X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

W jaki sposób twórcy internetowi wspierają Strajk Kobiet?

Od kilku dni trwa Strajk Kobiet. Jakiego rodzaju działania podejmują w obliczu tego influencerzy?

W jaki sposób twórcy internetowi wspierają Strajk Kobiet?źródło: unsplash.com

Twórcy internetowi mają ogromną moc i zasięgi, aby informować, edukować i mobilizować. W tych trudnych czasach pandemii dla wielu osób są jednym z głównych źródeł informacji. Nie pozostali oni bezczynnie także w kwestii trwających strajków kobiet.

Przyjrzeliśmy się ich działaniom w social media oraz pomysłom na to, w jaki sposób mogą wykorzystać swoje możliwości dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Poza fizyczną obecnością na strajkach, którą zaznaczają swoim odbiorcom czy publikowaniem materiałów z symbolami i różnymi hasłami, podejmują oni także inne kroki, które w tej sytuacji mogą stanowić wsparcie.

Okazanie poparcia

Zacznijmy od tego, że wielu twórców postanowiło zaznaczyć na swoich profilach, że wspiera #StrajkKobiet. Symbole błyskawicy, dedykowane filtry, osobiste przemyślenia czy relacje na żywo z protestów są dla odbiorców dowodem na to, że ich internetowi idole również skupiają się na tym temacie.

Najbardziej znane influencerki i najbardziej znani influencerzy – bo warto podkreślić, że twórcy płci męskiej także robią wiele dobrego – nie pozostali obojętni na sytuację w naszym kraju. Jessica Mercedes, Maffashion, Martyna Wojciechowska, Red Lipstick Monster, Okuniewska, Krzysztof Gonciarz, Karol Paciorek, Rafał Gębura, Stylizacje, Dobra Faza, Z Dupy, Wujaszek Liestyle czy Julia Wieniawa oraz wiele, wiele innych twórców wspiera strajk kobiet.

źródło: instagram.com/maffashion_official

źródło: instagram.com/martyna.world

źródło: instagram.com/tu_okuniewska

źródło: instagram.com/karolpaciorek

źródło: instagram.com/programzdupy

źródło: tiktok.com/@dobrafaza

Przedstawienie skali zjawiska

W ostatnich dniach profile twórców internetowych dla wielu osób mogły stać się oknem na świat. A wszystko dlatego, że relacjonują dla swoich tysięcznych, a nawet milionowych grup odbiorców, przebieg protestów i ich rozmach.

Krzysztof Gonciarz od kilku dni udostępnia zdjęcia i materiały wideo z różnych miast, dzięki czemu Gonciarz może je przekazywać dalej i pokazywać realną skalę tego zjawiska. Podobne aktywności podejmują m.in. Jessica Mercedes, Janina Daily, Anja Rubik, Doktor Ania czy twórcy profilu Make Life Harder. Zdjęcia i materiały wideo są dowodem na to, jak wiele się dzieje na ulicach miast, jak reagują marki czy organizacje.

źródło: instagram.com/kgonciarz

źródło: instagram.com/kgonciarz

źródło: instagram.com/jemerced

źródło: instagram.com/make_life_harder

Co więcej, Anja Rubik, publikując materiały z protestów, udowodniła, że nie warto kierować się stereotypami. Na udostępnionym przez nią wideo można zobaczyć policjantów, którzy dołączyli do protestującego tłumu.

Informowanie o protestach

źródło: instagram.com/janina.daily

Janina Daily nie tylko udostępnia materiały ze strajków, ale i utworzyła skrzynkę e-mailową: protest@janinadaily.com, na którą użytkownicy mogą przesyłać jej informacje o protestach – szczególnie w mniejszych miejscowościach lub zagranicą. Pod jej postem znajduje się lista miejscowości wraz z godzinami protestów Jest ona aktualizowana w komentarzach, na Stories oraz przypiętej do profilu relacji. Dzięki temu łatwiej jest pozyskać informacje o protestach w swoim mieście lub okolicy.

źródło: instagram.com/janina.daily

Podobne działania podejmują inni twórcy, zwracając szczególną uwagę na małe miejscowości lub danych rejonach kraju. Na przykład Jola Szymańska informowała w swoich relacjach o protestach w Małopolsce.

Influencerzy pełnią więc tutaj funkcję agregatorów tych informacji, które – dzięki swoim zasięgom – mogą przekazywać dalej.

źródło: instagram.com/jola_szymanska

Edukowanie

Oprócz wsparcia i dzielenia się swoimi przemyśleniami w tej sytuacji, wielu twórców stara się także edukować kobiety i dostarczać im rzetelnych informacji na temat różnych zjawisk. Robią to na przykład Kasia Gandor czy Travelicious

źródło: instagram.com/kasiagandor

źródło: instagram.com/kasiagandor

źródło: instagram.com/traveliciouspl

Porady dla rodziców

Z kolei Magda, autorska bloga Jak Wychować Dziewczynki przygotowała poradnik na temat tego, jak rozmawiać z dziećmi na temat trwających protestów czy wyroku TK. Za pomocą albumów na Instagramie zaprezentowała najważniejsze myśli, których rozwinięcie znajdziemy na jej blogu.

źródło: instagram.com/jakwychowywacdziewczynki

Wsparcie emocjonalne

Skala protestów, liczba publikacji oraz aktywność twórców internetowych z pewnością są dowodem na solidarność. Jednak nie każdy jest na tyle silny emocjonalnie, aby radzić sobie z obecną sytuacją. Anna, twórczyni profilu psychoedu_ i psycholożka, podzieliła się poradnikiem o uczucia i granicach, w którym wyjaśnia, jak strajkować bezpiecznie, jak rozpoznać swoje emocje i dbać o swoje granice.

źródło: instagram.com/psychoedu_

Przygotowanie do protestów

Twórcy informują także o tym, w jaki sposób przygotować się do wyjścia na ulice i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na przykład Ola Domańska oraz Kasia Mecinski radzą, co ze sobą zabrać, a czego nie oraz jak zachowywać się podczas protestów. Dziewczyny informują także o tym, jakie prawa mają protestujący i o czym nie można zapomnieć podczas strajku.

źródło: instagram.com/stories/domanska_naprawde

źródło: instagram.com/kasianski

źródło: instagram.com/kasianski

Zamieszczają także numery kontaktowe prawników, do których można zwrócić się o pomoc i poradę w razie problemów. Użytkownicy social media chętnie dzielą się nimi z influencerami, aby szerzyć wiedzę na ten temat.

źródło: instagram.com/kasianski

Zdalne protestowanie

Nie wszyscy mają możliwości lub siły, żeby fizycznie uczestniczyć w protestach na ulicach miast. Wiele osób znajduje się na kwarantannie, musi zająć się dziećmi lub z powodu różnych zobowiązań nie jest w stanie pójść walczyć o prawa kobiet. Dlatego też twórcy pokazują, w jaki sposób można strajkować zdalnie.

Na przykład Justyna Mazur, autorka podcastu Piąte Nie zabijaj, udostępniła wytyczne pomocne w stworzeniu symbolu strajku, który można wyeksponować np. na oknie.

źródło: instagram.com/justynamazurpl

źródło: instagram.com/justynamazurpl

Z kolei Ola Budzyńska, znana jako Pani Swojego Czasu, w swoim tradycyjnym poniedziałkowym live dodała otuchy wszystkim kobietom, które czują się gorsze z powodu tego, że nie mogą, boją się lub po prostu nie chcą fizycznie uczestniczyć w protestach. Przypomniała ona, że można strajkować na różne sposoby, nie tylko wychodząc na ulicę. Bo każdy ma prawo wyboru.

źródło: instagram.com/paniswojegoczasu_official

Anna Skura, czyli What Anna Wears, również podkreślała, że mimo, iż sama dziś będzie strajkowała to istnieją inne sposoby protestowania.

źródło: instagram.com/whatannawears

źródło: instagram.com/whatannawears

Zbiórka na organizacje pomagające kobietom

Marita i Daniel Majewscy, znani w sieci jako DEYNN i Majewski, zdecydowali się w ramach swojej Fundacji Unicorn uruchomić zbiórkę na rzecz organizacji walczących o wolność kobiet w naszym kraju. Wedle strony Fundacji dotychczas uzbierano ponad 62 tysiące złotych.

źródło: instagram.com/fundacja_unicorn

Jak dowodzą powyższe przykłady, istnieje wiele sposobów na to, aby wspierać ruchy i ważne społecznie inicjatywy. A twórcy internetowi mają w takich sytuacjach świadomość, jaki potencjał szerzenia informacji mają oraz jaki mają wpływ.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail