbiera listy tradycyjne niż maile, o czym mówi najnowszy raport

Aż 80% osób z Pokolenia Z jest znacznie szczęśliwsze, gdy dostanie list tradycyjny niż maila, SMS-a czy wiadomość na komunikatorze.

Pokolenie Z chętniej odbiera listy tradycyjne niż maile, o czym mówi najnowszy raportźródło: shutterstock.com

reklama


Wydawać by się mogło, że media społecznościowe spowodowały spadek popularności tradycyjnych listów czy przesyłek. Jednakże najnowszy raport pokazuje zupełnie inne oblicze komunikacyjne osób z pokolenia Z.

Czym zajmuje się poczta?

Chociaż pytanie to wydaje się być nieco trywialne, jak się okazuje, nie dla wszystkich odpowiedź na nie jest oczywista. W tym przypadku, 79% osób z pokolenia Z przyznało, że dokładnie wie czym zajmuje się poczta i widziało w swoim domu  kartki okolicznościowe, listy, reklamy oraz paczki, które są do nich dostarczane. Aż, lub tylko, 12% respondentów nigdy nie było na poczcie.

Co ciekawe i może zainteresować głównie marketerów, ponad połowa ankietowanych przyznała również, że podoba im się, gdy dostają tradycyjne reklamy, jednak z zachowaniem ducha ekologii. I chociaż takie stwierdzenie wydaje się być zaprzeczeniem, jest ono najpopularniejszą odpowiedzią pokolenia Z.

Dlaczego poczta tradycyjna?

Pokolenie Z uważa, że decydując się na wysyłanie poczty tradycyjnej, okazuje komuś większą czułość i zainteresowanie. Działa to również w drugą stronę. Aż 89% czuje się kimś wyjątkowym, gdy dostaje list tradycyjny, a 90%, gdy dostanie przesyłkę w postaci paczki.

źródło: uspsoig.gov

Nie zmienia to jednak faktu, że aż 15% respondentów przyznało, że nigdy nie wysłało listu, a 7% – nigdy nie dostało ani listu, ani kartki z życzeniami.

Ciekawe jest również zwrócenie uwagi na to, z jaką częstotliwością pokolenie Z odbiera przesyłki pocztowe. I chociaż wyniki nie są tu zaskakujące, wciąż może cieszyć, np. zainteresowanie czasopismami tradycyjnymi, czy chociażby listami.

źródło: uspsoig.gov

Zadowolenie z listu tradycyjnego

W badaniach, znajdziemy również inne ciekawe dane. Jedną z nich jest pokazanie, która metoda komunikacji z rodziną sprawia pokoleniu Z największą radość.

źródło: uspsoig.gov

Na wykresie widać wyraźnie, że najcenniejsza, najbardziej ekscytująca i uszczęśliwiająca tę grupę wiekową jest komunikacja za pomocą tradycyjnej poczty. Jedynie w kwestii informacyjnej, ten sposób komunikacji wskazało najmniej respondentów. Innym ciekawym spostrzeżeniem są również metody rozmowy z rodziną, jak i osobami starszymi.

źródło: uspsoig.gov

W tym przypadku, jak widać, nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz. Natomiast już na drugim miejscu, znajduje się właśnie poczta tradycyjna. Na kolejnych miejscach jest sposób komunikacji, który ułatwiają nam telefony komórkowe, tj. dzwonienie i pisanie SMS-ów, a dopiero później media społecznościowe, komunikatory wideo i maile.

Co powoduje to przywiązanie do tradycji?

Jak wynika z raportu, głównym powodem może być dokładnie to samo, co w innych dziedzinach życia, czyli nasze wychowanie. Oto dane, które odpowiadają na pytanie jak często rodzice przyprowadzają swoje dzieci.

źródło: uspsoig.gov

Poczta tradycyjna a komunikatory online

Czy zatem możemy mówić o powrocie do tradycyjnych metod komunikacji? Zapewne nie, chociaż cieszyć może fakt zainteresowania osób z pokolenia Z tą formą komunikacji. Jednak z drugiej strony, o przywiązaniu do nowych technologii, jak również szybkiej formy komunikacji, mogą świadczyć dane dotyczące pocztowego znaczka. Aż 79% ankietowanych odpowiedziało bowiem, że dużo chętniej wysyłali by listy, gdyby nie trzeba było go kupować tradycyjnie i czekać na stempel. Pokolenie Z preferowałoby bowiem płatność elektroniczną lub elektroniczny znaczek usprawniający proces wysyłki.

Z jednej strony mamy więc radość z otrzymywanych listów, z drugiej, ci sami respondenci, wskazują na brak zrozumienia dotyczący wprowadzenia nowych technologii podczas wysyłki. Tak czy inaczej, są również dobrą odpowiedzią na ciągłe pytania marketerów czy tradycyjne formy reklamy docierają do osób z tej grupy wiekowej. I tak, docierają. Natomiast w tym przypadku należałoby zadać sobie również pytanie czy są one tak samo skuteczne jak reklama w mediach społecznościowych. A do tego z kolei przydałoby się kolejne badanie.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail