X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

W jaki sposób twórcy internetowi wspierają Strajk Kobiet?

Od kilku dni trwa Strajk Kobiet. Jakiego rodzaju działania podejmują w obliczu tego influencerzy?

W jaki sposób twórcy internetowi wspierają Strajk Kobiet?źródło: unsplash.com

Twórcy internetowi mają ogromną moc i zasięgi, aby informować, edukować i mobilizować. W tych trudnych czasach pandemii dla wielu osób są jednym z głównych źródeł informacji. Nie pozostali oni bezczynnie także w kwestii trwających strajków kobiet.

Przyjrzeliśmy się ich działaniom w social media oraz pomysłom na to, w jaki sposób mogą wykorzystać swoje możliwości dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Poza fizyczną obecnością na strajkach, którą zaznaczają swoim odbiorcom czy publikowaniem materiałów z symbolami i różnymi hasłami, podejmują oni także inne kroki, które w tej sytuacji mogą stanowić wsparcie.

Okazanie poparcia

Zacznijmy od tego, że wielu twórców postanowiło zaznaczyć na swoich profilach, że wspiera #StrajkKobiet. Symbole błyskawicy, dedykowane filtry, osobiste przemyślenia czy relacje na żywo z protestów są dla odbiorców dowodem na to, że ich internetowi idole również skupiają się na tym temacie.

Najbardziej znane influencerki i najbardziej znani influencerzy – bo warto podkreślić, że twórcy płci męskiej także robią wiele dobrego – nie pozostali obojętni na sytuację w naszym kraju. Jessica Mercedes, Maffashion, Martyna Wojciechowska, Red Lipstick Monster, Okuniewska, Krzysztof Gonciarz, Karol Paciorek, Rafał Gębura, Stylizacje, Dobra Faza, Z Dupy, Wujaszek Liestyle czy Julia Wieniawa oraz wiele, wiele innych twórców wspiera strajk kobiet.

źródło: instagram.com/maffashion_official

źródło: instagram.com/martyna.world

źródło: instagram.com/tu_okuniewska

źródło: instagram.com/karolpaciorek

źródło: instagram.com/programzdupy

źródło: tiktok.com/@dobrafaza

Przedstawienie skali zjawiska

W ostatnich dniach profile twórców internetowych dla wielu osób mogły stać się oknem na świat. A wszystko dlatego, że relacjonują dla swoich tysięcznych, a nawet milionowych grup odbiorców, przebieg protestów i ich rozmach.

Krzysztof Gonciarz od kilku dni udostępnia zdjęcia i materiały wideo z różnych miast, dzięki czemu Gonciarz może je przekazywać dalej i pokazywać realną skalę tego zjawiska. Podobne aktywności podejmują m.in. Jessica Mercedes, Janina Daily, Anja Rubik, Doktor Ania czy twórcy profilu Make Life Harder. Zdjęcia i materiały wideo są dowodem na to, jak wiele się dzieje na ulicach miast, jak reagują marki czy organizacje.

źródło: instagram.com/kgonciarz

źródło: instagram.com/kgonciarz

źródło: instagram.com/jemerced

źródło: instagram.com/make_life_harder

Co więcej, Anja Rubik, publikując materiały z protestów, udowodniła, że nie warto kierować się stereotypami. Na udostępnionym przez nią wideo można zobaczyć policjantów, którzy dołączyli do protestującego tłumu.

Informowanie o protestach

źródło: instagram.com/janina.daily

Janina Daily nie tylko udostępnia materiały ze strajków, ale i utworzyła skrzynkę e-mailową: protest@janinadaily.com, na którą użytkownicy mogą przesyłać jej informacje o protestach – szczególnie w mniejszych miejscowościach lub zagranicą. Pod jej postem znajduje się lista miejscowości wraz z godzinami protestów Jest ona aktualizowana w komentarzach, na Stories oraz przypiętej do profilu relacji. Dzięki temu łatwiej jest pozyskać informacje o protestach w swoim mieście lub okolicy.

źródło: instagram.com/janina.daily

Podobne działania podejmują inni twórcy, zwracając szczególną uwagę na małe miejscowości lub danych rejonach kraju. Na przykład Jola Szymańska informowała w swoich relacjach o protestach w Małopolsce.

Influencerzy pełnią więc tutaj funkcję agregatorów tych informacji, które – dzięki swoim zasięgom – mogą przekazywać dalej.

źródło: instagram.com/jola_szymanska

Edukowanie

Oprócz wsparcia i dzielenia się swoimi przemyśleniami w tej sytuacji, wielu twórców stara się także edukować kobiety i dostarczać im rzetelnych informacji na temat różnych zjawisk. Robią to na przykład Kasia Gandor czy Travelicious

źródło: instagram.com/kasiagandor

źródło: instagram.com/kasiagandor

źródło: instagram.com/traveliciouspl

Porady dla rodziców

Z kolei Magda, autorska bloga Jak Wychować Dziewczynki przygotowała poradnik na temat tego, jak rozmawiać z dziećmi na temat trwających protestów czy wyroku TK. Za pomocą albumów na Instagramie zaprezentowała najważniejsze myśli, których rozwinięcie znajdziemy na jej blogu.

źródło: instagram.com/jakwychowywacdziewczynki

Wsparcie emocjonalne

Skala protestów, liczba publikacji oraz aktywność twórców internetowych z pewnością są dowodem na solidarność. Jednak nie każdy jest na tyle silny emocjonalnie, aby radzić sobie z obecną sytuacją. Anna, twórczyni profilu psychoedu_ i psycholożka, podzieliła się poradnikiem o uczucia i granicach, w którym wyjaśnia, jak strajkować bezpiecznie, jak rozpoznać swoje emocje i dbać o swoje granice.

źródło: instagram.com/psychoedu_

Przygotowanie do protestów

Twórcy informują także o tym, w jaki sposób przygotować się do wyjścia na ulice i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na przykład Ola Domańska oraz Kasia Mecinski radzą, co ze sobą zabrać, a czego nie oraz jak zachowywać się podczas protestów. Dziewczyny informują także o tym, jakie prawa mają protestujący i o czym nie można zapomnieć podczas strajku.

źródło: instagram.com/stories/domanska_naprawde

źródło: instagram.com/kasianski

źródło: instagram.com/kasianski

Zamieszczają także numery kontaktowe prawników, do których można zwrócić się o pomoc i poradę w razie problemów. Użytkownicy social media chętnie dzielą się nimi z influencerami, aby szerzyć wiedzę na ten temat.

źródło: instagram.com/kasianski

Zdalne protestowanie

Nie wszyscy mają możliwości lub siły, żeby fizycznie uczestniczyć w protestach na ulicach miast. Wiele osób znajduje się na kwarantannie, musi zająć się dziećmi lub z powodu różnych zobowiązań nie jest w stanie pójść walczyć o prawa kobiet. Dlatego też twórcy pokazują, w jaki sposób można strajkować zdalnie.

Na przykład Justyna Mazur, autorka podcastu Piąte Nie zabijaj, udostępniła wytyczne pomocne w stworzeniu symbolu strajku, który można wyeksponować np. na oknie.

źródło: instagram.com/justynamazurpl

źródło: instagram.com/justynamazurpl

Z kolei Ola Budzyńska, znana jako Pani Swojego Czasu, w swoim tradycyjnym poniedziałkowym live dodała otuchy wszystkim kobietom, które czują się gorsze z powodu tego, że nie mogą, boją się lub po prostu nie chcą fizycznie uczestniczyć w protestach. Przypomniała ona, że można strajkować na różne sposoby, nie tylko wychodząc na ulicę. Bo każdy ma prawo wyboru.

źródło: instagram.com/paniswojegoczasu_official

Anna Skura, czyli What Anna Wears, również podkreślała, że mimo, iż sama dziś będzie strajkowała to istnieją inne sposoby protestowania.

źródło: instagram.com/whatannawears

źródło: instagram.com/whatannawears

Zbiórka na organizacje pomagające kobietom

Marita i Daniel Majewscy, znani w sieci jako DEYNN i Majewski, zdecydowali się w ramach swojej Fundacji Unicorn uruchomić zbiórkę na rzecz organizacji walczących o wolność kobiet w naszym kraju. Wedle strony Fundacji dotychczas uzbierano ponad 62 tysiące złotych.

źródło: instagram.com/fundacja_unicorn

Jak dowodzą powyższe przykłady, istnieje wiele sposobów na to, aby wspierać ruchy i ważne społecznie inicjatywy. A twórcy internetowi mają w takich sytuacjach świadomość, jaki potencjał szerzenia informacji mają oraz jaki mają wpływ.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail