X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Instagram Stories – jak efektywnie ich używać, by zaangażować fanów?

Poznajcie kilka zasad, które sprawią, że Instagram Stories będą bardziej interesujące dla odbiorców.

Instagram Stories – jak efektywnie ich używać, by zaangażować fanów?źródło: shutterstock.com

Artykuł przygotowany przez eksperta Domodi

Każdego dnia ponad 500 milionów kont korzysta z Instagram Stories. 90% z nich obserwuje jakąkolwiek firmę działającą na Instagramie. ⅓ najchętniej oglądanych relacji została opublikowana właśnie przez firmy*. Ty możesz być jedną z tych marek, którą użytkownicy będą uwielbiać za ciekawe i angażujące Insta Stories. Jeszcze nie wiesz jak się do tego zabrać? Po przeczytaniu tego artykułu wszystko będzie jasne.

Gdy Instagram Stories było jeszcze w powijakach, nikt nie wróżył mu świetlanej przyszłości. “Jakieś to dziwne”, “jak to będzie funkcjonować?”, “Instagram się popsuł”, “nic już nie będzie takie samo” – tak mówiono. Jak widać, sytuacja rozwinęła się w błyskawicznym tempie, do poziomu największych oglądalności i właściwie każdy, kto ma konto na Instagramie korzysta z tego formatu. Ba! Instagram Stories są oglądane przez użytkowników jako pierwsze, zaraz po otwarciu aplikacji. Posty zeszły na dalszy plan. Dlaczego?

Głównie przez ŁAP (Łatwość, Atrakcyjność i Prędkość) formy przekazu. Nie bez powodu użyłam tego skrótu (wymyślonego na potrzeby artykułu), bo w rzeczy samej Instagram Stories jest jak błyskawiczny rzut piłką tenisową, którą użytkownik złapie lub nie. Od czego to zależy?

Jest kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować, aby jakkolwiek zainteresować potencjalnych odbiorców. Stosując się do nich, z łatwością będziesz mógł nawiązać z nimi kontakt, pokażesz swoją ofertę lub zachęcisz do odwiedzenia sklepu internetowego.

Bądź w ciągłym kontakcie ze swoimi fanami

Insta Stories jest wręcz do tego stworzone. Mnogość formatów takich jak ankiety, pytania czy quizy, dadzą Ci swobodę w tworzeniu i sprawią, że odbiorcy na pewno nie będą się nudzić. Nie wiesz, jak zacząć?

Zapytaj o cokolwiek: “jak mija wam dzień?”, “jaką herbatę lubicie?”, “co ostatnio kupiliście?”. Zadając proste pytania uzyskasz sporo odpowiedzi, a dodatkowo – te informacje mogą Ci posłużyć do tworzenia kolejnych materiałów. Na przykład: użytkownicy lubią zieloną herbatę = daj im specjalny kod rabatowy działający tylko tego dnia. Proste zabiegi skutkują świetnym odbiorem marki na zewnątrz, dodatkowo sprawiają, że ludzie chętniej oglądają Stories ze względu na chęć bycia na bieżąco z czasowymi promocjami czy specjalnymi przedsprzedażami.

Same quizy czy ankiety są bardzo szybką formą komunikacji i co za tym idzie, najprostszą dla użytkownika. Wystarczy jedno kliknięcie, żeby pokazać marce swoje zaangażowanie. Odpowiedzi TAK/NIE błyskawicznie weryfikują gust naszych fanów. Dzięki quizom każdy może obstawić, co znajduje się w tajemniczej przesyłce lub wziąć udział w konkursie a’la “Milionerzy” wybierając jedną spośród kilku odpowiedzi. Dla użytkownika jest to mała forma rozrywki, a dla marki cenne informacje konsumenckie.

Opracowanie własne, źródło: Instagram Domodipl, Instagram Allanipl, Instagram Notino, Instagram Deezee

Pamiętaj o spójności

Oczywistym jest, że nie każde Instagram Stories musi być takie samo, ale warto mieć ogólną koncepcję lub coś szczególnego, co będzie łączyło całą “historię” w tych dwudziestoczterogodzinnych materiałach. Warto wplatać w codzienne materiały naszą identyfikację wizualną i charakterystyczne kolory marki tak, aby nasi odbiorcy je zapamiętali i rozpoznawali brand już po samej stylistyce Stories.

Opracowanie własne, źródło: Instagram Domodipl, Instagram Pasibus

Analogicznie, warto ujednolicić wyróżnione relacje, do których odbiorcy mają ciągły dostęp. Ich ułożenie, spójność i kategoryzacja pomogą odnaleźć się na profilu i odeślą użytkownika do najważniejszych kwestii dotyczących marki, takich jak: regulaminy konkursów, zasady działania firmy, zapisane relacje Q&A (pytania i odpowiedzi) i wielu innych spraw, które chcesz zatrzymać na dłużej.

Zazwyczaj wyróżnione relacje oznaczane są symbolami lub grafikami związanymi z tematyką Stories, więc nawet jeśli nie masz zdolności graficznych, nie jest to przeszkodą. W internecie można znaleźć wiele darmowych ikon stworzonych specjalnie pod Instagrama.

Opracowanie własne, źródło: Instagram Domodipl, Instagram Deezee, Instagram Czasnabuty, Instagram Reserved

Pokazuj więcej

Stories to miejsce na kulisy życia firmy, chwalenie się publikacjami, pracownikami i czym tylko zechcesz. Ludzie bardziej zwracają uwagę na marki, u których widzą zwykłe, codzienne życie. Nie ma nic bardziej autentycznego od wspólnej kawy w biurze czy urodzin pracownika miesiąca. Nie bój się publikować nieperfekcyjnego Stories. Czasami warto jest pozwolić sobie na odrobinę luzu. Z pewnością wzbudzi to sympatię odbiorców i lawinę pozytywnych reakcji. Dobrze jest też prezentować ciekawe publikacje i współprace z innymi markami, które pokazują Twoje zaangażowanie na rynku.

Opracowanie własne, źródło: Instagram Homebook, Instagram Domodipl, Instagram Laurella

Oddaj Insta Stories swoim użytkownikom

Nic tak nie cieszy, jak nasze zdjęcie udostępnione przez ulubioną markę. Takie działanie jest również bardzo pozytywnie odbierane, bo pokazujesz tym, że Twoi klienci są dla Ciebie ważni i liczysz się z ich zdaniem. Wartym uwagi rozwiązaniem jest więc cykliczne publikowanie postów, w których obserwatorzy nas oznaczają. Dzięki temu widzimy, ile mamy aktywnych odbiorców i dodatkowo otrzymujemy świetne materiały do budowania autentycznego Instagram Stories. Żeby przypominać o takiej możliwości, możesz stworzyć prostą grafikę i publikować ją od czasu do czasu, aby zachęcać użytkowników do oznaczania.

Opracowanie własne, źródło: Instagram Domodipl, Instagram Laurella, Instagram Mosquito

Pomyśl o konkursach i cyklicznych akcjach

Zrób to na Instagram Stories! Możliwości jest naprawdę wiele. Od kreatywnych odpowiedzi na pytania, po krótkie filmy czy zdjęcia publikowane przez użytkowników na swoich profilach. Ciekawym posunięciem jest przeprowadzenie akcji, w ramach której użytkowniczki oznaczają nas na swoich Stories i – jak na przykład w przypadku Domodi – publikują zdjęcia oraz filmiki z ulubionymi botkami, które mają w swoich szafach. Takie formy cieszą się sporym zainteresowaniem, bo są przede wszystkim proste do zrealizowania. Jak widać, nie musi to być nic skomplikowanego. Wystarczy dobry pomysł, odpowiedni hashtag i nazwa. Konkurs może zostać zrealizowany w zaledwie kilka minut, a odbiór jego odbiór być bardzo pozytywny i z pewnością angażujący.

Opracowanie własne, źródło: Instagram Domodipl

Publikuj codziennie

 Im bardziej jesteś aktywną marką, tym więcej masz aktywnych odbiorców. To działa w obie strony. Staraj się publikować ciekawe i wartościowe treści każdego dnia. Algorytmy Instagrama szybko odnajdą Twoje codzienne zaangażowanie, co poskutkuje coraz większymi zasięgami Stories. Kilka minut dziennie poświęcone na aktualizację instagramowego życia firmy, może przynieść realne skutki w posiadaniu wiernych klientów i fanów marki.

*oficjalne dane wewnętrzne Instagrama ze stycznia 2019 r.

O autorce:

Marta Namyślak

Marta Namyślak

Social Media Specialist w Grupie Domodi

Odpowiada za prowadzenie kanałów społecznościowych w branży modowej dla platformy Domodi i Allani. Absolwentka Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim i Grafiki Reklamowej na Uniwersytecie SWPS. W swojej pracy nieustannie dąży do perfekcji i znalezienia „złotego środka” na prowadzenie skutecznej komunikacji w social mediach.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail